معاون وزیر خارجه در یزد اعلام کرد:

ظریف در یک روز ۲۵ بار از نیویورک به تهران زنگ زد

معاون وزیر امور خارجه گفت: متاسفانه روز جمعه عربستان با لابی های فراوان توانست قطعنامه یکطرفه علیه یمن را در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به تصویب برساند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزدی نیوز مهدی دانش یزدی در مراسم اعلام رسمی اعطای مقام مشورتی به موسسه خیریه فرهنگی جوادالائمه (ع) یزد با اشاره به برخی سوالات پیرامون چرایی ایجاد سازمان ملل و کارکرد آن گفت: قطعا بود سازمان ملل بهتر از نبود آن است.

وی افزود: این سازمان پس از کشتار وسیع در جنگ جهانی دوم استقرار یافته و در این مدت توانسته در مواردی از ایجاد جنگ در جهان جلوگیری کند یا مانع توسعه جنگ شود.

او در عین حال گفت که ملل متحد در قضیه فلسطین شکست خورده است.

این دیپلمات کشورمان تصریح کرد: سازمان ملل یک نهاد سیاسی است و ارتباطی با احقاق حق از باطل ندارد، این سازمان برای حفظ صلح و امنیت بین الملل ایجاد شده و کشورها در این سازمان بر سر منافع خود در آن معامله می کنند.

وی با اشاره به عضویت ۱۹۳ کشور در این سازمان بین المللی بیان داشت: هر کدام از این کشورها تنها یک رای دارند و بلحاظ حقوقی در یک سطح قرار دارند.

دانش یزدی به اهداف و اصول سازمان ملل مصرح در مواد ۱ و ۲ منشور ملل متحد اشاره کرد و گفت: توسعه یکی از وظایف سازمان ملل است که رئیس جمهوری علاوه بر مجمع عمومی در آن نیز به سخنرانی پرداخت و مباحث خوبی در آن جلسه توسط رئیس دولت ارائه شد.

وی به بیان خاطره ای درباره کمک های سازمان ملل درحوزه توسعه پرداخت و گفت: هنگام زلزله بم، روز فردای کریسمس بود و تعطیل. همان روز از ملل متحد به بنده تماس گرفتند و گفتند هواپیمای کمک های بشر دوستانه در فرودگاه ژنو آماده حرکت است.

این مقام عالی وزارت خارجه در ادامه مرور ساختار وزارت خارجه گفت: سازمان های غیر دولتی می توانند از طریق شورای اقتصادی اجتماعی سازمان ملل، مقام مشورتی دریافت کنند و در اجلاس های مهم سازمان به اظهار نظر بپردازند.

وی گفت: ماده ۷۱ منشور ملل متحد در این خصوص صراحت دارد و از کشورمان تنها در حدود ۳۰ موسسه توانسته اند این مقام مشورتی را کسب کنند که موسسه خیریه فرهنگی جوادلائمه (ع) اولین آنها در استان یزد است.

دانش خطاب به مسئولان این موسسه گفت که می توان از این فرصت استفاده کرد و نام یزد و نام این موسسه را در جهان مطرح کرد. می توان از گروه های آموزشی سایر کشورها دعوت کرد تا به یزد بیایند و با فرهنگ ایرانی و آموزه های اسلامی آشنا شوند و تبادل معلم و دانش آموز را در دستور کار قرار داد.

وی با اشاره به فعالیت موسسات خیریه در کشورمان گفت: در این حوزه بیش از این جای کار وجود دارد، چراکه گفته می شود بیشترین موسسات خیریه در آمریکا وجود دارد.

معاون وزارت خارجه در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه زبان سازمان ملل، زبان نزاکت و زبان دیپلماسی است و نه گستاخی و نه تلخی به روند مذاکرات ایران و ۵+۱ اشاره کرد و تصریح کرد: یکی از عوامل موفقیت دکتر ظریف آشنایی به این زبان است.

دانش یزدی گفت: آقای ظریف زبان دیپلماسی را خوب می داند، اگرچه که اگر زمانی که لازم باشد، داد هم می زند ولی اینگونه نیست که اول داد بزند و بعد کوتاه بیاید.

این مقام مسئول همچنین درباره موضوعات پیش آمده درباره حادثه منا و … در رابطه با عربستان، ارتباط را با این کشور را حساس عنوان کرد و گفت: در اتفاقات اخیر، دو بخش کنسولی و عربی آفریقایی وزارتخانه فوق العاده فعال بودند.

وی گفت: انتظار از اقدامات وزارت خارجه باید منطبق با واقعیت ها باشد، چراکه وزارت خارجه سلاح در اختیار ندارد، بلکه ابزار او ملاقات های پی در پی در کشورهای منطقه و در صورت لازم احضار کاردار و سفیر است.

دانش در این ارتباط افزود که آقای امیرعبداللهیان هفته گذشته به من گفت آقای ظریف جمعه قبل ۲۵ بار از نیویورک با من تماس گرفته است.

این دیپلمات کشورمان همچنین به ریاست عربستان بر شورای حقوق بشر ملل متحد اشاره کرد و گفت: عربستان روز جمعه توانست با لابی های گسترده پیش نویس قطعنامه حقوق بشری درباره یمن که توسط یکی از کشورها ارائه شده بود را برگرداند و بجای آن قطعنامه یکطرفه خودش را به تصویب برساند.خبرانلاین

بخش نظردهی بسته شده است..