همایش “اصل همتایی در ازدواج” در یزد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار یزدی ها( یزدی نیوز) همایش "اصل همتایی در ازدواج" به همت حوزه دانشجویی فرهنگی دانشگاه علم و هنر در سالن آمفی تئاتر دانشکده فنی مهندسی و علوم این دانشگاه برگزار شد و مورد استقبال دانشجویان قرار گرفت.

حجت الاسلام "حسین دهنوی" از کارشناسان دینی مسائل خانواده در این همایش اظهار کرد: جوانان مسلمان نباید در دام عشق‌های زودگذر گرفتار شوند و باید ازدواج‌هایشان بر پایه اخلاقیات و ویژگی‌های مشترک و واحد باشد.

وی گفت: مسئله ازدواج موضوع بسیار مهمی در زندگی هر فرد است و جوان‌ها نباید به این مسئله مهم نگاه سطحی داشته و نیاز است که براساس شناخت متقابل اقدام به ازدواج و گزینش همسر صالح کنند.

این کارشناس توجه ویژه به اصل همتایی اقتصادی در موضوع ازدواج را مورد تاکید قرار داد و افزود: زوج‌هایی که بر مبنای وضعیت اقتصادی و طبقاتی یکسان تشکیل خانواده می‌دهند، زندگی موفق‌تر و بادوام‌تری دارند و از طرفی در ازدواج‌هایی که از لحاظ طبقاتی زوجین همسطح یکدیگر نیستند، احتمال جدایی زیاد است و لذا زوج‌های جوان برای برخورداری از یک ازدواج موفق باید به این نکات تحمل برانگیز توجه داشته باشند.

دهنوی تصریح کرد: جوان‌های ما برای ازدواج همچنین باید به اصل همتایی فرهنگی توجه کنند و مبحث اختلاف فرهنگی را بسیار جدی بگیرند.

وی با اشاره به دوران عقد زوجین نیز گفت: دوران عقد، دوران شناخت عمیق زن و مرد از همدیگر است و در این دوران شناخت آنها از همدیگر تا حدودی حاصل می‌شود لذا اگر در این دوران اختلاف‌نظرهای آنها زیاد بود، آنها می‌توانند از ازدواج و آسیب‌هایی که ممکن است در آینده متوجه آنها شود، جلوگیری کنند.

این مسئول ابراز کرد: چهار اصل همتایی در ازدواج شامل اصل همتایی اعتقادی، اصل همتایی مذهبی، اصل همتایی خانوادگی و اصل همتایی فرهنگی است و عنصر عاطفه، شاه ‌کلید زندگی مشترک زوجین است .

این کارشناس در پایان سخنانش ضمن اشاره به نمونه‌هایی از ازدواج‌های ناموفق که در میان دانشجویان به دلیل عدم همتایی و بی توجهی به این اصل در اولین مراحل ازدواج و انتخاب همسر پیش آمده، به پرسش‌های افراد حاضر در این همایش نیز پاسخ داد

منبع: ایسنا

بخش نظردهی بسته شده است..