تعداد قربانیان ایرانی فاجعه منا: ۲۳۹ نفر

no-thumbs

خبرگزاری ایسنا: معاون وزیر بهداشت عربستان سعودی از افزایش تعداد قربانیان فاجعه منا به 4173 نفر خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزدی نیوز«حمد بن محمد الضویلع» از دریافت عکس ۴۱۷۳ تن از حاجیانی خبر داد که روز پنجشنبه گذشته در فاجعه منا، جان خود را از دست دادند.

اتاق عملیات وزارت بهداشت سعودی، علت این فاجعه را گرمای شدید هوا و دچار شدن حجاج به حالت خفتگی به سبب هل دادنِ یکدیگر اعلام کرد!

بر پایه این گزارش، آمارهای اولیه اعلام شده توسط پرسنل میدانی از جان باختن ۷۶۹ تن خبر داده بودند، اما به استناد پیکرهایی که تا شب گذشته به وزارت بهداشت عربستان تحویل داده شده، شمار جان‌باختگان به ۴۱۷۳ رسیده است.

افزایش کشته‌شدگان ایرانی به ۲۳۹ نفر

 رییس سازمان حج و زیارت جدیدترین شمار قربانیان فاجعه مکه را ۲۳۹ نفر اعلام کرد و گفت: با توجه به سرعت یافتن روند شناسایی اجساد در سردخانه مکه، از تعداد مفقودین ایرانی نیز کاسته شده است. تعداد زائران مفقودشدگان ایرانی تاکنون به ۲۴۱ نفر رسیده است.

سعید اوحدی با اشاره به انتقال ۱۴ مجروح ایرانی به کشور و پیگیری درمان آن‌ها با شدت بهتری، افزود: ۱۶ نفر از مجروحان ایرانی همچنان در بیمارستان‌های مکه تحت درمان هستند و امکان انتقال آنها با توجه شرایط جسمی که دارند، فعلا وجود ندارد.

او درباره روند شناسایی اجساد در سردخانه مکه، اظهار کرد: تریلی‌های جدیدی وارد سردخانه مکه شده و اجساد را تخلیه کرده‌اند که روند شناسایی آنها ادامه دارد. به میزانی که اجسادی زائران کشورهای دیگر را برای دفن از سردخانه خارج کنند و اجساد ایرانی را به ما تحویل دهند، تریلی‌های دیگر امکان تخلیه اجساد خود را در آن سردخانه پیدا می‌کنند.

اوحدی همچنین با اعلام اینکه تشریفات قانونی برای انتقال تعدادی از اجساد به کشور انجام شده است، افزود: مشکل جزئی در پرواز هواپیمای درنظر گرفته شده برای انتقال اجساد وجود دارد که امیدواریم امروز این مشکل امروز برطرف شود.

جان‌باخته‌های ایرانی بیش از ۴۰۰ نفر هستند

سخنگوی وزارت ارشاد با بیان اینکه بیش از دو سوم مفقودان جزو جان‌باخته‌ها هستند،‌ گفت: آمار جان‌باخته‌های ایرانی بیش از ۴۰۰ نفر است.

حسین نوش‌آبادی، معاون حقوقی و پارلمانی و سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی ایسنا، اظهار کرد: لحظه به لحظه آمار جان‌باخته‌ها تغییر می‌کند؛ یعنی از حجم مفقودان کاسته شده و به آمار کشته شده‌ها اضافه می‌شود. متاسفانه بیش از دو سوم مفقودشده‌ها جزو جان‌باختگان هستند که به‌تدریج مشخص می‌شود.

او ادامه داد: اگر قرار بود این افراد زنده باشند، باید در این چند روز به کاروان‌هایشان برمی‌گشتند یا اینکه جزو مجروحان و مصدومان شناسایی می‌شدند؛ بنابراین بیش از دو سوم مفقودان جزو جان‌باختگان هستند و اگر فرض را بر این بگذاریم، تعداد کشته‌شده‌ها بالغ بر ۴۰۰ نفر است.

استقرار تیم‌های اورژانس در فرودگاه امام‌خمینی (ره)

رییس اورژانس کشور ضمن اشاره به استقرار تیم‌های اورژانس در فرودگاه امام‌خمینی (ره)، گفت: صبح امروز ۱۰ نفر از حجاج بیمار و مصدوم وارد کشور شدند و انتقال آنها به بیمارستان صورت گرفت.

دکتر امین صابری نیا اظهار کرد: پس از هماهنگی با بیمارستان های مشخص شده، تیم های اورژانس بیماران را تحویل گرفتند و به آنجا انتقال دادند و پس از انتقال بیماران، توسط تیم ارزیابی بهداشت از نظر بیماری های ویروسی مورد ارزیابی قرار گرفتند.

وی افزود: در کل کشور بیمارستان‌هایی مشخص شده تا به حجاج خدمات رسانی کنند ضمن اینکه طبق اعلام سازمان حج و زیارت ۲۲ مصدوم از حادثه منا به کشور وارد خواهند شد که ۱۰ نفر از آنان صبح امروز وارد شدند و توسط اورژانس به بیمارستان ها انتقال یافتند.

انتقال اجساد امشب، مراسم تشییع فردا

«انتقال اجساد قربانیان منا به کشور امشب انجام خواهد شد و مراسم تشییع پیکرهای جان‌باختگان فردا (چهارشنبه) در تهران برگزار می‌شود.»

به گزارش ایسنا، سید علی مرعشی، رئیس مرکز پزشکی سازمان حج و زیارت با اعلام اینکه امشب (سه‌شنبه) یک فروند هواپیما از ایران برای انتقال اجساد به فرودگاه جده پرواز خواهد کرد، با ابراز بی‌اطلاعی از تعداد کانتینرهای جدیدی که جستجو شده‌اند افزود: متاسفانه کانتینرهای جدیدی که حاوی اجساد فاجعه منا هستند، به ۲۱ کانتینر قبلی اضافه شده‌اند.

وی همچنین اظهار کرد، جستجو در سردخانه مرکزی مکه هچنان توسط اکیپ ویژه حج و زیارت ادامه دارد.

مرعشی درباره برنامه سفر وزیر بهداشت کشورمان به عربستان توضیح داد: هاشمی امروز علاوه‌بر دیدار و دلجویی از خانواده جان‌باختگان و همچنین برگزاری جلسه‌ای با نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت برای بررسی آخرین وضعیت حجاج ایرانی از دو بیمارستان جمعیت هلال احمر و مکه بازدید خواهد کرد.

یک مفقودی به جمع جان‌باختگان پیوست
۱۰:۵۹/ سازمان حج و زیارت با اصلاح فهرست مفقودین که شب گذشته (دوشنبه) اعلام شده بود، درگذشت یکی از زائران را تایید کرد.

 نام غلامحسین الله‌وردی (از کاروان ۱۸۰۰۳) که در هردو فهرست جان باختگان و مفقودین ذکر شده بود، اکنون توسط سازمان حج و زیارت از فهرست مفقودین حذف شده و این اصلاح انجام شده، درگذشت این زائر ایرانی را محرز کرده است.

سازمان حج و زیارت تا شب گذشته تعداد مفقودین را ۲۴۷ نفر و جان باختگان را ۲۲۶ نفر اعلام کرده بود که با اصلاح صورت گرفته تعداد مفقودین در حال حاضر ۲۴۶ نفر است.

شکایت ایران از دولت عربستان

سخنگوی دولت تصریح کرد که از دولت عربستان شکایت می‌کنیم، این دولت به جای فرافکنی باید پاسخگو باشد.

بمحمد باقر نوبخت در نشست خبری هفتگی خود با بیان این مطلب، در واکنش به خبر دفن جان‌باختگان فاجعه منا توسط عربستان گفت: اجازه دفن جان‌باختگان را نمی‌دهیم باید بدون فوت وقت اجساد به شهرستان‌ها منتقل شود و تمام اعضای هیات دولت در فرودگاه حاضر می‌شوند .

تکذیب شایعه ریزش سقف در مسجدالحرام

سازمان حج و زیارت خبر منتشرشده مبنی بر ریزش سقف مسعی در مسجدالحرام را تکذیب کرد.

دوشنبه شب (۶ مهر) در فاصله زمانی میان اقامه نماز مغرب و نماز عشاء صدای عجیب و مهیبی در فضای مسجدالحرام طنین‌انداز شد که موجی از وحشت را میان زائرانی که مشغول به طواف یا سعی بین صفا و مروه و یا در حال نماز و نیایش بودند، ایجاد کرد.

زائران ایرانی که در آن زمان در مسجدالحرام حضور داشتند، در این خصوص گفتند: مشغول عبادت در مسجدالحرام بودیم که صدای مهیبی به گوش رسید. در این هنگام برخی از زائران شوکه و وحشت‌زده شده بودند و برخی از زائران بی‌تفاوت به عبادت و زیارت خود ادامه می‌دادند. همچنین برخی از زائران که ترسیده بودند به این طرف و آن طرف می‌گریختند و بعضاً در این میان تعدادی از زائران با هم برخورد می‌کردند.

بر اساس اعلام شاهدان عینی، مدتی پس از شنیدن این صدای عجیب فضای مسجدالحرام عادی شد و زائران مانند قبل به نیایش و انجام امور عبادی خود ادامه دادند.

آخرین جزئیات از نحوه انتقال اجساد به کشور

دبیرکل جمعیت هلال احمر درباره نحوه انتقال اجساد به کشور به عدم همکاری عربستان برای صدور مجوزهای لازم اشاره و اظهار کرد: در تهران ستادی ویژه به ریاست وزیر کشور تشکیل و بحث انتقال به هلال احمر واگذار شد. هلال احمر با هماهنگی همه دستگاه‌ها تمام مقدمات را در تهران و سایر استان‌ها فراهم کرده است. انتقال پیکر کشته‌شدگانی که هویتشان به صورت قطعی مشخص و توسط مقامات سعودی نیز تایید شده است، نیاز به مجوز پرواز از جده به ایران دارد که همه همکاران در این زمینه در حال تلاش هستند.

علی اصغر احمدی ادامه داد:‌ مجوز دوم نیز مربوط به هواپیمایی است که ما باید اعزام کنیم. تا این لحظه هواپیمای «کارگو ۷۴۰» متعلق به ایران‌ایر آماده رفتن شده بود اما سعودی‌ها اجازه ندادند و می‌گویند که باید هواپیمای کوچک‌تری بفرستید. ما به دنبال این هستیم که مجوز پرواز را بگیریم و هواپیمای مناسب را به جده اعزام کنیم.

وی از اعلام آمادگی سازمان‌ هواپیمایی کشوری، هما، ماهان و همچنین نیروهای نظامی برای اعزام خبر داد و افزود‌: به محض صدور اجازه پرواز، آنها را اعزام می‌کنیم. از زمانی که مجوز را دریافت کنیم به تعدادی که آماده باشد، اجساد توسط هواپیما به تهران منتقل می‌شوند.

احمدی همچنین در خصوص انتقال اجساد حادثه منا به استان‌های محل سکونت خود گفت: اجساد را یا به طور مستقیم از جده به استان‌ها منتقل می‌کنیم یا اگر با پروازی به تهران آورده شوند، بلافاصله به صورت زمینی یا هوایی به استان‌ها می‌فرستیم.

بخش نظردهی بسته شده است..