تجهیز ۵۰ نقطه از کشور به آمبولانس هوایی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار یزدی ها( یزدی نیوز) رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کشور ضمن ارائه توضیحاتی درباره وضعیت اورژانس هوایی، از تجهیز ۵۰ نقطه از کشور به آمبولانس‌های هوایی استاندارد در دوران پساتحریم خبر داد.


دکتر امین صابری‌نیا در گفت‌وگو با ایسنا، درباره برنامه اورژانس کشور در زمینه اورژانس هوایی با بیان اینکه نیاز کشور ما به اورژانس هوایی بسیار زیاد است، گفت: در بررسی‌های انجام شده در کشورهای دیگر که اورژانس هوایی فعال و خوبی داشتند، به نظر می‌رسد استفاده از این خدمت بسیار موثر بوده و جزو اهداف این کشورها قرار گرفته است.

وی افزود: خوشبختانه این موضوع چندین سال است که در وزارت بهداشت مورد ارزیابی قرار گرفت و در این دوره با حمایت همه جانبه وزارت بهداشت تا کنون ۱۸ نقطه از کشور را به اورژانس هوایی مجهز کرده‌ایم.

البته استانداردی که ما در نظر داشتیم و امیدواریم به آن برسیم حداقل یک پرواز اورژانس هوایی برای ارائه خدمت است که در حال حاضر به ۵۰ درصد این هدف نزدیک شدیم و امیدواریم سال آینده بتوانیم خدمات بهتری را ارائه دهیم.

در اوژانس هوایی به سمت استفاده از تجهیزات استاندارد رویم

صابری‌نیا ضمن ابراز تاسف نسبت به نبود اورژانس هوایی یا آمبولانس هوایی استاندارد در کشور، گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد که ما باید به سمت استفاده از تجهیزات استاندارد برای ارائه خدمات هوایی پیش رویم.

مطالعات زیادی در این زمینه انجام شده است. مطالعات اولیه‌ای که همکاران ما و تیم تخصصی وزارت بهداشت انجام دادند، ۴۴ نقطه از کشور را به عنوان نیاز اولیه ما برای اورژانس هوایی در نظر گرفتند. یک برنامه مطالعاتی دیگر را نیز در این زمینه آغاز کردیم و به زودی این برنامه هم ارائه می‌شود و نوع بالگردهای مورد نیازمان را ارائه خواهیم کرد.

وی همچنین به طرح هم‌افزایی اورژانس با هلال احمر اشاره و اظهار کرد: بر این اساس جمعیت هلال احمر نیز در حال بررسی برنامه‌ای است که بتوانیم از طریق هم‌افزایی از خدمات بالگرد استفاده کنیم یا از طریق خرید خدمت از بخش خصوصی یا خرید بالگرد، این خدمت را به صورت یک خدمت کاملا پایدار در کشور ایجاد کنیم.

۱۳۰ ماموریت اورژانس هوایی در مهر ماه

رییس اورژانس کشور اظهار کرد: در مهر ماه بالگردهای ما بالغ بر ۱۳۰ ماموریت را انجام دادند که البته چندین روز آن شرایط جوی مناسب نبود. امیدواریم با حمایت‌های وزیر بهداشت و معاونت درمان هر چه سریع‌تر به استانداردهایی مناسب‌تر در این زمینه برسیم.

برنامه اورژانس هوایی در پسا تحریم

صابری‌نیا درباره برنامه اورژانس کشور برای تقویت اورژانس هوایی در دوران پسا تحریم، گفت: در دوران تحریم نه تنها وزارت بهداشت بلکه هیچ ارگان دیگری اجازه خرید بالگرد را نداشت.

وی با بیان اینکه بالگردهای ما دو نوع نظامی و غیر نظامی هستند، گفت: نوع بالگردهایی که ما نیاز داریم و باید آنها را خریداری و استفاده کنیم، بالگردهای سبک برای خدمات اورژانس هستند و امیدواریم با حمایت وزیر و همدلی و هماهنگی که بین جمعیت هلال احمر و وزارت بهدشت است یا از مسیرهای خرید خدمت یا با خرید بالگرد، ارائه این خدمت را هر چه سریع‌تر جلو بریم و در کمترین زمان ممکن ۵۰ نقطه از کشور را به این خدمت مورد نیازمان تجهیز کنیم.

منبع: ایسنا

بخش نظردهی بسته شده است..