کارگران یزدی:

آقای وزیر! قانون را اجرا کنید

جمعی از کارگران یزدی در نامه ای از وزیر کار و رفاه اجتماعی خواسته اند در مورد تفکیک مشاغل مستمر و غیر مستمر و همچنین جلوگیری از قرارداد موقت در مشاغل مستمر به وظیفه خود عمل کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار یزدی ها( یزدی نیوز) این نمایندگان کارگران استان در بند اول نامه خود از ربیعی یکی از مهمترین خواسته های کارگران را مطرح کرده اند:

تفکیک مشاغل مستمر و غیر مستمر و نیز جلوگیری از ثبت قرارداد موقت در مشاغل مستمر.
تیر ماه امسال،  پس از ۲۵ سال پیگیری کارگران، وزارت کار به وظیفه خود برای دفاع از کارگران عمل کرد و مصوبه  جلوگیری از ثبت قراردادهای موقت در مشاغل مستمر را صادر کرد اما با فشار کارفرمایان، عمر این مصوبه تنها به دو روز رسید و پس از آن کان لم یکن تلقی شد. کارفرمایان می گویند لغو قرارداد موقت در شرایط سخت کنونی به بازار لطمه می زند. اما این “شرایط سخت کنونی” دهه هاست که ادامه دارد و این کارگران هستند که همیشه باید ترس از بیکاری را داشته باشند.

این کارگران یزدی در دومین بند خود از وزیر کار خواسته اند دستمزدها را بر اساس تورم واقعی افزایش دهد.
دولت اخیرا مصوبه ای را اعلام کرد که در آن حقوق کارمندان در سال ۹۵ تنها ۱۰ درصد افزایش خواهد داشت. کارگران معتقدند دولت به این طریق می خواهد به طور غیر مستقیم اعلام کند افزایش حقوق آنها نیز در سال ۹۵ همین مقدار خواهد بود. این در حالیست که کارمندان دولت نسبت به کارگران کشور یک اقلیت محسوب می شوند.

سومین خواسته کارگران یزدی، حذف شرکت های پیمانکاری و الزام دستگاه های اجرائی به قرارداد مستقیم با کارگران است.
برخی از شرکت‌های مادر با انعقاد قرارداد، امور خود را به شرکت‌های پیمانکاری واگذار می‌کنند و این شرکت‌های پیمانکاری، دستمزد کمتری نسبت به شرکت بالادستی پرداخت می‌کنند. هر چند مرداد ماه امسال مصوبه ای صادر شد که  طبق آن باید تبعیض در پرداخت دستمزد از بین میرفت اما ضمانت اجرایی چنین مصوبه هایی همیشه مورد سوال بوده است.

کارگران یزدی در چهارمین خواسته خود از وزیر خواسته اند سهم تصویب شده ی ۴ درصدی کارفرمایان برای مشاغل سخت توسط سازمان تامین اجتماعی از کارفرمایان گرفته شود.
عدم پرداخت به موقع ۴درصد مستمری کارهای سخت و زیان آور از سوی برخی کارفرمایان، موجب تأخیر در بازنشستگی به هنگام بیمه شدگان شاغل در این مشاغل می شود و این موضوع علیرغم مصوبه حمایتی سازمان تأمین اجتماعی از کارفرمایان در فروردین ماه، همچنان یکی از دغدغه های کارگران است.

این کارگران در پایان از وزیر خواسته اند در تقویت تشکل های کارگری تلاش لازم را انجام دهد.

گفتنی است تعداد قابل توجهی از نمایندگان کارگران یزد از جمله نمایندگان کارگران شرکت سیمرغ، پارس مداد، اکسیر یزد، کاشی احسان میبد، نساجی  اردکان، شهرداری یزد، شهرداری میبد، شهرداری مهریز، کاشی کیمیا سرام ،شیر پاستوریزه یزد و کاشی مریم میبد این نامه را امضا کرده اند.

خورشید شهر

بخش نظردهی بسته شده است..