تراز مثبت ۲۱۶ میلیون دلاری بازرگانی یزد

no-thumbs

مدیر کل گمرک استان یزد تراز بازرگانی استان یزد در شش ماهه نخست سال جاری را 216 میلیون و 496 هزار و 322 دلار مثبت ارزیابی کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار یزدی ها( یزدی نیوز)  "سیداصغر چاوشی زاده" در این رابطه از رشد ۹ درصدی ارزش و ۲۱ درصدی وزن کالاهای صادراتی این گمرک در شش ماهه نخست سال جاری در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته خبر داد.

وی گفت: در شش ماهه نخست سال جاری ۸۸۰ هزار و ۹۸۷ تن کالا به ارزش ۲۸۰ میلیون و ۷۹ هزار و  970 دلار از این گمرک به خارج از کشور صادر شده است که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته از نظر ارزش ۹ و از نظر وزن ۲۱ درصد رشد را نشان می دهد.

وی همچنین تعداد اظهارنامه های صادراتی گمرک استان یزد در این مدت را ۱۴ هزار و ۵۸۳ فقره عنوان کرد و افزود: تعداد اظهارنامه‌های صادراتی در این مدت نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۱۹ درصد رشد را نشان می‌دهد.

چاوشی زاده قیمت هر کیلو کالای صادراتی گمرک استان یزد در شش ماهه نخست سال جاری را ۳۲ سنت ذکر کرد که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۹ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

وی در عین حال تنوع کالاهای صادراتی  گمرک استان یزد در این مدت را ۱۱۸ قلم عنوان کرد که  به ۵۳ کشور مختلف جهان صادر می‌شود.

چاوشی زاده ادامه داد: در شش ماهه نخست سال جاری ۳۷ میلیون و ۹۲۱ هزار و ۳۴۹ تن کالا به ارزش  16 میلیارد و ۴۶۷ میلیون و ۵۰۴ هزار و ۷۰۳ دلار از گمرکات مختلف به خارج از کشور صادر شده که سهم استان یزد از این میزان از حیث وزن ۲.۳۲ و از نظر ارزش ۱.۷ درصد است.

مدیر کل گمرک استان یزد تعداد ردیف تعرفه صادراتی گمرک استان یزد در این مدت را ۱۴۲ تعرفه عنوان و تصریح کرد: کاشی و سرامیک، شیشه ساختمانی، هیدروکربن، میلگرد، نایلون، پسته و مغز پسته، سیم و کابل، اکسید مولیبدن، سنگ مصنوعی و ظروف شیشه ای به ترتیب عمده‌ترین کالاهای صادراتی گمرک استان یزد در شش ماهه نخست سالا جاری است.

چاوشی زاده  در ادامه به کاشی و سرامیک به عنوان اولین کالای صادراتی گمرک استان یزد اشاره و خاطرنشان کرد: در شش ماهه نخست سال جاری ۷۷۰ هزار و ۴۲۳ تن کاشی و سرامیک به ارزش ۱۷۱ میلیون و ۲۲۳ هزار و ۹۳۳ دلار از استان یزد به خارج  کشور صادر شده است که از حیث وزن ۸۷ و از  نظر  ارزش ۶۱ درصد کل صادرات استان یزد را تشکیل می‌دهد.

مدیرکل گمرک استان یزد عراق، افغانستان پاکستان، هلند، هند، گرجستان و امارات متحده عربی را به ترتیب مقصد اصلی کالاهای صادراتی گمرک استان یزد ذکر کرد.

وی با بیان اینکه عراق اولین مقصد کالاهای صادراتی گمرک استان یزد است، ادامه داد: در شش ماهه نخست سال جاری  667 هزار و ۵۶۸ تن کالا به ارزش ۱۶۸ میلیون و ۸۸۰ هزار و ۸۰۷ دلار از گمرک استان یزد به عراق صادر شده است که ۷۶ درصد وزن و ۶۰ درصد ارزش کل صادرات این گمرک را شامل می‌شود.

چاوشی‌زاده در پایان نیز تاکید کرد: گمرک استان یزد در شش ماهه  نخست سال جاری در بین ۱۲۴ گمرک صادراتی کشور  رتبه نهم را در سطح کشور به خود اختصاص داده است

منبع: ایسنا

بخش نظردهی بسته شده است..