مرمت خانه‌ باغ‌های ابرکوه در قالب طرح‌های مشارکتی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار یزدی ها( یزدی نیوز) مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد از مرمت و بازسازی خانه باغ‌های ابرکوه در قالب طرح‌های مشارکتی خبر داد.
به گزارش مهر «محمدمهدی شرافت» با اشاره به وجود تعداد زیادی خانه باغ قدیمی با معماری‌های ارزشمند در شهرستان ابرکوه اظهار داشت: این خانه باغ‌ها در قالب طرح‌های مشارکتی مرمت و بازسازی می‌شود و برای توسعه صنعت گردشگری مورد استفاده قرار خواهد گرفت. وی گفت: برای مرمت و بازسازی این خانه‌ها، بالغ بر یک میلیارد و ۳۴۰ میلیون ریال هزینه شده است. شرافت عنوان کرد: از جمله این آثار خانه‌باغ قلعه خسروآباد است که در دهستان فراغه و در روستای خسروآباد واقع شده و حدود ۴‌هزار مترمربع مساحت دارد.
مدیرکل میراث فرهنگی استان افزود: این خانه باغ تاریخی با حصاری رفیع و ۴ برج در ۴ ضلع به صورت چینه ای بنا شده و بنای آن متعلق به دوره قاجار است و در فهرست آثار ملی نیز به ثبت رسیده است. وی اعتبار تخصیص داده شده به مرمت این بنا را بالغ‌بر ۲۰۰‌میلیون ریال اعلام کرد.
شرافت افزود: خانه باغ عظیمی در روستای صفی‌آباد که متعلق به دوران پهلوی است نیز از دیگر خانه‌باغ‌های مرمت شده در قالب طرح‌های مشارکتی است که برای مرمت آن بالغ بر ۱۴۰‌میلیون ریال هزینه شده است.
وی از دیگر خانه باغ‌های مرمت شده در قالب این طرح را خانه باغ اسفندیار خان مربوط به دوره پهلوی اول دانست و بیان کرد: این بنا در روستای فیروزآباد دهستان تیرجرد واقع شده و مرمت آن ۱۵۰ میلیون ریال هزینه در بر داشته است.
شرافت گفت: مرمت و ساماندهی خانه‌های مشارکتی در قالب تفاهم‌نامه منعقد شده بین میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و مالک به صورت ۵۰‌سهم مالک و ۵۰ سهم میراث و زیر نظر اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری انجام می‌شود و خانه‌هایی که در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده باشند، مشمول مرمت و ساماندهی می‌شوند.

بخش نظردهی بسته شده است..