دکتر علی وحدت اعلام کرد:

سهم ۲۱ هزار میلیاردی صنایع الکترونیک در تولیدات کشور

مدیرعامل صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک از آمادگی این صندوق جهت حمایت از طرح های الکترونیک صنایع خودروسازی خبرداد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزدی نیوز دکتر علی وحدت، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک (صحا) در نشست با مدیرعامل شرکت طراحی مهندسی و تامین قطعات ایران خودرو(ساپکو) با اشاره به فعالیت صحا زیر نظر وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: صنعت الکترونیک صنعت مادر در بخش عمده ای از صنایع «های تک» کشور است که صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک با بیش از ۱۵ سال سابقه تلاش کرده است که این بخش از صنعت را مورد حمایت قرار دهد.

وی افزود: با توجه به تاکید مسوولان کشور بر استقرار اقتصاد دانش بنیان و اقتصاد مقاومتی، بحث تقویت صنایع الکترونیک به عنوان بخش مهم صنایع دانش بنیان کشور از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

مدیرعامل صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک با بیان اینکه تاکنون هزار طرح صنایع الکترونیک مورد حمایت صندوق قرار گرفته است، افزود: از این تعداد بیش از ۸۰۰ طرح با موفقیت به اتمام رسیده و بخش عمده فعالیت های صندوق نیز شامل اعطای تسهیلات مالی و صدور ضمانت نامه بوده است.

 

وی تاکید کرد: خوشبختانه معوقات بازپرداخت تسهیلات صندوق نزدیک پنج درصد است و بسیار کمتر از معوقات سیستم بانکی است که نشان می دهد که چنانچه تسهیلات ارزان قیمت به صنعتگر واقعی اعطا شود و سپس نظارت صورت گیرد، قطعا تسهیلات بازخواهد گشت.

وحدت با اشاره به نقش انکارناپذیر صنعت خودرو در اقتصاد کشور گفت: ارزش مالی تولید قطعات در شرکت ساپکو در سال گذشته نزدیک به ۱۳ هزار میلیارد تومان بوده که سهم قطعات الکترونیک و برق خودرو نزدیک به هزار میلیارد تومان است. همچنین بر اساس آمار برای سال آینده برآورد می شود که سهم تولیدات صنعت الکترونیک در کشور حدود ۲۱ هزار میلیارد تومان باشد.

مدیرعامل صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک تصریح کرد: با توجه به کیفیت مناسب بسیاری از محصولات الکترونیک خودرو توسط تولید کنندگان داخلی چنانچه شرکت های قطعه سازی مهارت حضور در بازارهای جهانی را پیدا کرده و بتوانند با شرکت های خارجی ارتباط برقرار کنند، فرصت خوبی برای آنها فراهم خواهد شد و از وابستگی مطلق به خودروسازان داخلی رها می شوند که صندوق هم در این زمینه می تواند حمایت های لازم را در حد توان خود انجام دهد.

وی با اشاره سهم اندک حمایت های صحا از صنعت خودرو گفت: از بین هزار طرحی که مورد حمایت صندوق قرار گرفته اند، سهم صنعت الکترونیک خودرو ۵۰ طرح بوده است بنابراین صندوق باید سهم سبد حمایتی خود را از طرح های حوزه الکترونیک این صنعت مهم کشور افزایش دهد.

وحدت با اشاره به ظرفیت خوب نیروی انسانی آموزش دیده کشور در صنعت الکترونیک افزود: بهترین دانشجویان در بهترین دانشگاه های کشور در رشته های برق و الکترونیک تحصیل می کنند.

مدیرعامل صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک با تاکید براینکه بازار صنایع الکترونیک باید به درستی تعریف شود، گفت: شرکت ساپکو به عنوان مهمترین خریدار قطعات الکترونیک خودرو باید بازار الکترونیک شرکت های سازنده را تعریف و نیازهای خود را مشخص کند و طرح های عملیاتی مشخص تحیقیقاتی و نمونه سازی تعریف کند و به کمک شرکت های دانش بنیان کوچک و واحدهای تحقیق و توسعه(R&D) تلاش کند که کشور در این حوزه صاحب دانش شود.همچنین صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک در اجرای طرح های این حوزه می تواند سرمایه لازم را برای این طرح های کوچک اما مهم و نیز کمک فنی لازم را تامین کند.

دکتر حسین نجاری، مدیر عامل ساپکو هم تصریح کرد: پیشنهاد ما این است که در قالب تیم های مختلف موضوعات پیگیری شد تا هم دانش فنی بخش های الکترونیک در ساپکو و هم در قطعه سازان بومی شود تا در نهایت منجر به تعریف پروژه های جدید شود.

وی ادامه داد: پروژه های زیادی توسط قطعه سازان در حال انجام است اما آنچه که ساپکو به دنبال آن است بومی سازی دانش فنی تمامی قطعات خودور در کشور است.

نجاری در پایان تاکید کرد: امیدوارم این جلسات باعث شود که بتوان پروژه های حوزه الکترونیک را تعریف کرد تا از زمینه های حمایتی صندوق نیز بهره ببریم و هم نیازهای قطعات خودرو تامین شود.

در ادامه، وحدت، مدیرعامل صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک به همراه مدیران صندوق و ساپکو از بخش های مختلف شرکت طراحی مهندسی و تامین قطعات ایران خودرو بازدید کردند.

بخش نظردهی بسته شده است..