احتمال رد طرح برجام در شورای نگهبان

no-thumbs

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برخی خطوط قرمز نظام در طرح یک فوریتی برجام لحاظ نشده است، از احتمال رد این طرح در شورای نگهبان خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزدی نیوز محمد دهقان عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس، گفت:‌ برخی خطوط قرمز مورد تاکید رهبر انقلاب که جزء سیاست‌های کلی نظام محسوب می‌شود در طرح یک فوریتی مجلس در خصوص برجام لحاظ نشده و به این خاطر احتمال رد این مصوبه در شورای نگهبان وجود دارد.


دهقان با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنرانی‌های متعددی که داشتند، خطوط قرمزی را تعیین کردند و این موارد به صورت روشن، تبیین شده است، گفت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی و دولت جمهوری اسلامی باید بدانند که رعایت این خطوط قرمز علاوه بر اینکه از لحاظ سیاسی برای هر دو قوه لازم الاتباع است از لحاظ حقوقی نیز عدم رعایت این خطوط قرمز موجب بی اعتباری تصمیمات خواهد شد و در واقع، خطوط قرمزی که از سوی رهبر انقلاب در موضوع هسته ای ترسیم شد به عنوان سیاست‌های کلی نظام تلقی می شود.

این عضو هیات رئیسه مجلس با بیان اینکه در صورتی که این سیاست ها در مصوبات مجلس شورای اسلامی لحاظ نشود، به عنوان مغایرت با سیاست های کلی نظام این مصوبات مورد قبول شورای نگهبان قرار نمی گیرد گفت: طرح هسته ای مجلس اگر متضمن رعایت خطوط قرمز نظام نباشد طبیعتا مورد ایراد شورای نگهبان قرار خواهد گرفت.

دهقان افزود: البته در پاسخ به این ایراد که سیاست های کلی نظام باید بعد از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام از سوی رهبر انقلاب ابلاغ شود باید گفت این اشکال قابل استماع نیست چرا که مشورت رهبر معظم انقلاب با مجمع تشخیص مصلحت نظام طریقیت دارد نه موضوعیت و رهبر انقلاب می تواند راسا نسبت به ابلاغ سیاست های کلی اقدام نماید. کما اینکه در موضوع مذاکرات هسته ای سیاست های خارجی جمهوری اسلامی ایران راسا از سوی رهبر معظم انقلاب اعلام شد.

این عضو کمیسیون حقوقی مجلس ادامه داد: بنا بر این مجلس باید برای رعایت قانون و اینکه دچار دوباره کاری نشود حتما خطوط قرمزی که رهبر انقلاب بر روی انها تاکید داشتند را در مصوبه خود لحاظ نماید.

دهقان این را هم گفت که البته بخشی از این خطوط قرمز در طرح یک فوریتی اخیر مجلس وجود دارد اما برخی دیگر وجود ندارد؛ مثلا رهبر انقلاب در تبیین یکی از خطوط قرمز بر موضوعی تاکید داشتند و آن بحث تعلیق در برابر تعلیق بود. به این معنا که اگر قراراست امریکایی ها تحریم ها را لغو نکنند و به جای آن تعلیق نمایند ما نباید تعهدات هسته ای خود را به طور کامل انجام دهیم.  بلکه ما نیز در مقابل تعلیق تحریم ها می توانیم اجرای تعهدات هسته ای خود را معلق نماییم. به طور مثال به جای برچیدن کامل سانتریفیوژها، می توانیم آن ها را پلمپ کرده و به اصطلاح فعالیت‌های هسته‌ای خود را تعلیق کنیم.

وی ادامه داد: موضوع دیگر که رهبری به آن اشاره داشتند اجرای متناظر تعهدات است که در این مورد هم باید راه حلی توسط مجلس شورای اسلامی ارائه شود که مصوبات، خلاف سیاست های کلی نظام نباشد.

دهقان در پایان گفت:‌ مجلس شورای اسلامی به ویژه کمیسیون رسیدگی کننده طرح یک فوریتی، باید از این فرصتی که برای آن ها ایجاد شده است استفاده کرده تا خطوط قرمزی که سیاست های کلی نظام محسوب میشود را لحاظ کنند تا در نتیجه با ایراد شورای نگهبان مواجه نشوند.

منبع: فارس

بخش نظردهی بسته شده است..