هزینه‌های سفرآخرت در یزد:

۲ هزار آرامگاه خانوادگی در خلدبرین/ وجود ۸ آرامستان در شهر یزد/۴ هزار قبر در خلدبرین یزد/ قبرهای ۲‌طبقه، یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان

شتری است که عاقبت در خانه هر کسی می‌خوابد، از این رو باید حساب خرجش را هم داشت چرا که مردن هم خرج دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزدی نیوز  به نقل از همشهری این روزها، برای درگذشتگان بیشتر از زمان زنده بودنشان خرج می‌شود؛ هزینه‌های سنگین خرید قبر، سنگ قبر، برگزاری مراسم از روز اول تا هفتم و سپس چهلم و غیره دست به دست هم داده‌اند تا عده‌ای از مرگ نیز در هراس باشند چرا که خانواده آنها قدرت پرداخت هزینه‌های آن را ندارند.
زمانی که در خلدبرین یزد راه می‌روی، قبرهای مختلفی با سنگ‌ها و نوشته‌های متفاوت، باغچه، آرامگاه و غیره مشاهده می‌شود که نشان می‌دهد بعضی‌ها حتی برای مردنشان هم حساب‌هایی باز می‌کنند. اما هنوز متوفیانی هستند که در قبور ساده و بی‌آلایش آرمیده‌اند و برای خانه آخرت خود برنامه‌ریزی نکرده‌اند چرا که عقیده دارند تفاوت در ظاهر، تاثیری در ارزیابی اعمال بعد از مرگ ندارد.
سازمان آرامستان‌های شهرداری یزد مدیریت ۸‌آرامستان را بر عهده دارد و به صدور جواز دفن در آنها اقدام می‌کند اما در این میان «خلدبرین» بیشترین آمار دفن متوفیان شهر را دارد.
عملیات شست‌وشوی اموات هنوز در این آرامستان به صورت دستی انجام می‌شود و سپس بازماندگان جنازه خود را برای دفن در هر یک از آرامستان‌های شهر، تحویل می‌گیرند چون نیمی از متوفیانی که در خلدبرین برای دفن آماده می‌شوند، در خارج از این آرامستان دفن می‌شوند.

وجود ۸ آرامستان در شهر یزد
مدیر عامل سازمان آرامستان‌های شهرداری یزد، اعلام می‌کند: شهر یزد دارای ۸ آرامستان است که بزرگ‌ترین آنها «خلدبرین» است و روزانه به طور متوسط ۱۰ جواز دفن در شهر یزد صادر می‌شود.
«علی زارع» می‌افزاید: هزینه کفن و دفن با توجه به خدماتی که به خانواده متوفیان ارائه می‌شود بین ۴۰۰ تا ۵۲۰ هزار تومان متفاوت است اما باید توجه داشت که هزینه‌ای بابت قبر از بازماندگان دریافت نمی‌شود.
به گفته این مسئول، هزینه کفن و دفن متوفیان هر سال با مصوبه هیات مدیره مشخص می‌شود و معمولا به طور متوسط ۲۰‌درصد نسبت به سال قبل افزایش می‌یابد.
وی ادامه می‌دهد: البته برخی از افراد به خرید قبر و آرامگاه خانوادگی تمایل دارند؛ از این رو باید هزینه قبر را نیز پرداخت کنند و به این ترتیب برای خرید قبرهای یک طبقه یک میلیون و ۴۰۰هزار تومان و برای قبرهای ۲‌طبقه، یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان از آنها دریافت می‌شود.
این مسئول از وجود ۴ هزار قبر در خلدبرین یزد خبر می‌دهد و می‌افزاید: امسال ۲۶۴ زن، ۳۷۱‌مرد، ۳۲۵ نوزاد، ۴۲ کودک و ۲۲ جنین در سازمان آرامستان‌های شهرداری یزد مجوز دفن گرفته‌اند که حدود نیمی از آنها در خلدبرین و بقیه در سایر آرامستان‌های شهر و یا خارج از استان دفن شده‌اند.
زارع با اشاره به شست‌وشوی دستی اموات در خلدبرین یزد می‌افزاید: ۳ غسال زن و ۳ غسال مرد در ۲ غسالخانه مردانه و زنان خلدبرین، آماده کردن متوفیان برای دفن را بر عهده دارند.
وی تاکید می‌کند: خدمات در کمترین زمان ممکن انجام می‌شود و هیچ متوفایی در خلدبرین منتظر دریافت خدمات نمی‌ماند.

۲ هزار آرامگاه خانوادگی در خلدبرین
مدیر عامل سازمان آرامستان‌های شهرداری یزد از وجود نزدیک به ۲ هزار آرامگاه خانوادگی در خلدبرین خبر می‌دهد و می‌افزاید: امسال نیز نزدیک به ۲۵۰ آرامگاه خانوادگی در خلدبرین ساخته شده است.
به گفته وی، آرامگاه‌های خانوادگی در گذشته شامل ۱۴ قبر بوده اما امروز تعداد قبرها به کمتر از ۵ قبر کاهش یافته است که یکی از دلایل این کاهش، دو طبقه شدن قبور است.

مخارج مراسم ختم
یکی از فعالان بخش خصوصی که متولی برگزاری مراسم ختم است، درباره هزینه‌های مرگ در استان می‌گوید: مردم برای دریافت خدمات از تامین وسایل پذیرایی تا بلندگو، دسته گل و غیره به این شرکت مراجعه می‌کنند. «احمد زارع» می‌افزاید: این هزینه بسته به خدماتی که به خانواده متوفیان ارائه می‌شود، متفاوت است اما معمولا ۱۵۰ هزار تومان برای فراهم کردن اسباب پذیرایی در مراسم ختم، سوم و هفتم از بازماندگان متوفیان دریافت می‌شود.
وی این هزینه را جدا از هزینه پذیرایی شامل شیرینی، میوه و غذا عنوان می‌کند و می‌افزاید: خدماتی که در قبال این هزینه به بازماندگان ارائه می‌شود شامل تامین صندلی، فرش، میز، مداح، اکو، باند و دسته گل مصنوعی است.
این فعال مراسم کفن و دفن می‌افزاید: گران‌ترین مراسمی که برای اموات یزدی برگزار کرده‌ام نزدیک به ۴ میلیون تومان بدون هزینه پذیرایی برای بازماندگان هزینه داشته است.
وی با بیان این‌که یزدی‌ها برای اموات زیاد هزینه نمی‌کنند، می‌گوید: یکی از بخش‌های مراسم کفن و دفن، خرید سنگ قبر است که از ۴۵۰‌هزار تومان مربوط به سنگ‌های معمولی تا ۱۵‌میلیون تومان برای سنگ‌های مرمر هزینه دارد.
زارع می‌افزاید: یزدی‌ها معمولا سنگ قبرهای با متوسط قیمت ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان را خریداری می‌کنند اما افرادی هم هستند که سنگ مرمر را برای متوفیان انتخاب می‌کنند.

مکث
پیشرفت ۷۰ درصدی طرح توسعه خلدبرین یزد
مدیر عامل سازمان آرامستان‌های شهرداری یزد از پیشرفت ۷۰ درصدی طرح توسعه خلدبرین خبر می‌دهد و می‌افزاید: زمین‌های مورد نیاز در حال واگذاری است. «علی زارع» اضافه می‌کند: به این ترتیب کمبود فضای دفن در خلدبرین وجود نخواهد داشت. وی درباره فعالیت‌های عمرانی در خلدبرین یزد هم می‌گوید: هر سال اعتبار مشخصی برای اصلاح و ایجاد شبکه معابر و مرمت آسفالت آن در محدوده خلدبرین هزینه می‌شود.

بخش نظردهی بسته شده است..