رشد ۵۵ درصدی چاقی در یزد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار یزدی ها( یزدی نیوز) ،آمارها حاکی از آن است که یزد رتبه نخست مبتلایان به دیابت را در کشور به خود اختصاص داده و در حال حاضر ۲۲.۵ درصد از مردم استان با این بیماری درگیر هستند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه یزد، "مسعود رحیمیان" رییس مرکز تحقیقاتی درمانی دیابت یزد به مناسبت هفته دیابت اظهار کرد: با توجه به شیوع بیماری دیابت در در گروه های سنی مختلف، به منظور بررسی میزان تاثیر ژنتیک در ابتلا به این بیماری، راه اندازی آزمایشگاه سلولی مولکولی جهت بررسی و تهیه بیوبانک از نمونه های افراد، خرید تجهیرات لازم جهت اندازه گیری هورمون و استخراج DNA در دستور کار اقدامات علمی و پژوهشی این مرکز قرار گرفته است.
وی همچنین با اشاره به این که دیابت در زنان باردار استان نسبت به سایر استانها شیوع بیشتری یافته است، عنوان کرد: با هماهنگی های انجام شده، مطالعه آینده نگر زنان باردار(کوهورت) جهت شناسایی فاکتورهای خطر این بیماری بزودی افتتاح می شود.
رحمانیان خاطر نشان کرد: حضور متخصص زنان و متخصص پریناتولوژی جهت غربالگری مادران باردار در این مرکز از دیگر خدمات ارائه شده به بیماران است و در هفته دیابت ارائه این خدمات برای افراد به صورت رایگان صورت می گیرد.
 
 رییس مرکز تحقیقاتی درمانی دیابت استان یزد با بیان این که هم اکنون شیوع دیابت در این استان ۱.۵ برابر کل این بیماری در کشور است، گفت: رشد ۵۵ درصدی چاقی در استان یزد می تواند یکی از دلایل مهم افزایش آمار مبتلایان باشد.
به گفته وی، با توسعه شهرنشینی و تغییر سبک زندگی، شیوع دیابت نیز رواج یافته و در استان یزد نیز به مراتب، این بیماری نسبت به سایر استانها بیشتر؛شایع شده است.
وی در این باره تصریح کرد: در حال حاضر در کشور، حدود ۱۱ درصد از افراد بالای ۳۰ سال به دیابت مبتلا هستند اما آمارها در استان یزد حاکی از آن است که ۱۸ درصد افرادی که در این سن قرار دارند به این بیماری مبتلا هستند و پیش بینی می شود این رقم تا سال ۲۰۳۰ به دو برابر افزایش یابد.
رحمانیان ضمن تاکید بر نقش رسانه ها در اطلاع رسانی پیرامون این بیماری و اقدامات لازم جهت پیشگیری از آن، بر ضرورت پویش همگانی دستگاهها و شهروندان در تسریع روند پیشگیری از دیابت تاکید کرد.
وی همچنین به اقدامات انجام شده در مرکز دیابت استان اشاره کرد و گفت: با پیگیری های بی وقفه،کلینیک زخم پای دیابت و تجهیز کلینیک به دستگاه اوزن تراپی جهت درمان زخم پای بیماران دیابتیک راه اندازی و مورد بهره برداری قرار گرفت.
این مسئول در پایان نیز خرید دستگاه اسکن کف پا، تجهیزات تشخیصی و راه اندازی دستگاه oct جهت آنژیوگرافی چشم بیماران دیابتی را از دیگر اقدامات این مرکز طی یک سال اخیر نیز عنوان کرد.

منبع: ایسنا

بخش نظردهی بسته شده است..