راه‌های «بخش بهمن» در انتظار تکمیل

no-thumbs

ساخت راه‌های جدید در بخش بهمن ابرکوه مسئولان این شهرستان را با چالش‌هایی برای تکمیل این راه‌ها و همچنین مناسب نبودن زیرساخت‌های روستایی برای تحمل ترافیک راه‌های جدید مواجه کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزدی نیوز به نقل از همشهری ایجاد راه‌های جدید در این شهرستان و جاری شدن بخشی از ترافیک شمال به جنوب شهر به این راه‌ها اگر چه خوب ارزیابی می‌شود اما این راه‌ها هنوز تکمیل نشده‌اند و تکمیل آنها نیز مشکلات جدیدی را در بخش راه‌های روستایی بخش بهمن ایجاد خواهد کرد.
در حال حاضر راه‌های ابرکوه- ‌مروست و ابرکوه – ‌صفاشهر که هنوز هم تکمیل نشده‌اند، دو سمت بخش بهمن را با ترافیک بالای خودروهای سنگین مواجه کرده است در حالی که راه‌های روستایی که در مسیر اتصال این ۲ راه واقع شده‌اند، تحمل این ترافیک را ندارند.
با این حال بخشدار بهمن تکمیل راه‌های متصل به این بخش از جمله ابرکوه- صفاشهر و ابرکوه – مروست را موجب رونق بخش بهمن می‌داند و بر تکمیل آن تاکید دارد.
«علی‌اکبر اسحاقی» مدعی است تکمیل این راه‌ها با کاهش زمان تردد از شمال به جنوب کشور، موجب صرفه‌جویی در زمان و انرژی می‌شود اما در کنار آن باید به ایمن‌سازی معابر روستایی در مسیر اتصال این راه‌ها نیز توجه شود.
وی با اشاره به این‌که جاده‌های قدیمی‌ روستاهای بخش بهمن در مسیر اتصال به راه‌های اصلی، جوابگوی ترافیک پیش‌بینی شده برای این مسیر نخواهند بود، ادامه داد: هنوز این راه‌ها به طور کامل به بهره‌برداری نرسیده‌اند اما شاهد افزایش تصادفات در مسیر راه‌های روستایی و حتی تلفات جانی هستیم.
این مسئول روند تکمیل راه ابرکوه- مروست را حتی در شرایط تعلل پیمانکار، مناسب دانست و اظهار امیدواری کرد که این راه تا آذرماه امسال به بهره‌برداری کامل برسد.
اسحاقی تاکید کرد: مسئولان اداره راه و شهرسازی باید در کنار تلاش برای تکمیل این راه، به تعریض راه‌های روستایی و دوبانده کردن و اصلاح ورودی روستاهای در مسیر اقدام کنند تا ایمنی جاده‌های روستایی با بهره‌برداری از این راه اصلی زیر سوال نرود.
وی افزود: از سوی دیگر تردد کامیون‌های سنگینی که این مسیر را برای سفر انتخاب می‌کنند، قطعا زیرساخت‌های بخش را تخریب خواهد کرد از این رو لازم است در نقاطی از طول مسیر از جمله شهر مهردشت به ایجاد کمربندی اقدام شود تا زیرساخت‌های شهری از بین نرود.

نیمه‌تمام ماندن راه ابرکوه-صفاشهر
بخشدار بهمن گفت: یکی دیگر از راه‌های نیمه‌تمام بخش بهمن راه ابرکوه- صفاشهر است که نقطه اتصال استان یزد به استان فارس محسوب می‌شود که متاسفانه این راه نیمه‌تمام رها شده است.
وی با بیان این‌که بهره‌برداری از این جاده، فاصله استان یزد تا استان فارس را حدود ۴۵ کیلومتر کاهش خواهد داد، گفت: با این حال این راه نیز دارای معضل تخریب زیرساخت‌های بخش و تاثیرگذاری بر کاهش ایمنی جاده‌های روستایی است. اسحاقی گفت: با تکمیل این ۲ راه ترافیک سنگینی وارد جاده‌های باریک و کم عرض روستاهای بخش می‌شود و ایمنی جان ساکنان روستاهای این بخش و شهر مهردشت را به شدت کاهش خواهد داد.

تکمیل راه‌ها با اعتبارات ملی
مدیر توسعه راه‌های اداره کل راه و شهرسازی استان از تکمیل راه‌های بخش بهمن با اعتبارات ملی راه‌های کویری خبر داد و افزود: اعتبارات این طرح‌ها ۳ سال است که به شدت کاهش یافته است.
«محسن صادقیان» ادامه داد: اعتباری که معمولا سالانه برای تکمیل این راه‌ها اختصاص می‌یابد، برای هر طرح یک میلیارد تومان است که نسبت به هزینه مورد نیاز برای تکمیل، بسیار ناچیز است.
وی افزود: راه ابرکوه –مروست پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشته است که این موضوع به دلیل تخصیص اعتبار شهرستان‌های خاتم و ابرکوه برای تکمیل این راه‌ها در کنار تخصیص اعتبارات ملی است.
این مسئول ادامه داد: تکمیل راه ابرکوه-صفاشهر به دلیل کمبود اعتبار، نیمه تمام رها شده است.
به گفته صادقیان، اگرچه بیشترین بخش زیرسازی این مسیر انجام شده اما تا زمانی که مسیر در استان فارس تکمیل نشود، تکمیل آن در استان یزد عملا فایده‌ای نخواهد داشت.  وی تاکید کرد: با راه‌اندازی راه‌های کویری ابرکوه-مروست و ابرکوه-صفاشهر به ‌طور قطع ترافیک به سمت راه‌های بخش بهمن روان خواهد شد و بخشی از مسیر از دل روستاها و به ویژه شهر مهردشت عبور خواهد کرد.

تهیه طرح ساماندهی زیرساخت‌های روستایی
صادقیان گفت: تلاش‌هایی برای تهیه طرح ساماندهی جاده‌های روستایی و شهری واقع در بخش بهمن برای حل معضلات ناشی از بهره‌برداری از راه‌های جدید آغاز شده است که با تدوین این طرح تا پایان امسال، جلوی بروز این مشکلات گرفته خواهد شد. وی افزود: جلسات مختلفی با حضور شهرداران شهرهای مهردشت و ابرکوه برگزار می‌شود تا تبعات بهره‌برداری از این راه‌های کویری به حداقل برسد و تلاش‌هایی نیز برای ایجاد کمربندی به ویژه برای شهر مهردشت آغاز شده است. مدیر توسعه راه‌های اداره کل راه و شهرسازی استان عقیده دارد که برخی از راه‌های بخش بهمن با بهره‌برداری از راه‌های جدید روستایی به تعریض و حتی دو بانده شدن نیاز دارند. به گفته او، این نیازها در طرح مناسبی، لحاظ خواهد شد.  صادقیان یکی از معضلات فعلی را تامین امنیت ورودی روستاهای این بخش ذکر کرد و افزود: با تهیه طرح ساماندهی راه‌های بخش، قطعا به ساماندهی ورودی‌ها برای افزایش ایمنی جامعه محلی توجه خواهد شد.

نقش راه‌های بخش بهمن در کوتاه شدن مسیر شمال به جنوب
مدیر توسعه راه‌های استان درباره نقش راه‌های بخش بهمن در کوتاه شدن مسیر شمال به جنوب گفت: این ادعا نیازمند بررسی‌های بیشتری است. «محسن صادقیان» افزود: ساخت هر راه ارتباطی در رونق بخشیدن به شهرهای در مسیر طرح موثر خواهد بود و تکمیل این راه‌ها، رونق بخش‌های مختلف شهرستان ابرکوه را به همراه دارد. به گفته وی، راه ابرکوه-صفاشهر با تغییراتی ساختاری، مسیر استان یزد به استان فارس را حدود ۴۵ کیلومتر نزدیک‌تر خواهد کرد.

بخش نظردهی بسته شده است..