وجود ۸ میلیون دیابتی در ایران

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار یزدی ها( یزدی نیوز) دیناروند افزود: یک بیمار دیابتی اگر قند خونش کنترل شود زندگی عادی دارد اما اگر کنترل نکند وارد بیماری های خطرناکی می شود که هزینه هایش سرسام آور است.

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: هزینه درمان سالانه یک فرد مبتلا به دیابت در ایران ۵۶ دلار است. 
 
دکتر رسول دیناروند در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما افزود: حدود ۸ میلیون نفر مبتلا به دیابت داریم که حدود ۵ میلیون نفرشان شناسایی شده اند.
 
وی با بیان اینکه ۵۰ درصد این افراد هم اکنون در حال درمان شدن هستند گفت: نیمی از دیابتی ها به بیماری خود و خطری که تهدیدشان می کند واقف نیستند.
 
دیناروند افزود: با توجه به اینکه مصرف داروهای دیابت و هزینه آن در کشور ما نسبت به کشورهای دیگر پایین است متاسفانه بیمارانی هستند که تحت درمان قرار نمی گیرند.
 
وی گفت: خود مصرف داروهای دیابت و کنترل قند خون یک پیشگیری محسوب می شود زیرا از ورود بیمار به مراحل خطرناک تر جلوگیری می کند.
 
دیناروند افزود: یک بیمار دیابتی اگر قند خونش کنترل شود زندگی عادی دارد اما اگر کنترل نکند وارد بیماری های خطرناکی می شود که هزینه هایش سرسام آور است.
 
رئیس سازمان غذا و دارو گفت: هزینه یک بیمار دیابتی که پیوند کلیه انجام داده و مجبور است دیالیز کند سالانه ۲۰ برابر یک بیمار دیابتی می شود که اگر ما بتوانیم واقعا از ورود یک بیمار دیابتی به مراحل سخت جلوگیری کنیم یعنی توانسته ایم از افزایش ۲۰ برابری هزینه دارویی مان در کشور جلوگیری کنیم.
 
دیناروند با ابراز تاسف درباره اینکه هنوز این آگاهی بخشی در کشور به حد مطلوب نرسیده است افزود: امیدواریم با تلاش های وزارت بهداشت و سازمان های جهانی، دسترسی بیماران دیابتی به دارو را بیشتر کنیم تا بتوانند قند خونشان را کنترل کنند.
 
 هیچ کمبودی در داروهای ام اس نداریم
 
 رئیس سازمان غذا و دارو  در ادامه گفت: انواع داروهای خوراکی و تزریقی بیماران ام اس هم تولید داخل دارد و هم وارداتی است، یعنی از همه داروها تولید داخلش را داریم.
 
دیناروند افزود: درباره بیماران خاص، تامین داروهای وارداتی شان همانند گذشته انجام می شود، یعنی مشمول ممنوعیت واردات نشده اند.
 
وی گفت: داروهایی که داخل تولید می شوند واردات شان را محدود می کنیم چون نیازی نیست و نباید به کشور هزینه تحمیل کنیم.
 
معاون وزیر بهداشت افزود: درباره بیماران خاص این سیاست که ما فقط داروهای ایرانی را تامین کنیم و داروهای خارجی را تامین نکنیم هنوز اجرا نشده است.
 
دیناروند درباره آمپول ام اس گفت: برنامه تولید این داروی وارداتی در کشور دو تا سه سال عقب افتاده است یعنی زمانی که وارد کشور شدند با هدف انتقال فناوری اجازه ورود گرفتند.
 
وی افزود: زیرساخت تولید این دارو در کشور ایجاد شده است و شرکت سازنده نیز آمادگی تولیدش را دارد و این کار درحال انجام است اما اندکی به تعویق افتاده است یعنی این عقب ماندگی در حد یک تا دو ماه بیشتر نیست.
 
دیناروند گفت: آنطور که به ما قول داده اند ان شاء الله نوع تولید داخل همان داروی وارداتی دی ماه وارد بازار می شود.
 
وی افزود: برای جبران کمبود دو تا سه ماهی که وجود داشت به آن‌ها اجازه داده شده است مانند گذشته مقداری از خارج بیاورند که بتوانند بازار را تامین کنند.
 
رئیس سازمان غذا و دارو گفت: به بیماران ام اس عرض می کنم که به هیچ عنوان وقتی یک دارویی برند خاص نیست، درمانشان را متوقف نکنند؛ همان دارو ممکن است دو برند دیگرش که تولید داخل یا وارداتی است در کشور وجود داشته باشد و می توانند آن را استفاده کنند.
 
دیناروند افزود: با اطمینان می گویم داروهای ام اس هیچ کمبودی ندارند و اتکا به یک برند خاص برای درمان ضرورت ندارد.
 
پرداخت ۳۰۰ هزار تومانی بیماران تالاسمی با قطع حمایت تامین اجتماعی
 
رئیس سازمان غذا و دارو در ادامه با انتقاد از سازمان تامین اجتماعی به علت قطع حمایت از داروی بیماران تالاسمی گفت: این کار باعث شده است این بیماران از حداقل ۲۰ هزار تومان تا حداکثر ۳۰۰ هزار تومان ماهانه از جیب پرداخت کنند.
 
دیناروند درباره اینکه وزیر رفاه هرگونه قطع حمایت بیمه تامین اجتماعی از داروهای بیماران تالاسمی را تکذیب کرده است تاکید کرد: خیلی روشن است چه اتفاقی افتاده است.
 
وی گفت: تامین اجتماعی برای دارویی که تا سه هفته پیش رایگان به بیماران می داده است فرانشیز درنظر گرفته است.
 
دیناروند افزود: افزایش قیمتی درباره این دارو نداشتیم، فقط تامین اجتماعی پوشش صددرصدی دارو را برداشته و کمتر کرده است.
 
معاون وزیر بهداشت گفت: سازمان تامین اجتماعی مدعی است شبیه بیمه سلامت ایرانیان عمل می کند یعنی پوشش را یکسان کرده‌اند؛ این ادعا درست است یعنی همین کار را کرده اند ولی نتیجه اش برای بیماران این است که بیمارانی که دفترچه تامین اجتماعی داشتند و این دارو را رایگان می گرفتند الان باید پول پرداخت کنند.
 
دیناروند افزود: میزانی که بیماران پرداخت می‌کنند برای داروهای ایرانی کماکان رایگان است یعنی فرقی نکرده است اما برای داروهای وارداتی بیمار برای داروی خوراکی مبلغ حدود ۵۰۰ تا هزار تومان برای هر کپسول باید پرداخت کند.
 
وی گفت: البته قیمت واقعی آن داروها بیش از ۲۰ هزار تومان است که یک بخشی را وزارت بهداشت می‌دهد و بخشی را هم خود بیمه‌ها می‌دهند.
 
دیناروند افزود: بیمار برای داروهای تزریقی نیز باید مبلغی حدود ۵۰۰ تومان برای هر ویال تزریقی بدهد، البته بیمار بین ۵۰ تا ۱۰۰ ویال در ماه باید مصرف کند.
 
وی تاکید کرد: برای داروی خوراکی اگر بیماران چهار تا شش و یا بعضی مواقع تا هشت داروی خوراکی مصرف کنند هزینه اش بالاست.
 
رئیس سازمان غذا و دارو گفت: اگر پرداخت بیماران برای داروهای تزریقی را ۱۰۰ تا ۵۰۰ تومان در نظر بگیریم بین ۲۰ تا ۵۰ هزار تومان ماهانه باید پرداخت شود و برای داروهای خوراکی هزینه ای بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان ماهانه پرداخت می شود، در حالیکه قبلا این داروها رایگان بوده است.

بخش نظردهی بسته شده است..