شیوع دیابت در استان یزد بالاتر از میانگین کشوری

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار یزدی ها( یزدی نیوز) رییس مرکز تحقیقاتی، درمانی دیابت یزد با بیان اینکه میزان شیوع دیابت در این استان بالاتر از میانگین کشوری است ، گفت: براساس آخرین آمار میزان شیوع دیابت در افراد بالای ۳۰ سال در کشور و استان به ترتیب ۱۱ و ۱۸ درصد است.

 مسعود رحمانیان  به مناسبت هفته جهانی دیابت (۲۰ تا ۲۷ آبان) در جمع خبرنگاران استان یزد افزود: همچنین ۲۲ درصد جمعیت بالای ۴۰ سال استان مبتلا به دیابت هستند.
وی با بیان اینکه از مجموع جمعیت یک میلیون و ۵۰ هزار نفری استان ۹۰ هزار نفر به این بیماری مبتلا هستند، اظهار کرد: ۵۰ درصد افراد دیابتی از بیماری خود اطلاعی ندارند.
رحمانیان گفت: در ۱۵ سال آینده شیوع بیماری در این استان دو برابر می شود و این یک فاجعه و متاسفانه یزد در زمینه شیوع بیماری دیابت جزو سه استان نخست کشور است.
وی با بیان اینکه ۵۵ درصد مردم شهر یزد مبتلا به چاقی هستند افزود: همچنین استان یزد جزو استانهای کم تحرک کشور است.
رحمانیان تغییر شیوه زندگی، کم تحرکی، چاقی، افزایش چربی خون و فشار خون بالا را از عوامل بیماری دیابت بیان کرد و گفت: استرس و عوامل ژنتیکی نیز مستعد کننده بیماری است.
رییس مرکز تحقیقاتی درمانی دیابت استان با بیان اینکه این مرکز از پرسنل مجرب و کارآزموده و آزمایشگاه و تجهیزات پیشرفته برخوردار است از راه اندازی دستگاه اسکن پای دیابتی در این مرکز خبر داد.
وی با اشاره به طرح ملی مطالعاتی کوهورت (آینده نگر) با هدف پیشگیری از عوامل خطر بیماری های غیرواگیردار بویژه دیابت در شهر شاهدیه خاطرنشان کرد : در این طرح افراد این منطقه در یک بازده زمانی ۱۰ ساله، بصورت دقیق مورد بررسی بیماریهای قرار می گیرند.
این مسئول یکی از عوامل اصلی انتخاب شهر شاهدیه یزد را به عنوان پایلوت این طرح ، مهاجرت بسیار کم این شهر ذکر کرد و افزود: تا کنون ۱۰ هزار نفر در این شهر مورد معاینه قرار گرفته اند.
رییس مرکز تحقیقاتی ، درمانی دیابت اضافه کرد: پس از آنکه اطلاعات در طول ۱۰ سال متوالی جمع آوری شد، علل بیماری افراد بررسی و راهکارهای درمان ارائه می شود.
*** ویزیت روزانه ۵۰۰ بیمار در مرکز تحقیقات دیابت
مدیر مرکز درمانی و تحقیقاتی دیابت استان یزد با بیان اینکه روزانه ۵۰۰ بیمار در این مرکز توسط ۵۰ پزشک متخصص و فوق تخصص ویزیت می شوند گفت: در این مرکز تمام خدمات به همه بیماران بویژه دیابتی و ارائه می شود.
سید محمدرضا آقایی با بیان اینکه ۳۳ هزار بیماری دیابتی در این مرکز پرونده دارند افزود: همچنین دو هزار و ۲۰۰ مادر دیابتی باردار در این مرکز پرونده دارند.
وی شعار هفته جهانی دیابت در استان یزد را ' زندگی با سلامتی شیرین است' اعلام کرد و گفت: تغذیه سالم، تحرک بدنی ، کاهش استرس و غربالگری از عوامل پیشگیری از دیابت است.
این مسئول از اجرای طرح مدارس حامی دیابت در ۷۰۰ مدرسه استان خبر داد و اظهار کرد: آموزش، نحوه مقابله با بیماری، اقدامات حمایتی و تشخیص زودهنگام آن در مرحله نهفته و پیش بالینی از جمله اهداف اجرای این طرح است.
آقایی برگزاری همایش پیاده روی، برپایی سمینار تحرک بدنی، اطلاع رسانی در فضای مجازی، غربالگری رایگان بیماران دیابتی و برپایی نمایشگاه مردمی با عنوان ' دیابت را متوقف کنیم ' را از جمله برنامه های هفته دیابت در استان یزد برشمرد .
وی اضافه کرد: در سالجاری کارمندان ۵۰ اداره و دستگاههای دولتی استان مورد غربالگری قرار می گیرند و جلسات آموزشی در زمینه پیشگیری از دیابت برای آنها برگزار می شود.
آقایی با اشاره به این که پنج تا هفت درصد افراد مبتلا به دیابت در طول عمر خود دچار زخم پای دیابتی می شوند اظهار کرد: یک درصد افراد مبتلا به زخم پا مجبور به قطع عضو می شوند.
به اختلال سوخت وساز مواد قندی در بدن بیماری دیابت می گویند، این اختلال بدلیل نبود ترشح و یا ناکافی بودن ترشح انسولین ایجاد می شود؛د ر نتیجه میزان قند خون بالا می رود. انواع دیابت شامل مواردی همچون دیابت نوع یک، دیابت نوع دو و دیابت بارداری است.
دیابت منجر به کوری، قطع اندام تحتانی، ایکتوس، سکته، ازکار افتادگی کلیوی و منجر به دیالیز و حتی منجر به مرگ زودهنگام می شود.

منبع: ایرنا

بخش نظردهی بسته شده است..