زائران عتبات مراقب بیماری وبا باشند

no-thumbs

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد گفت: کشور عراق از اپیدمی وبا رنج می‌برد و تاکنون بیش از 480 نفر را در این کشور مبتلا کرده است، بنابراین از زائران عتبات عالیات خواستاریم در این رابطه مراقبت داشته باشند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزدی نیوز محمدحسن لطفی خاطرنشان کرد: خوشبختانه این بیماری هنوز وارد ایران و استان یزد نشده است ولی زائران عتبات مواظبت کنند چرا که در عراق نیز این بیماری خیلی در کنترل مسئولان بهداشتی این دولت نیست.

 

وی از زائران کشور و استان خواست تا ضمن رعایت موازین بهداشت فردی، از مصرف مواد غذایی مشکوک و عرضه شده توسط دوره‌گردها خودداری کنند و فقط از طریق مسیرهای اعلام شده توسط مدیران عتبات، نسبت به تهیه غذای خود اقدام کنند.

 

لطفی با بیان اینکه تاکنون هیچ موردی از بیماری کرونا در یزد مشاهده نشده‌ است، از تدابیر لازم بهداشتی برای ورود حجاج بیت الله الحرام به کشورمان خبر داد و اظهار کرد: کرونا ویروس از انواع مرس و یکی از گونه‌های جدید این ویروس است که از قریب سه ‌سال پیش، خود را در دنیا نشان داده و اولین موارد ابتلا به آن نیز در سال ۲۰۱۲ در جده عربستان مشاهده شده است.

 

وی ادامه داد: تاکنون نیز بالغ بر ۱۱۵۰ نفر در دنیا به این بیماری مبتلا شده و حدود ۴۸۶ نفر در اثر آن جان خود را از دست داده‌اند که این امر میزان کشندگی ۳۵ تا ۳۰ درصدی بیماری کرونا را نشان می‌دهد.

 

لطفی، مخزن اصلی این بیماری را شتر و خفاش اعلام کرد و گفت: ویروس بیماری به راحتی از انسانی به انسان دیگر قابل انتقال است لذا در این رابطه باید رعایت برخی نکات و توصیه‌ها را لحاظ کرد.

 

لطفی تاکید کرد: با توجه اندیشیده نشدن تمهیدات و مقدمات لازم برای کنترل این بیماری از سوی دولت عربستان در سال جاری و وجود طغیان این بیماری در بیمارستان‌های این کشور، نگرانی در مورد امکان ابتلای حجاجی که به کشور برمی‌گردند بیشتر از سال‌های گذشته شده است.

 

وی افزود: بیماری مذکور حتی در شرایط بدون علامت هم قابل انتقال است و به دلیل اینکه ممکن است فرد به ظاهر سالم نیز ناقل بیماری باشد، بنابراین به مردم توصیه می‌کنیم که در حال حاضر از روبوسی و دست دادن با حجاج تازه از حج برگشته به شدت حذر کنند.

 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد، علائم اصلی این بیماری را تب بالا، تنگی نفس، سرفه و اسهال بیان کرد و گفت: شروع بیماری می‌تواند با اسهال همراه باشد و بعد علائم تنفسی در بیمار بروز می‌کند. معمولاً فرد تا ۱۴روز که دوره کمون این بیماری است، باید مراقبت کند تا اگر به ظاهر سالم بوده ولی حامل ویروس باشد، بیماری، خود را نشان دهد.

 

وی با بیان اینکه متاسفانه این بیماری هیچ درمان و واکسنی ندارد، گفت: تنها راه پیشگیری، کنترل بیماری و رعایت موازین بهداشتی به خصوص بهداشت فردی، رعایت فاصله مناسب، عدم روبوسی و دست‌دادن و شست‌وشوی مناسب دست‌ها و همچنین عدم مصرف فرآورده‌های لبنی شتر مشکوک به آلودگی است.

 

لطفی در مورد آمادگی علوم پزشکی در زمینه این بیماری با توجه به بازگشت حجاج از عربستان گفت: آمادگی‌های لازم و هماهنگی‌های بین‌بخشی در این باره انجام شده است به نحوی که سه تیم سه نفره متشکل از یک پزشک و دو کارشناس بهداشتی برای معاینات اولیه حجاج در فرودگاه شهید صدوقی یزد مستقر می‌شوند. این تیم‌ها با تجهیزات لازم، درجه حرارت حجاج را اندازه‌گیری کرده و معاینه کاملی از دستگاه تنفسی و شرح حال حاجیان را در فرم‌های مخصوصی ثبت می‌کنند.

 

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر این اقدامات به حجاج آموزش‌های لازم داده و جزوه‌هایی بین آنها توزیع می‌شود و شماره تماس‌هایی هم برای مواقع مورد نیاز به آنها داده می‌شود تا در صورت مشاهده علائم بیماری، سریعا به بیمارستان، اعزام و تحت نظر قرار گیرند تا علائم بیماری رفع کامل و بهبودی انجام شود.

 

لطفی گفت: در حال حاضر معاینات لازم برای کلیه حجاج در حال انجام است ولی با توجه به اینکه انتشار بیماری سریع انجام می‌شود، نیاز است تا مراقبت لازم برای عبور از این مرحله انجام شود.

 

وی از انتخاب یک رابط با همکاری سازمان حج و زیارت در خانواده حاجیان خبر داد و گفت: این افراد در حال دریافت آموزش‌های لازم هستند تا در صورت بروز علائم بیماری در حجاج مراتب را اطلاع و بیمار را به مراکز درمانی مورد نظر انتقال دهند.

 

معاون بهداشتی علوم پزشکی استان اعلام کرد: بازگشت حجاج یزدی از ۲۲ تا ۲۴ مهر انجام می‌شود و خوشبختانه در مورد حجاج یزدی اعزامی از استا‌نهای دیگر نیز تاکنون هیچ موردی از بیماری کرونا مشاهده نشده‌ است.

 

وی با اشاره به همزمانی بازگشت حجاج از سرزمین وحی با آغاز ماه محرم و عزداری‌های این ایام، گفت: در این ایام هیات‌های عزاداری، دسته‌جات و مساجد مملو از جمعیت است و حجاج و مردم در این باره نیز باید دقت نظر داشته باشند تا از شیوع بیماری جلوگیری شود.

بخش نظردهی بسته شده است..