بوتاکس تقلبی در بازار

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار یزدی ها( یزدی نیوز) دبیر علمی گروه جراحان پلاستیک و ترمیمی چشم بیست و پنجمین کنگره چشم پزشکی ایران، گفت: تقاضای بالای برای بوتاکس صورت و اطراف چشم در کشور، به بازار تقلب این داروها دامن زده است.


دکتر محسن بهمنی کشکولی در آستانه برپایی بیست و پنجمین کنگره سالیانه انجمن چشم پزشکی ایران، افزود: از آنجا که داروهای فوق که مورد تاییدیه سازمان غذا و داروی امریکا (FDA) است با قیمت بالاتری در بازار عرضه می شود  و از سوی دیگر تقاضای بالا نسبت به این روش های جوانسازی صورت، پایین بودن سطح توان اقتصادی برخی متقاضیان و رقابت میان پزشکانی که این اعمال را انجام می دهند، موجب شده تا برخی پزشکان به سمت استفاده از مواد ارزان قیمت بروند که علاوه بر اینکه از تاییدیه FDA برخوردار نیست، احتمال بروز عوارضی را برای متقاضیان افزایش می دهد.

وی تصریح کرد: با توجه به عوارض داروهای غیر استاندارد از قبیل آسیب به پمپ اشکی، افتادگی پلک و صورت، دوبینی، نابینایی و در نهایت مرگ، تمامی پزشکانی که در این زمینه فعالیت می نمایند می بایست، برای جوانسازی صورت به خصوص نواحی اطراف چشم، حتما داروهایی را به کار گیرند که مورد تاییدیه سازمان غذا و داروی امریکا (FDA) است.

دبیر علمی گروه جراحان پلاستیک و ترمیمی چشم بیست و پنجمین کنگره سالیانه انجمن چشم پزشکی ایران یادآور شد: پزشکانی که تزریق های مربوط به بوتاکس و فیلر را انجام می دهند، ضروری است به استاندارد بودن مواد توجه کرده با توجه به اینکه هر سال سازمان غذا و داروی امریکا لیست جدیدی از این محصولات را ارایه می دهد، حتما داروهای مذکور را بر اساس این لیست و از نمایندگی های رسمی تهیه کنند.

وی با اشاره به اینکه پزشکی که اینگونه اعمال را انجام می دهد به دلیل حساسیت این اعمال و ایجاد عوارض احتمالی، حتما می بایست، دوره های لازم را گذرانیده و آموزش های مرتبط را دیده باشد، اظهار داشت: کارگاه جوانسازی پیشرفته، همزمان با بیست و پنجمین کنگره سالیانه انجمن چشم پزشکی ایران برگزار می شود که بحث عمده آن ارایه آخرین روش های تزریق چربی، فیلرها، بوتاکس و… در صورت به خصوص نواحی ابرو و پلک هاست.

به گفته کشکولی، مخاطبان این کارگاه ها جراحان پلاستیک و ترمیمی چشم، جراحان پلاستیک و ترمیمی، جراحان عمومی، جراحان گوش و حلق و بینی و جراحان فک و صورت هستند.

وی از انتخاب صحیح بیمار و انتظارات منطبق به واقعیات وی به عنوان عامل مهم دیگری نام برد که در کنار انتخاب مواد استاندارد و آموزش های لازم و صحیح به پزشک می تواند در رضایتبخش بودن نتیجه نهایی تاثیر گذار باشد.

دبیر علمی گروه جراحان پلاستیک و ترمیمی چشم بیست و پنجمین کنگره سالیانه انجمن چشم پزشکی ایران تصریح کرد: از آنجایی که چشم در مرکز فوقانی و میانی صورت قرار دارد، هرگونه جراحی یا تزریق غیر استاندارد مانند بوتاکس می تواند، آثار دایمی و مشکلاتی در ساختار چشم و اطراف آن از رویشگاه مو تا ناحیه گونه ها ایجاد کند.

وی با اشاره به اینکه جراحی اطراف چشم تنها مختص به جراحی های زیبایی نیست، ادامه داد: ترمیم های بعد از تصادفات و پس از جراحی و تومور در این نواحی جزو اعمال ترمیمی محسوب می شود.

به گفته کشکولی، در بخش فوق تخصصی جراحی پلاستیک چشم در بیست و پنجمین کنگره سالیانه انجمن چشم پزشکی ایران با حضور میهمانانی از امریکا، کانادا، و انگلستان به مشکلات مربوط به جوانسازی نواحی اطراف چشم و در صورت تزریق مواد و داروها به نحوه تزریق ها و ایمن بودن آنها پرداخته خواهد شد.

وی اضافه کرد: در کنار برگزاری کارگاه مربوط به جوانسازی صورت در زمینه چگونگی جلوگیری از آسیب به مجاری اشکی در حین عمل، مشکلات مربوط به تروما (صدمات) به ناحیه اطراف چشم و صورت، افتادگی پلک و جدیدترین درمان های لیفتینگ ابرو و پیشانی مباحث نوینی ارایه خواهد شد.

بیست و پنجمین کنگره سالیانه انجمن چشم پزشکی ایران و دومین کنگره بین المللی ۲۳ تا ۲۶ آذر ۹۴ در مرکز همایش های رازی تهران برگزار می شود.

منبع: مهر

بخش نظردهی بسته شده است..