کمیاب‌ترین گروه خونی در ایران

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار یزدی ها( یزدی نیوز)

سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: گروه خونی AB منفی کمیاب ترین گروه خونی در کشور است و نزدیک به یک درصد از گروه های خونی در کشور را تشکیل می دهد.
 
بشیر حاجی بیگی افزود: ۹۰ درصد از جمعیت ایران دارای گروه های خونی مثبت و ۱۰درصد نیز دارای گروه های خونی منفی هستند.

وی خاطر نشان کرد: در بین گروهای خونی منفی در کشور O منفی چهاردرصد ،A منفی ۳ درصد ،B منفی ۲ درصد و AB منفی نزدیک به یک درصد است .
 
ذخیره گروه های خونی در سطح کشور مطلوب است

حاجی بیگی گفت: در حال حاضر ذخیره سازی گروه های خونی در کشور در حد مطلوب است و پاسخگوی نیازهای مراکز درمانی و بیمارستان هاست و در شرایط عادی برای تامین خون مورد نیاز این مراکز مشکلی نداریم .

سخنگوی سازمان انتقال خون در پاسخ به اینکه در روزهای اخیر برخی از اهداکنندگان پیامک هایی مبنی درخواست و نیاز به اهدای برخی از گروه های خونی دریافت کرده اند، گفت: برحسب اتفاق در برخی از موارد به علت مصرف زیاد یا مراجعه نکردن برخی از گروه های خونی خاص نیاز و کمبودی به یک گروه خونی خاص احساس می شود که در این زمان ها با توجه به اطلاعات موجود اهداکنندگان از آنها خواسته می شود که برای اهدای خون خود با سازمان انتقال خون همکاری کنند .

وی به افرادی که دارای گروه های خونی منفی هستند توصیه کرد به دلیل اینکه گروه های خونی منفی درصد کمی از جامعه را به خود اختصاص می دهند ، این افراد، کسانی که در بستگان ، دوستان و آشنایان دارای گروه خونی منفی مشابه خودشان هستند را شناسایی کنند تا در صورت نیاز با دسترس بودن آنها بتوان از این گروه های خونی استفاده کرد.
 
آمار اهدای خون در امسال خوب است

حاجی بیگی گفت: با توجه به اجرای موفق طرح نذر خون در ماه محرم و صفر آمار اهدای خون در سالجاری نسبت به سال گذشته خوب بود.

وی افزود: در سال گذشته در سطح کشور نزدیک به ۲میلیون ۱۰۰هزار نفر خون اهدا کردند در حالیکه در سالجاری تنها در هشت ماهه یک میلیون و ۴۲۶ هزار نفر موفق به اهدای خون شدند.

سخنگوی سازمان انتقال خون تاکید کرد: همچنین در سالجاری آمار توزیع فرآورده های خونی در مراکز درمانی و بیمارستانی نیز ۵درصد افزایش یافته است .  

وی تاکید کرد: فرهنگ اهدای خون در ایران به دلیل اعتقادات مذهبی و همچنین بعد از جنگ تحمیلی نهادینه شده است و مردم نوع دوست ایران همیشه با اهدای خون خود یاری گر سازمان انتقال خون و نجاب بخش بیماران نیازمند به خون بودند .

ایرنا

بخش نظردهی بسته شده است..