تنها ۲.۵ درصد معلولان نیازمند خدمات بهزیستی‌ هستند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار یزدی ها( یزدی نیوز) ،رییس سازمان بهزیستی کشور گفت: تنها ۲ تا ۲.۵ درصد جامعه معلولان کشور نیازمند دریافت خدمات بهزیستی هستند که در حال حاضر شناسایی شده‌اند به طوری که یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر آنها تحت پوشش بهزیستی بوده و ۴۰۰ هزار نفر نیز پشت نوبت دریافت خدمات هستند.

 

انوشیران محسنی بندپی درباره معلولان تحت پوشش و پشت نوبتی این سازمان، اظهار کرد: در حال حاضر یک میلیون و ۲۰۰ هزار معلول در سامانه بهزیستی ثبت و از این سازمان خدمات دریافت می‌کنند و حدود ۴۰۰ هزار نفر نیز پشت نوبتی هستند.

 

وی همچنین خاطرنشان کرد: البته باید در نظر داشته باشیم که در هر آماری مقداری غفلت وجود خواهد داشت و نمی‌توان به طور قطعی و صددرصدی آماری را منتشر کرد.

 

رییس سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: ۴۲۰ هزار نفر از آمار یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر معلول تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور در روستاها زندگی می‌کنند.

 

وی درباره ۴۰۰ هزار معلول پشت نوبت خدمات این نهاد نیز گفت: به علت محدودیت‌های مالی تاکنون نتوانسته‌ایم این تعداد را به گردونه حمایتی خود وارد کنیم و آمار معلولان نیازمند دریافت خدمات بهزیستی را به صد درصد برسانیم اما امیدواریم در برنامه ششم توسعه و همچنین لایحه اصلاحیه «قانون حمایت از حقوق معلولان» که در حال حاضر در دستور کار کمیسیون مشترک مجلس است، شرایطی فراهم شود تا بتوان تمامی افراد نیازمند دریافت خدمات آموزشی، تجهیزاتی، بیمه‌ای، رفاهی، حقوقی و غیره بهزیستی تحت پوشش قرار گیرند.

 

 

صدور کارت هوشمند معلولیت مهم‌ترین اقدام بهزیستی برای معلولان

 

بندپی مهم‌ترین اقدام بهزیستی در ارتباط با معلولان را صدور کارت هوشمند معلولان دانست و گفت: هر معلولی که بخواهد از خدمات سازمان بهزیستی کشور شامل خدمات توانبخشی، تسهیلات و امتیازهایی که در قانون از طریق بهزیستی برای آنها در نظر گرفته شده برخوردار شود باید دارای کارت هوشمند معلولیت که مشخص‌کننده شدت و نوع معلولیت آنهاست، برخوردار باشد.

 

وی در پایان گفت: پیش‌بینی می‌کنم طی ۱.۵ سال آینده تمامی معلولان کشور از کارت هوشمند معلولیت بهره‌مند شوند و به این ترتیب می‌توان به آمار کمی معلولان کشور نیز دست یافت.

منبع: ایسنا

بخش نظردهی بسته شده است..