خانه صادقیان یزد به فهرست آثار ملی کشور پیوست

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار یزدی ها( یزدی نیوز) سرپرست معاونت میراث فرهنگی یزد گفت : خانه تاریخی رضوانی یزد واقع در شهر یزد، بلوار بسیج، کوچه پشت آب انبار رستم گیو با شماره ۳۱۳۵۷ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید

محسن ذاکری نیا با بیان این خبراظهارداشت : باتوجه به نوع معماری قدمت آن مربوط به دوره متاخر اسلامی ( قاجار) می باشد و وجه تسمیه آن متاثر از نام خانوادگی مالکین فعلی می باشد.

وی افزود: این بنا یکی از خانه های ارزشمند واقع در بافت قدیم شهر یزد است، بنا دارای دو ورودی در ضلع شمالی می باشد که در دوم باتوجه به کاربری آن که به زیرزمین خانه متصل بوده برای ورود احشام استفاده می شده است. بنا دارای دو حیاط به صورت بیرونی و اندرونی است. پس ازورودی هشتی قرار دارد که دارای تزئینات کاربندی بسیار زیبایی می باشد. سپس با یک راهرو کوتاه از یک طرف به حیاط اندرونی و از طرفی دیگر به اتاقهای مجاور راه می یابد. این حیاط دارای چهار جبهه ساخت است که ضلع شمالی آن یک اتاق سه دری و مجاورآن راهرویی است که ورودی اتاقهای ضلع شرقی درون آن قرار دارد.

ذاکری نیا تصریح کرد: فضای داخل به صورت حیاط مرکزی و چهار جبهه ساخت در دو طبقه زیرزمین و همکف می باشد. از عناصر شاخص معماری بنای ایوان ضلع جنوبی است که برخلاف اکثریت ابنیه هم عصر خود در شهر یزد فاقد بادگیر می باشد. پوشش سقف در بخش ورودی بنا به صورت گنبدی، ایوان و ایوانچه ها کلیل و سایر فضاها خنچه پوش اجرا گردیده است. این بنا با مصالح خشت و آجر و ملات گل و گچ ساخته شده و دارای عناصر تزئینی به صورت دم گیری و گچ بری در نمای حیاط می باشد.

این مسئول قرارگرفتن در حریم باغ دولت آباد به عنوان یکی از آثار ثبت شده در فهرست آثار جهانی از ویژگیهای شاخص این بنا دانست و افزود: خانه صادقیان جهت استفاده مسکونی طراحی و احداث شده ولی باتوجه به وضعیت و فضاهای موجود دربنا به جز کاربری مسکونی کاربری گردشگری نیز گزینه مناسبی برای آن به شمار می آید.

وی اظهار داشت: چون بنا از جمله عناصر تشکیل دهنده بافت تاریخی یزد می باشد حریم آن از ضوابط عرصه بافت ثبتی تبعیت می کند.

قدس

بخش نظردهی بسته شده است..