افزایش ۳۲ درصدی هتل های استان یزد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار یزدی ها( یزدی نیوز) مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری یزد گفت: نسبت به دو سال گذشته در تعداد هتلها و توسعه هتلداری حدود ۳۲ درصد و در تعداد دفاتر خدمات مسافرتی ۲۰ درصد افزایش در استان داشته ایم.

محمدمهدی شرافت افزود: توسعه صنعت هتلداری از زیرساخت های مهم صنعت گردشگری محسوب می شود و هم اکنون در استان تعداد ۷۰ هتل، هتل ـ آپارتمان و مهمانسرا با ظرفیت ۱۵۲۹ اتاق و ۳۸۳۹ تخت و همچنین ۵۹ دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری در استان فعالند .

وی اظهار کرد: تاکنون یکهزار و ۵۸۸ اثر تاریخی، فرهنگی، طبیعی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده که ۳۹ مورد آن در سال جاری به این فهرست اضافه شده است.
مدیرکل میراث فرهنگی استان یزد درباره وضعیت انجمن ها در دولت یازدهم خاطرنشان کرد: انجمن ها و تشکل های غیردولتی در حفظ مواریث فرهنگی نقش مهمی را ایفا می کنند ولی در سالهای گذشته انجمن ها و تشکل ها به حاشیه رفتند و فعالیت چندانی نداشتند که خوشبختانه با آغاز فعالیت دولت تدبیر و امید و تاکنون در استان یزد تعداد ۲۶ انجمن در حال کار هستند.
به گفته این مسئول در استان یزد ۳۰۰ راهنما دارای کارت راهنمای گردشگری هستند و در سال جاری دوره های آموزشی راهنمایان گردشگری، هتلداری، میزبانی و تشریفات، نظام پذیرایی، الگوهای رفتاری و آداب معاشرت برگزار شد که یکهزار نفر در ۶ ماهه اول امسال در این دوره ها شرکت کرده و گواهی نامه مربوطه را دریافت کردند.
شرافت اضافه کرد: هنرجویان در ۹ مرکز آموزشی و در رشته های مختلف نظیر زیورآلات سنتی، کاربافی، گلیم بافی، سفالگری، حصیربافی، نمدمالی و تراش سنگ آموزش دیدند و برای بیش از ۸۰۰ هنرجو گواهی نامه صادر شد که در مقایسه با دو سال گذشته با رشد ۱۲ درصدی روبرو هستیم.
مدیرکل میراث فرهنگی استان یزد با اشاره به اینکه تلاش ما بر این است که تا آنجا که می توانیم به حفاظت از بافت ها و عرصه های تاریخی بپردازیم تاکید کرد: باید محوطه ها و بافت های تاریخی ارج نهاده شود، چرا که اینها سرمایه های ارزشمندی است که فرهنگ و هویت ما را در ادوار و قرون متمادی نشان داده و از پیشینه و تمدن ما سخن می گوید.
وی با تاکید بر اهمیت صنایع دستی نیز گفت: صنایع دستی در همه دوران مایه مباهات و افتخار بوده و هر یک از آنها نماد میراث فرهنگی و هنری است که خاطراتی از گذشته بشر را ترسیم می کند.
استان یزد ۲۲۷۰ هکتار بافت تاریخی دارد که شهر یزد به عنوان نخستین شهر خشت خام و دومین شهر تاریخی جهان دارای بافت تاریخی به مساحت عرصه ۷۴۳ هکتار و مساحت حریم پنج هزار هکتار در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
یزد با عناوینی همچون شهر بادگیرها، شهر کار و کاریز و کاهگل، دارالعباده، دارالعلم و دارالعمل، حسینیه ایران، شهر دوچرخه ها، شیرینی، شهر قنات و قنوت و قناعت و شهر آتش و آفتاب شناخته می شود.

 

منبع: ایرنا

بخش نظردهی بسته شده است..