در همایش معاونین هماهنگی امور عمرانی استانداری‌ها مطرح شد:

آماده شدن پرونده ثبت جهانی یزد

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به اینکه 40 هزار قنات در ایران وجود دارد، گفت: 11 قنات کشور برای ثبت جهانی در نظر گرفته شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار یزدی ها( یزدی نیوز) محمدحسن طالبیان در هفتمین همایش معاونین هماهنگی امور عمرانی استانداری‌های کشور، اظهار داشت: ایران در زمینه صنایع دستی جایگاه بسیار ویژه‌ای در جهان دارد و در بین هند و چین ایران جزو ۳ کشور برتر جهان در این زمینه برخوردار است.

وی گفت: استان‌های مختلف در زمینه این صنعت کارهای خوبی انجام داده‌اند ولی دیگر استان‌های کشور هم باید اقدام به این موضوع کنند.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: محتوایی که بافت تاریخی را به وجود آورده باید این محتوا ادامه پیدا کند، نیازمند بررسی و احیا است.

طالبیان با تاکید بر این موضوع که برای اینکه این کار را انجام دهیم باید یک تغییر نگرش انجام دهیم، گفت: ما در کشورمان بی‌اندازه میراث تاریخ طبیعی داریم که در حدود ۱۹ اثر آن در فهرست جهانی به ثبت رسیده و پرونده قنات‌ها و پرونده بیابان لوت هم برای ثبت جهانی ارسال شده است.

وی با اشاره به اینکه پرونده ثبت جهانی یزد به عنوان اولین شهر خشت طبیعی و خام جهان در حال آماده شدن است، گفت: گردشگران خارجی ما الان تقریبا یکی از اولین انتخاب هایشان استان یزد است و در گردونه استان‌های اول کشور است.

به گفته معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اثری که در سطح شهر اجرا می‌شود، حتما در محیط پیرامون آن هم تاثیرگذار است و به همین دلیل نمی‌شود محیط شهری را جدا از بافت تاریخی و بافت تاریخی را جدا از محیط شهری دانست.

طالبیان گفت: پرونده باغ ایرانی با ۹ باغ در ۶ استان را برای ثبت جهانی ارسال کردیم و الان هم بحث قنات ایرانی را در دست اقدام داریم که بتوانیم ارزش‌های بافت تاریخی را به ثبت جهانی برسانیم.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۴۰ هزار قنات در ایران وجود دارد، گفت: تعدادی از این قنات‌ها خشک و تعدادی هم زنده است امام مهم این است که به عنوان یک تکنولوژِ که در ایران از سال‌های بسیار دور ایجاد شده باید به جهانیان معرفی شوند و به همین دلیل ۱۱ مورد این قنات‌ها را در نظر گرفتیم.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به اینکه یکی از این قنات‌ها قنات زارچ یزد است، گفت: این قنات با تکنولوژی بسیار جالب و طول ۸۲ کیلومتر در گذشته توسط پیشینیان ما ایجاد و از آن استفاده می‌کردند.

طالبیان یکی از نمونه‌های خوب در زمینه شهرهای ایرانی اسلامی را یزد دانست و گفت: هیچ زمانی در گذشته این قدر از آب‌های زیرزمینی استفاده نمی‌کردند و اگر هم مورد استفاده قرار می‌گرفت، برای پرستاری از طبیعت بود.

منبع: تسنیم

بخش نظردهی بسته شده است..