حمام قدیمی دربند میرزای تفت مرمت شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار یزدی ها( یزدی نیوز) فاز نخست مرمت حمام قدیمی دربند میرزای شهرستان تفت که از بناهای دوره قاجاریه و در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است، با اعتباری بالغ بر ۱۵۰ میلیون ریال مرمت و بازسازی شد.

"مهدی جمالیان" سرپرست نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان تفت ضمن اعلام این خبر، گفت: این حمام قدیمی در محله دربند میرزای تفت و در مجاورت حسینیه و مسجدی به همین نام واقع شده است که فاز نخست مرمت آن با مشارکت اداره اوقاف و امورخیریه شهرستان با اعتباری بالغ بر ۱۵۰ میلیون ریال مرمت و بازسازی شد.

وی عنوان کرد: مرمت و آجر فرش پشت بام، مرمت و استحکام بخشی دیوارهای اطراف حمام، مرمت نمای سردر ورودی حمام و مرمت تزئینات کاربندی گچی سربینه از جمله اقدامات مرمتی انجام شده بر روی این بنای تاریخی است.

این مقام مسئول با بیان این که حمام دربند میزرا مشتمل به دو حمام کوچک و بزرگ است، خاطرنشان کرد: این حمام از سطح تراز کوچه در ارتفاع پایین‌تری ساخته شده و این ویژگی حمام‌های قدیمی است که هم از اتلاف گرما و هدر رفتن انرژی جلوگیری می‌کند و هم استفاده از آب برای استحمام، آسان‌تر و راحت تر صورت می‌گرفته است.

وی در ادامه با بیان این که مصالح اصلی به کار رفته در بنا آجر و ملات ساروج است، گفت: حمام بزرگ دربند میرزا دارای دو سربینه است که یکی بیشتر در فصل تابستان و دیگری در فصل زمستان مورد استفاده قرار می گرفته است.

جمالیان افزود: سربینه ای که بیشتر در فصل تابستان مورد استفاده قرار می‌گرفته و البته برای رسیدن به صحن حمام ناگزیر باید از آن عبور کرد، هشت ضلعی است که در این اضلاع غرفه‌هایی ایجاد شده و استفاده کنندگان، رخت و لباس خود را در این قسمت می گذاشته‌اند.

وی همچننی اظهار کرد: سقف تمامی غرفه‌ها و سردر ورودی و خروجی این سربینه نیز دارای تزئینات کاربندی گچی است و در وسط سربینه هم حوضی ساخته شده است.

سرپرست نمایندگی میراث فرهنگی شهرستان تفت در ادامه گفت: راهرویی، سربینه تابستانی حمام را به سربینه زمستانی آن وصل می‌کند که سربینه دومی دارای پلان مستطیل شکل با سقف کجاوه‌ای و به صورت طاق و تویزه است و پس از آن صحن اصلی حمام که جهت شست و شوی بدن مورد استفاده قرار می‌گرفته، قرار دارد.

وی افزود: صحن مذکور به صورت هشت ضلعی است که در اضلاع آن خزینه، اتاق دوش، غرفه و حوض ساخته شده و روی پشت بام هم انباری برای حمام ساخته شده است.

به گفته‌ی جمالیان، ورودی حمام کوچک دربند میرزا، روی پشت بام آن واقع است که دسترسی به آن هم از طریق کوچه ضلع جنوبی و هم کوچه ضلع غربی (در اصلی حمام) امکان پذیر است.

منبع: ایسنا

بخش نظردهی بسته شده است..