ذخیره‌‌سازی قریب یک‌هزار نمونه از خون بندناف نوزادان

no-thumbs

مدیر مرکز خدمات تخصصی تشخیص پزشکی جهاددانشگاهی استان یزد با اشاره به درمان بسیاری از بیماری‌های صعب‌العلاج با سلول‌های بنیادی خون‌ساز، از ذخیره‌‌سازی قریب یک‌هزار نمونه از خون بندناف نوزادان مربوط به این نمایندگی تاکنون خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار یزدی ها( یزدی نیوز) خون بند ناف که به عنوان خون جفتی شناخته شده، خونی است که در جنین در حال تکوین داخل رحم جریان دارد و غالباً پس از تولد نوزاد، خون باقیمانده در بند ناف و جفت که غنی از سلول‌های بنیادی است به عنوان یک زباله بیولوژیک دور ریخته می‌شود در حالی که سلول‌های بنیادی که از بند ناف گرفته می‌شود، بسیار پرتوان و نامیرا هستند و در اثر تکثیرهای متوالی نیز دچار پیری نمی‌شوند.

به عبارتی با تزریق یا جایگزینی سلول‌های بنیادی خون بند ناف در مناطقی که به صورت جدی آسیب دیده‌اند، می‌توان به بهبودی آنها کمک کرد.

به دنبال کسب نتایج ارزشمند در درمان بیماری‌های لاعلاج با استفاده از سلول‌های بنیادی، تشکیل بانک‌های نگهداری خون بند ناف در سراسر جهان مورد توجه قرار گرفت و در کشور ما نیز به همت پژوهشگاه رویان جهاددانشگاهی، شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان در این رابطه با کسب مجوز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی فعالیت خود را آغاز کرد.

البته هم‌اکنون در اکثر استان‌های کشور نمایندگی‌هایی از این بانک وجود دارد که نمونه‌های خون بند‌ ناف را برای نگهداری به تهران ارسال می‌کنند تا در موارد مورد نیاز از سلول‌های بنیادی آن استفاده شود.

در حال حاضر نیز بیش از ۵۸ هزار نمونه در بانک خون رویان فریز شده و نگهداری می‌شود که قریب یک‌هزار نمونه از این تعداد مربوط به نمایندگی یزد می‌باشد.

"محمدصادق قانع عزآبادی" مدیر مرکز خدمات تخصصی تشخیص پزشکی جهاددانشگاهی استان یزد در این باره در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه یزد، تصریح کرد: نمایندگی بانک خون بند ناف رویان جهاددانشگاهی استان یزد از اواسط سال ۸۶ فعالیت خود را آغاز کرده و کار مشاوره، عقد قرارداد، انجام نمونه‌گیری از بند ناف، ارسال نمونه خون به تهران و غیره را برای مردم یزد انجام می‌دهد.

وی با بیان این که تاکنون ۹۳۷ نمونه از خون بندناف نوزادان از نمایندگی یزد در این بانک ذخیره‌سازی شده است، تاکید کرد: این نمونه‌ها در درمان بسیاری از بیماری‌های صعب العلاج با منشاء خونی از قبیل سرطان خون، تالاسمی و کم خونی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این مسئول اضافه کرد: در حال حاضر در کشورمان، بیماری سرطان خون به طور کامل با استفاده از سلول‌های بنیادی قابل درمان است و محققان کشورمان در تلاش هستند تا با استفاده از این سلول‌ها، بسیاری از بیماری‌های دیگر را نیز به طور کامل درمان کنند.

وی در رابطه با نحوه عضویت افراد در بانک خون بند ناف نیز اعلام کرد: مادر می‌بایست از هفته ۳۶ بارداری یعنی در آخرین ماه حاملگی در این رابطه اقدام کند به این صورت که با مراجعه به دفتر این نمایندگی به آدرس یزد، آزادشهر، قبل از میدان ولایت(فلکه سوم)، روبروی تالار نور، کوچه شهید نکویی یا در تماس تلفنی به شماره‌ی ۳۷۲۰۳۰۸۴-۰۳۵ از مشاوره در این خصوص بهره‌مند ‌شود.

قانع عزآبادی ادامه داد: پس مطالعه موارد منع قراداد و تکمیل پرشنامه پزشکی، مادر برای انجام آزمایشات مربوطه به آزمایشگاه ارجاع داده می‌شود و با پذیرش نتایج آزمایشات، وسایل مربوط به نمونه‌گیری در اختیار خانواده قرار می‌گیرد تا در زمان بستری مادر به بیمارستان انتقال داده شود.

وی این وسایل را شامل کلمن، کیت یخ، کیسه خون‌گیری و ست استریل ذکر کرد که در محل بیمارستان توسط کارشناسان خونگیری که از دفتر نمایندگی اعزام می‌شوند، تحویل گرفته می‌شود.

به گفته‌ی وی، در بیمارستان، بلافاصله بعد از زایمان عمل نمونه‌گیری توسط کارشناس خون‌گیری انجام و نمونه خون تهیه شده با اولین پرواز به تهران ارسال می‌‌شود و نمونه‌هایی قابل ذخیره‌سازی خواهند بود که بیش از ۶۰۰ میلیون سلول بنیادی مناسب داشته باشد.

مدیر مرکز خدمات تخصصی تشخیص پزشکی جهاددانشگاهی استان در مورد هزینه‌های قرارداد نگهداری از نمونه‌ها نیز اظهار کرد: در سال جاری، مبلغ اعلام شده از سوی شرکت فناوری بن یاخته‌های رویان، دو میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و مبلغ استمرار قرارداد در سال جاری ۱۱۶ هزار تومان اعلام شده است.

قانع عزآبادی با تاکید بر این نکته که مهمترین هدف از ارائه این خدمات، کمک به نجات جان انسان‌هاست، در پایان به افتخارآفرینی اخیر نمایندگی بانک خون بندناف جهاددانشگاهی استان نیز اشاره کرد و گفت: دفتر نمایندگی یزد در شش ماهه اول سال جاری از بین ۲۴ نمایندگی کشور در شاخص بازدیدهای دوره‌ای در سطح کشور حائز رتبه اول شده است.

منبع: ایسنا

بخش نظردهی بسته شده است..