علایم سرطان چشم را بهتر بشناسید

no-thumbs

عضو انجمن چشم‌ پزشکی ایران ضمن اشاره به اینکه عینک بهتر از هر نوع مداخلات جراحی برای برطرف کردن عیوب چشمی است، نسبت به تشریج علائم سرطان چشمی علی‌الخصوص در بین اطفال پرداخت و گفت: افراد باید فشار چشمی خود را بعد از ۴۰ سالگی حتماً کنترل کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار یزدی ها( یزدی نیوز) مسعود ناصری‌پور در نشست خبری بیست و پنجمین کنگره سالیانه انجمن چشم پزشکی ایران اظهار داشت: این کنگره ۲۳ تا ۲۶ آذر با حضور مهمانان خارجی از کشورهای آمریکا، انگلستان، فنلاند، ژاپن، کانادا و برزیل برگزار می‌شود.
 
وی با اشاره به اینکه در این کنگره به بیماری‌های قرنیه، به‌خصوص با محوریت سلول‌های بنیادی برگزار می‌شود، افزود: در این کنگره سه امتیاز بازآموزی آن از ۲۰ تا ۱۰ است انتخابات انجمن چشم پزشکی ایران نیز برگزار می‌شود و در صورت هماهنگی با وزارت بهداشت سعی بر آن داریم تا این انتخابات به صورت الکترونیکی برگزار شود.
 
عضو انجمن چشم‌پزشکی ایران با اشاره به حضور وزیر بهداشت در این کنگره عنوان کرد: به هر حال دکتر هاشمی به عنوان یک چشم پزشک و از اعضای اصلی انجمن چشم پزشکی ایران در صورت امکان در این کنگره حضور خواهند یافت، به هر حال وزیر بهداشت از زمان اجرای طرح تحول سلامت با مشغله‌های زیادی مواجه بوده است، ولی حدالمقدور در کنگره‌هایی که از وی دعوت به عمل آمده است حضور یافته است.
 
*عینک بهتر از هرنوع جراحی عیوب چشمی است
 
ناصری پور درباره اینکه چرا چشم پزشکان خودشان عینک می‌زنند و حاضر نیستند از جراحی‌های چشمی استفاده کنند، توضیح داد: اصلاح عیوب انکساری چشمی براساس توافق تمام چشم پزشکان بهترین، سالم ترین و مقرون ترین راه آن استفاده از عینک است و در مرحله بعد می‌توان از لنز و در نهایت جراحی استفاده کرد. بنابراین همیشه درمان‌های غیر جراحی‌ ارجحیت به درمان‌های جراحی دارد ولو اینکه چشم پزشک مجبور باشد افراد را برای بیماری‌های آب مروارید یا پارگی شبکیه چشم توصیه به جراحی کند. وگرنه خود افراد هستند که مایل به جراحی انکساری چشم هستند و چشم پزشک توصیه نمی‌کند.
 
*جزئیات شیوع سرطان‌های چشمی
 
این متخصص آنکولوژی چشمی در ادامه پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره شیوع سرطان‌های چشمی نیز توضیح داد: شیوع سرطان‌های چشمی براثر انتشار سرطان‌های دیگر اندام‌ها است. مثلاً در خانم‌ها به دلیل سرطان سینه و یا آقایان به دلیل سرطان ریه عوارض سرطان به چشم افراد انتشار و انتقال می‌یابد.
 
ناصری‌پور تصریح کرد: تومورهای چشمی در اطفال نیز به ازای یک در ۲۰ هزار تولد زنده است. کما اینکه آمار دقیق و کاملتری وجود ندارد ولی انجمن چشم پزشکی کشور با همکاری دانشگاه علوم پزشکی ایران درصدد جمع‌آوری چنین آمارهایی است.
 
وی ادامه داد: براین اساس درمان‌های تومورهای چشمی در ایران امکان پذیر است و روش‌های مختلف شیمی درمانی، اعمال جراحی و غیره صورت می‌پذیرد. ولی روش‌هایی مانند ژن درمانی در ایران در حد تحقیقات و پژوهش است.
 
عضو انجمن چشم‌پزشکی ایران درباره علائم سرطان‌های چشمی نیز اظهار داشت: این علائم به خصوص در اطفال در ۱۸ ماهگی بروز می‌کند. که مهمترین علائم آن شامل سفیدی مردمک است به طوریکه خانواده‌ها عنوان می‌کنند چشم کودکشان را در تاریکی به درخشندگی می‌بینند و یا اینکه سیاه چشم کودک اصلاً دیده نمی‌شود.  
 
ناصری پور ادامه داد: میزان بقای ۵ ساله درباره مبتلایان به تومورهای چشمی از یک دهه پیش در ایران از ۶۰ درصد به ۹۰ درصد به مانند کشورهای پیشرفته افزایش یافته است و دیگر هیچ بیماری نیاز به اعزام برای درمان خارج از کشور ندارد.
 
عضو انجمن چشم‌پزشکی ایران بیشترین اختلال‌های عیوب انکساری چشمی در کشور را نیز بیماری‌های آب مروارید عنوان کرد.
 
*رابطه سردردها با بیماری‌های چشمی
 
عضو انجمن چشم‌پزشکی ایران درباره رابطه سردردها با بیماری‌های چشمی توضیح داد: اینگونه سردردهای براثر بیماری‌های چشمی بسیار کم است یعنی کمتر ۱۰ تا ۵ درصد؛ ولی کسانیکه دچار سردردها با منشأ چشم می‌شوند کسانی هستند که به دلیل مشکلات چشمی از عینک استفاده نمی‌کنندو مثلاً دوربین هستند و بدون عینک و با جمع کردن عضلات چشمی می‌خواهند عمق دید بهتری پیدا کنند و یا افرادی هم هستند که دچار سردرد می‌شوند چون از عینک نامناسب استفاده می‌کنند.
 
ناصری‌پور خاطرنشان کرد: بعد از سن ۴۰ سالگی افزایش فشار چشم‌ها زیاد می‌شود. بنابراین باید با مراجعه به چشم پزشک فشار چشمی کنترل شود یا التهابات داخل چشم مورد بررسی قرار گیرد.

تسنیم

بخش نظردهی بسته شده است..