رتبه نخست زنان یزدی در ابتلا به سرطان سینه

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار یزدی ها( یزدی نیوز) مدیرکل امور بانوان استانداری یزد گفت: متاسفانه یزد در زمینه ابتلای زنان به سرطان سینه، رتبه نخست را در کشور دارد.

فخرالسادات خامسی‌هامانه در دیدار رئیس سازمان محیط‌زیست با زنان برگزیده و مسئولان تشکل‌های مردم‌نهاد استان یزد اظهار داشت: بر اساس سرشماری انجام شده، بیش از ۵۲۰ هزار و ۸۲۰ نفر از جمعیت استان یزد را زنان تشکیل می‌دهند که ۸۵ هزار نفر از آنها ساکن روستاها و بقیه ساکن شهرهای استان هستند.

وی با اشاره به اشتغال حدود ۲۰۰ هزار نفر از زنان استان یزد عنوان کرد: حدود ۳۶۰ هزار نفر از زنان استان نیز غیرشاغل هستند.

خامسی‌هامانه با بیان اینکه زنان استان یزد در بسیاری از زمینه‌ها می‌توانند برای زنان سایر نقاط کشور الگو باشند، تصریح کرد: زنان یزدی الگوی بارز صرفه‌جویی و قناعت هستند و همان گونه که زنان یزدی توانسته‌اند در زمینه توسعه و صنعت و پزشکی در استان برتر شوند، می‌توانند در زمینه‌های زیست‌محیطی نیز مشارکت کرده و اقدامات ارزنده‌ای انجام دهند.

مدیرکل امور بانوان استانداری یزد با اشاره به اینکه در میان زنان یزد،‌ زنان صاحب‌نام و فعال بسیاری وجود دارند، عنوان کرد: زنان به خوبی توانسته‌اند در حوزه‌های مختلف از شهری تا اجتماعی مشارکت کنند که مشارکت آنها نیز اثرگذاری بالایی داشته است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با ارائه آماری از بیماری‌های زنان در استان یزد اظهار داشت: متاسفانه در استان یزد زنان در ابتلا به سرطان سینه رتبه نخست کشور را دارند و با رشد ۲.۵ درصدی ابتلا به سرطان در استان مواجه هستیم.

خامسی‌هامانه یادآور شد: به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر در استان یزد، ۱۳۰ نفر مبتلا به سرطان می‌شوند که صنعتی بودن یزد، وجود آلاینده‌ها، کوره‌های آجرپزی، کوره‌های فولاد و کاشی، خشکی هوای یزد و …. در افزایش آمار سرطان در استان اثرگذار است.

وی با بیان اینکه رفع این آلاینده‌ها همواره از دغدغه‌های زنان جامعه و تشکل‌های مردم‌نهاد بوده است، از رئیس سازمان محیط‌زیست خواست: به عنوان بالاترین مقام در حوزه محیط‌زیست، اقدامی اساسی برای رفع آلاینده‌ها در استان یزد و سایر نقاط کشور انجام دهد.

منبع: فارس

بخش نظردهی بسته شده است..