کاهش واردات کالاهای چینی به کشور

no-thumbs

صادرات چین به ایران در 9 ماه نخست سال جاری میلادی با افت 26درصدی (حدود 5میلیارد دلار) نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شد و به 13.79 میلیارد دلار رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار یزدی ها( یزدی نیوز) گمرک چین اعلام کرد مبادلات تجاری ایران و چین در ۹ ماه نخست سال جاری میلادی با کاهش قابل توجه ۳۴درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است.

مبادلات ایران و چین در ماه‌های ژانویه تا سپتامبر سال ۲۰۱۴ بالغ بر ۴۰.۴۶ میلیارد دلار گزارش شده بود اما این رقم در مدت مشابه سال جاری با کاهش حدود ۱۴ میلیارد دلاری به ۲۶.۶۷ میلیارد دلار رسیده است.

به‌خلاف سالهای گذشته که همواره تراز تجاری دو کشور به‌نفع ایران بوده است در ۹ ماه نخست امسال تراز تجاری ایران با این کشور منفی شده است.

واردات چین از ایران در ۹ ماه نخست سال جاری میلادی به ۱۲.۸۸ میلیارد دلار رسیده که این رقم با افت ۴۱درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است. چین در ماه‌های ژانویه تا سپتامبر ۲۰۱۴ بالغ بر ۲۱.۸۳ میلیارد دلار کالا از ایران وارد کرده بود.

بر این اساس واردات چین از ایران در ۹ ماه نخست امسال با افت حدود ۹ میلیارد دلاری نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است. نفت کالای عمده وارداتی چین از ایران است.

صادرات چین به ایران نیز در ماه‌های ژانویه تا سپتامبر امسال کاهش ۲۶درصدی داشته و به ۱۳.۷۹ میلیارد دلار رسیده است. چین در مدت مشابه سال قبل ۱۸.۶۳ میلیارد دلار کالا به ایران صادر کرده بود.

منبع: تسنیم

بخش نظردهی بسته شده است..