۱۵ اثر تاریخی یزد در فهرست آثار ملی

no-thumbs

مدیرکل میراث فرهنگی استان یزد گفت: طی یک‌ماه، ۱۵ اثر تاریخی در مناطق مختلف استان یزد در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزدی نیوز محمدمهدی شرافت  اظهار داشت: در طول یک ماه گذشته در سطح کشور در مجموع ۳۶ اثر تاریخی در سراسر کشور به ثبت رسید که ۱۵ اثر از این تعداد مربوط به استان یزد بوده است.

وی با بیان اینکه پرونده برخی از این آثار از مدت‌ها پیش برای ثبت ملی در دست پیگیری بوده است، عنوان کرد: کمیته ثبت و حریم آثار ملی غیرمنقول، پس از بررسی‌های لازم و تایید پرونده‌ها، این آثار را ثبت ملی کرد.

شرافت با بیان اینکه تاکنون در استان یزد بالغ بر ۶ هزار و ۵۰۰ اثر تاریخی و طبیعی شناسایی شده است، عنوان کرد: تاکنون هزار و ۵۲۴ مورد از این آثار تاریخی ثبت ملی شده اند.

وی با اشاره به وجود ۲ هزار هکتار بافت تاریخی در استان یزد خاطرنشان کرد: اغلب بناهای تاریخی ثبت شده در بافت‌های تاریخی در شهرهای مختلف استان یزد قرار دارند.

مدیرکل میراث فرهنگی استان یزد همچنین با بیان اینکه از میان ۱۵ اثر ثبت شده تاریخی، بیشترین آمار مربوط به آب انبارها و خانه‌های تاریخی هستند، افزود: آب انبار خونی، آب انبار محمدآباد، خانه سلیمی، خانه رضوانی، خانه باغ سهامی، خانه مبشّر مقدم، خانه صادقیان، خانه حاج محمدرضا جعفری، خانه مهدی اعلم، خانه باغ احمدرضا جلیلی، خانه میرزا محمد فرخی خرم و خانه سید مجید ابریشمی از جمله آثار ثبت شده هستند.

شرافت ادامه داد: بقعه ملاعبدالله، قلعه عزت آباد و بنای دوازده امام هروک نیز سه اثر تاریخی مهم ثبت شده هستند که نام که طی یک ماه گذشته در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

وی اظهار امیدواری کرد: با ثبت این آثار تاریخی، بتوان اقدام به جذب بودجه برای این بناها و مرمت و ترمیم آنها کرد.

وی یادآور شد: جمع‌آوری و تکمیل پرونده های دیگر آثار تاریخی استان یزد نیز در دست اقدام است و امیدواریم با ثبت ملی آثار بتوانیم از تخریب آنها جلوگیری کنیم.

منبع: مهر

بخش نظردهی بسته شده است..