راه اندازی خط تلفن مشاوره حقوقی کودک

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار یزدی ها( یزدی نیوز) ،در هفته جاری اخبار و رویدادهای مهمی در حوزه رفاه و تامین اجتماعی رخ داد که به مهمترین آنها اشاره می کنیم.

استقبال کم از قانون فرزند خواندگی

 رئیس سازمان بهزیستی در اولین روز هفته جاری با اشاره به اینکه آیین نامه اجرایی قانون جدید فرزندخواندگی به استان ها ابلاغ شده است، گفت: متقاضیان خیلی از قانون فرزندخواندگی کودکان بدسرپرست استقبال نکردند.

انوشیروان محسنی بندپی درباره اجرایی شدن قانون جدید فرزندخواندگی گفت: پس از تصویب قانون، آیین نامه اجرایی آن نیز به تصویب رسید و به استان های مختلف کشور ابلاغ شده است.

وی با اشاره به اینکه مفاد قانون جدید فرزندخواندگی متفاوت و تکمیل قانون قبلی است، افزود: در حال حاضر حدود ۸۰ درصد فرزندان تحت پوشش بهزیستی دارای خانواده های بدسرپرست هستند و در قانون قبلی امکان فرزندخواندگی آنان وجود نداشت، اما در قانون جدید فرزندخواندگی موقت و همچنین واگذاری کودکان بدسرپرست نیز دیده شده است.

ایجاد ۳۰ هزار شغل برای معلولان

 وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در این هفته از ایجاد ۳۰ هزار شغل برای معلولان خبر داد و گفت: به منظور پیشگیری از معلولیت‌ها، تعداد مراکز مشاوره ژنتیک در استانها افزایش یافته است.

علی ربیعی افزود: لایحه حمایت از حقوق معلولان در مجلس در حال بررسی است که در این لایحه وظایف هر دستگاه به طور کامل مشخص شده است، بطوریکه با همکاری دستگاه‌ها در خصوص اقداماتی مانند استخدام و ایجاد اشتغال در سازمان‌ها برای ۳۰ هزار معلول شغل ایجاد خواهد شد.

وزیر رفاه گفت: همچنین در این لایحه، بیمه معلولان نیز در نظر گرفته شده است.

وی همچنین اظهار داشت: در مورد مسکن و مناسب‌سازی فضای شهری برای معلولان نیز برنامه‌های خوبی در نظر گرفته شده، به طوری که تا پایان سال ۹۵ خانواده‌هایی که دو معلول و بیشتر دارند، صاحب مسکن می‌شوند.

تشریح قرارداد جدید بیمه تکمیلی بازنشستگان تامین اجتماعی

رئیس کانون عالی بازنشستگان تامین اجتماعی در روزهای میانی هفته جاری از آغاز اجرای بیمه تکمیلی جدید بازنشستگان تحت پوشش خبر داد و گفت: افزایش حق بیمه به دلیل افزایش تعرفه‌های درمانی صورت گرفته است.

علی‌ اصغر بیات در مورد بیمه تکمیلی جدید بازنشستگان تامین اجتماعی، افزود: سال گذشته ۲۳ هزار و ۲۰۰ تومان مبلغ حق بیمه‌ای بود که از بازنشستگان دریافت می‌شد و امسال به دلیل افزایش تعرفه‌های درمانی، این مبلغ به ۲۸ هزار و ۲۰۰ تومان افزایش یافته است.

وی با اشاره به اینکه در قرارداد جدید همان خدمات درمانی سال گذشته تحت پوشش است، گفت: به موجب این قرارداد سقف تعهدات بیمه برای اعمال جراحی تخصصی و همچنین بستری و ارائه خدمات به بیماران خاص ۱۰ میلیون تومان و بستری و جراحی های عمومی پنج میلیون تومان و خدمات پاراکلینیکی نیز از سه تا ۵ میلیون تومان اختصاص یافته است.

۸ درصد زنان سرپرست خانوار زیر ۳۰ سال سن دارند

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی نیز با اعلام اینکه ۲۵ درصد تماس‌های اورژانس اجتماعی به دلیل مشکلات خانوادگی است، گفت:از ابتدای سال تاکنون ۸۰۰ زن در معرض آسیب و خشونت خانگی به بهزیستی مراجعه کرده‌اند.

حبیب‌الله مسعودی فرید با اشاره به اینکه ۱۸۰ هزار خانواده زن سرپرست تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند، گفت: در کل کشور ۲.۵ میلیون خانواده زن سرپرست وجود دارد که ۷۱ درصد آنها به دلیل فوت همسر و ۱۱ الی ۱۲ درصد آنها نیز به دلیل طلاق سرپرست خانوار شده‌اند.

فرید تصریح کرد: ۶۷ هزار زن به دلیل از کارافتادگی همسر، ۶۳ هزار نفر به دلیل فوت همسر و ۳۵ هزارنفر نیز به دلیل طلاق سرپرست خانوار شده‌اند.

به گفته معاون اجتماعی سازمان بهزیستی، ۳۶ درصد زنان سرپرست خانوار بالای ۶۰ سال، ۴۰ درصد بین ۴۰ تا ۶۰ سال، ۱۶ درصد ۳۱ تا ۴۰ سال، ۸ درصد زیر ۳۰ سال هستند که ۱.۵ درصد از ۸ درصد زیر ۲۰ سال هستند.

راه اندازی اولین خط مشاوره تلفنی حقوقی کودکان

عضو کمیته حقوقی انجمن حمایت از حقوق کودکان از راه اندازی رسمی اولین خط مشاوره تلفنی حقوقی رایگان ویژه کودکان خبر داد.

 مونیکا نادی افزود: این خط با شماره ۴۲۱۵۲ و با هدف ارائه مشاوره های حقوقی به کودکان یکی از اقدامات مهم کمیته حقوقی انجمن است که اولین خط در ایران و حتی در منطقه محسوب می شود.

وی افزود: البته خط مشاوره حقوقی فعالیت آزمایشی خود را از تابستان امسال آغاز کرده و قرار است امروز به طور رسمی افتتاح شود.

نادی با اشاره به اینکه پاسخگویان این خط تلفن همگی وکلای داوطلب و متخصص در حوزه حقوق کار و با سابقه کار عملی در ایران هستند، گفت: از شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت ۱۴ الی ۱۷ توسط کارشناسان نسبت به ارائه خدمات خط تلفنی مشاوره حقوق کودک اقدام خواهد شد و حتی در موارد ضروری، وکلای پاسخگو وکالت مددجویان را به نحو معاضدتی قبول خواهند کرد.

پیشنهاد افزایش ۲۰ درصدی مستمری مددجویان کمیته امداد

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) در آخرین روز هفته از پیشنهاد ۲۰ درصدی افزایش حقوق مددجویان تحت پوشش در لایحه بودجه سال ۹۵ خبر داد و گفت: مذاکرات در این خصوص با دولت ادامه دارد.

سید پرویز فتاح در مورد افزایش مستمری مددجویان تحت پوشش کمیته امداد افزود: صحبت‌هایی در این خصوص با دولت انجام شده و با توجه به اینکه بودجه سال ۹۵ در حال تدوین است، با دولت برای افزایش مستمری مددجویان مذاکره خواهیم کرد.

فتاح در مورد حداقل افزایش مستمری نیز اظهار داشت: ما پیشنهاد افزایش حداقل ۲۰ درصدی را اعلام کرده‌ایم، اما بر اساس مشکلات اقتصادی دولت فکر نمی‌کنم قادر باشد این مبلغ را افزایش دهد و به اندازه سطح افزایش کل بودجه، دولت قادر خواهد بود مستمری را اضافه کند.

منبع: مهر

بخش نظردهی بسته شده است..