رییس مرکز خشکسالی سازمان هواشناسی خبرداد:

خشکسالی انباشته گریبانگیر همه استان‌های کشور

میزان بارش کل کشور از ابتدای سال آبی 94 تا چهارم آذر ماه، 66.7 میلی متر بوده که نسبت به بلندمدت 113 درصد افزایش داشته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار یزدی ها( یزدی نیوز) رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی کشور ضمن اشاره به افزایش بارش دو ماه اخیر کشور نسبت به دوره بلندمدت، در عین حال از افزایش نیم تا ۳ درجه‌ای دما در برخی استان‌ها در ماه گذشته خبر داد و افزود: با وجود بارش‌های خوب دو ماه گذشته، خشکسالی‌های انباشته شده گریبان گیر همه استان‌های کشور است.

شاهرخ فاتح در گفت‌وگو با خبرنگار «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به اینکه میانگین بلندمدت بارش کل کشور از ابتدای مهر تا چهارم آذر ماه، ۳۱.۲ میلی متر است، گفت: میزان بارش کل کشور از ابتدای سال آبی ۹۴ تا چهارم آذر ماه، ۶۶.۷ میلی متر بوده که نسبت به بلندمدت ۱۱۳ درصد افزایش داشته است.

وی با بیان اینکه بارش سال گذشته کشور در این بازه زمانی ۴۸ میلی متر بوده است، افزود: در مقایسه با سال قبل در کل کشور افزایش ۳۹ درصدی بارش داشته‌ایم.

 

افزایش ۳۱ درصدی بارش استان تهران

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی کشور ضمن اشاره به میزان بارش استان تهران از ابتدای سال آبی ۹۴ تا چهارم آذر، اظهار کرد: استان تهران در این بازه زمانی ۵۹.۳ میلی متر و در سال گذشته ۴۰ میلی متر بارش داشته است. میانگین بلندمدت بارش این استان در همین بازه زمانی ۴۵.۱ میلی متر است، بنابراین در استان تهران نسبت به بلندمدت ۳۱ درصد و نسبت به سال گذشته ۴۸ درصد افزایش بارش داشته‌ایم.

همه استان ها در دو ماه گذشته افزایش بارش داشته اند

وی با تاکید بر اینکه در همه استان‌های کشور از ابتدای سال آبی ۹۴ تا چهارم آذرماه شاهد افزایش بارش در مقایسه با مدت مشابه در بلند مدت بوده ایم، گفت: استان های مازندران با ۸ درصد افزایش، چهارمحال و بختیاری ۱۶ درصد افزایش و تهران با ۳۱ درصد افزایش سه استان با کم ترین دریافت بارش و سه استان هرمزگان ۷۳۷ درصد افزایش، کرمان ۴۸۱ درصد افزایش و ایلام ۲۷۸ درصد افزایش پردریافت ترین استان ها نسبت به بلندمدت بوده‌اند.

 

۹ استان کم بارش کشور نسبت به سال قبل

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی کشور در ادامه درخصوص مقایسه بارش های امسال با سال گذشته گفت: ۹ استان کشور در مقایسه با سال گذشته با کاهش دریافت بارش مواجه هستند که عبارتند از آذربایجان غربی با ۲۹ درصد، چهارمحال و بختیاری ۲۴ درصد، مازندران ۲۱ درصد، ‌آذربایجان شرقی ۲۲ درصد، کهگیلویه و بویر احمد ۱۳ درصد، ‌خراسان شمالی، خراسان رضوی و گیلان ۸ درصد و اردبیل ۲ درصد.

وی با اشاره به اینکه ۲۲ استان نسبت به سال گذشته افزایش بارش داشته اند افزود: استان‌های سیستان و بلوچستان با ۱۵۷۹ درصد، هرمزگان ۷۸۴ درصد و کرمان ۳۳۰ درصد بیشترین افزایش بارش را نسبت به سال گذشته داشته‌اند.

 

افزایش نیم تا ۳ درجه‌ای دما در برخی نقاط کشور

فاتح در بخش دیگر گفت و گو در مورد وضعیت دمای آبان ماه گذشته کشور، با اشاره به اینکه نسبت به شرایط بلند مدت آبان، جنوب و جنوب شرق کشور گرم‌تر و شمال، شمال شرق و غرب کشور خنک‌تر بوده‌اند، گفت: قسمت‌های شمالی آذربایجان غربی، بخش های جنوبی آذربایجان شرقی،‌ شمال زنجان، ‌بخش‌هایی از استان های کردستان، ‌گیلان، مازندران، لرستان، قم، جنوب و جنوب غرب اصفهان، همه بخش های استان چهارمحال و بختیاری، جنوب یزد، بخشی از سمنان، شرق گیلان، غرب مازندران، خراسان شمالی،‌ کرمان، یزد، سیستان و بلوچستان، عمده مناطق استان‌های بوشهر، فارس و هرمزگان بین نیم تا حدود ۳ درجه نسبت به شرایط بلندمدت آبان گرم‌تر بوده‌اند.

 

وی با بیان اینکه برخی نقاط کشور در آبان ماه نسبت به بلندمدت خنک تر بوده اند، افزود: استان‌های ایلام، جنوب کرمانشاه، بخش هایی از همدان، مرکزی، قزوین، تهران، البرز، غرب گیلان، شرق مازندران،‌ بخش های وسیعی از گلستان، شرق خراسان شمالی، بخش هایی از استان سمنان و خراسان رضوی، بخش های کوچکی از کرمان، سیستان، فارس خنک‌تر بوده‌اند.

رییس مرکز ملی خشکسالی سازمان هواشناسی کشور در ادامه به وضعیت خشکسالی کشور در ماه گذشته اشاره و اظهار کرد: شاخص کوتاه مدت SPEI دو ماهه نشان می دهد که بخش غربی کشور بیشتر شرایط ترسالی و بخش شرقی دارای شرایط خشکسالی و نرمال بوده‌ است. بخش های وسیعی از استان های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، ‌قزوین، زنجان، کردستان، همدان، کرمانشاه، البرز، ایلام، خوزستان، ‌بوشهر، فارس، هرمزگان، خراسان شمالی، مازندران و تهران شرایط ترسالی ضعیف تا بسیار شدید را داشته‌اند.

وی افزود: بخش‌هایی از استان‌های خراسان رضوی و خراسان جنوبی، بخش‌های کوچکی از استان‌های اصفهان، یزد و کرمان نیز شرایط خشکسالی ضعیف تا متوسط و به ندرت شدید را در دو ماه گذشته تجربه کرده اند.

 

فاتح با تاکید بر اینکه نگاه بلندمدت به وضعیت خشکسالی کشور، از وجود خشکسالی ضعیف تا شدید و حتی بسیار شدید در همه استان حکایت دارد، گفت: با وجود بارش های خوب دو ماه گذشته، خشکسالی های انباشته شده قبلی گریبان گیر همه استان های کشور است و اگرچه بارش های واقع شده اخیر جای شکرگزاری دارد، اما روشن است که خشکسالی انباشته شده کشور و بدهی آبی به طبیعت در کوتاه مدت و با بارش های مقطعی از بین نخواهد رفت که در این رابطه لزوم رعایت صرفه جویی و مدیریت بهینه مصرف آب مضوعی است که متناسب با ظرفیت های اقلیمی کشور همواره باید مدنظر تمامی آحاد جامعه باشد.

بخش نظردهی بسته شده است..