عراق و افغانستان، مقصد عمده کالاهای صادراتی یزد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار یزدی ها( یزدی نیوز) رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد گفت: در هفت ماهه اول سال جاری با وجود تحریم‌ها از جمله تحریم سوئیفت، استان یزد با صادرات یک میلیون و ۱۷ هزار تن کالا به بیش از ۵۰ کشور جهان با ارزشی برابر با ۳۲۵ میلیون دلار نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد حدود هفت درصد از نظر ارزش و ۱۶ درصد به لحاظ وزن صادرات را تجربه کرده است که این میزان رشد نسبت به میانگین رشد صادرات کشور شرایط خوبی دارد.

محمدرضا علمدار یزدی در جلسه کارگروه توسعه صادرات که با حضور رییس سازمان توسعه تجارت ایران در استانداری یزد برگزار شد، با اشاره به رشد صادرات استان در سال ۹۴ نسبت به مدت مشابه سال قبل، تصریح کرد: در مدت هفت ماهه اول سال ۱۳۹۴ ، کاشی با سهم بیش از ۶۰ درصد و شیشه ساختمانی، مقاطع فولاد، هیدروکربن و پسته به ترتیب بیشترین سهم صادرات استان را به خود اختصاص داده‌اند.

 

وی، مقصد‌های عمده صادراتی استان را عراق و افغانستان با سهم بیش از ۸۰ درصد از صادرات استان ذکر کرد.

 

علمدار یزدی با اشاره به مسائل مربوط به واردات و ثبت سفارش در استان، تاکید کرد: بخش اعظم واردات استان مربوط به کالاهای غیرمصرفی است و عمده این کالاها شامل مواد اولیه واحدهای تولیدی، لوازم و قطعات یدکی، ماشین‌آلات، بذر و کود کشاورزی است. در بخش واردات، انواع کالا به وزن ۲۰ هزار تن و به ارزش ۹۱ میلیون دلار از طریق گمرک استان یزد وارد شده است.

 

وی افزود: در مدت هفت ماهه اول سال جاری تعداد ۳۶۹۸ فقره ثبت سفارش به ارزش ۵۵۲ میلیون دلار در استان یزد انجام شده که در حدود ۳۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته است.

 

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در خصوص برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی، گفت: امسال تاکنون چندین نمایشگاه تخصصی برگزار شده است که مهمترین آن‌ها نمایشگاه تخصصی خودرو و صنایع وابسته، نمایشگاه تخصصی تاسیسات سرمایشی و گرمایشی، نمایشگاه تخصصی مصالح ساختمانی، نمایشگاه تخصصی مبلمان، دکوراسیون داخلی و صنایع روشنایی بوده است. همچنین طبق برنامه‌ای که تحت عنوان تقویم نمایشگاهی تدوین شده است، تا پایان سال ۹۴ تعداد ۲۴ نمایشگاه تخصصی در استان برگزار خواهد شد.

 

وی با اشاره به شرایط آب و هوایی استان و گرمای هوا در فصل تابستان، گفت: اغلب نمایشگاه‌ها در شش ماهه دوم سال برگزار خواهد شد.

 

علمدار یزدی بیان کرد: برای پایش چرخه تولید تا صادرات، جلساتی تحت عنوان میزهای کالایی و کشوری مطابق دستورالعمل‌های ارسال شده از سازمان توسعه تجارت ایران با عضویت تشکل‌ها، استانداری، فرمانداری و بسیاری از دستگاه‌ها و بخش‌های خصوصی برگزار می‌شود که تعداد آن در هفت ماهه سال جاری در استان ۱۱ جلسه بوده است.

 

وی، عناوین مهمترینِ این جلسات را میز روسیه، کاشی و سرامیک، میز خدمات، میز خدمات عمرانی، گیاهان دارویی، نرم‌افزار و میز طلا ذکر کرد.

 

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان با اشاره به فعالیت شرکت‌های دانش بنیان در استان، پیشنهاد خود را برای حمایت از این شرکت‌ها را چنین عنوان کرد: تنها به عنوان گوشه‌ای از توانمندی‌های استان یزد و جوانان یزدی می‌توان به تعداد کثیر شرکت‌های تولید نرم‌افزار اشاره کرد که پیشنهاد می‌کنم با توجه به ضرورت حمایت از جوانان، کارآفرینان و فعالان حوزه‌های دانش بنیان، تسهیلاتی در قالب یارانه صادراتی برای آنها در نظر گرفته شود تا بتوانند با ارائه دستآوردهای خود در نمایشگاه‌ها و مسابقات بین‌المللی، موجب افتخارآفرینی هرچه بیشتر برای کشور بشوند.

 

علمدار یزدی در این جلسه ضمن قدردانی از حضور "افخمی راد" رییس سازمان توسعه تجارت ایران در استان یزد، پیشنهاد صدور جواز انحصار برگزاری نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در کشور ترکمنستان را برای استان یزد ارائه کرد.

 

از دیگر پیشنهادات رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد در این جلسه، پرداخت تسهیلات جهت اعزام هیات‌های تجاری و شرکت در نمایشگاه‌های تخصصی خارج از کشور، پرداخت یارانه حمل و نقل صادراتی، احداث شهرک طلا و جواهرات و تخصیص اعتبار جهت اجرای طرح‌های زیرساختی‌ صادراتی استان بود.

منبع: ایسنا

 

بخش نظردهی بسته شده است..