بناهای تاریخی میبد جانی دوباره یافت

no-thumbs

بناهای تاریخی میبد با اعتباری بالغ بر نوزده هزار میلیون ریال مرمت و بهسازی شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار یزدی ها( یزدی نیوز) معاون میراث فرهنگی استان یزد عنوان کرد: شهرستان میبد از جمله شهرستانهای تاریخی استان یزد به شمار می آید که دارای بافت تاریخی منحصر و دست نخورده ای است و تاکنون دویست و پنجاه و دو اثر تاریخی از این شهرستان در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

ذاکری نیا افزود: اولین اثر تاریخی میبد نارین قلعه است که در سال ۱۳۵۴ به شماره ثبتی ۱۰۸۶ در فهرست آثار ملی کشور قرار گرفت و در سال گذشته نیز ساباط فرداب، خانه غفور طباطبایی، حمام مهرجرد و آب انبار شاه عباسی ندوشن نیز به عنوان تعدادی دیگر از آثار غیرمنقول از این شهر کهن به ثبت رسید.

وی خاطرنشان ساخت: پروژه های مرمتی مسیر مهرجرد، حمام یخدان، آسیاب یخدان، راسته بازار میبد و … نیز از جمله آثاری هستند که با اعتباری بالغ بر نوزده هزار میلیون ریال مورد مرمت و بازسازی قرار گرفتند.

وی از دیگر اقدامات انجام شده را تملک حرایم نارین قلعه و همکاری با پایگاه پژوهشی میبد، مشارکت در مرمت و ساماندهی بیش از پنجاه خانه تاریخی شهرستان و همچنین یکی از موارد مهم در مرمت بناهای تاریخی میبد را مشارکت با دهیاری ها، شرکت تعاونی دهیاری ها و شهرداری دانست و افزود: شروع به کار پروژه برج محمود آباد با کاربری پذیرایی ـ سنتی نیز از اقدامات شاخصی می باشد که در سال گذشته انجام گرفته است.

گفتنی است: برج محمود آباد نیز از جمله بناهای تاریخی و قاجاری این شهرستان می باشد که به شماره ۱۴۵۹۶ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است.

بخش نظردهی بسته شده است..