میگویند اهالی یاسپرین، یزدی الاصل هستند!

no-thumbs

استاندار یزد در رأس هیئتی تجاری متشکل از بازرگانان و مدیران صنعت در بخش خصوصی و دولتی استان و به دعوت نماینده ایالت "سولنُک" مجارستان به این کشور سفر کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزدی نیوز سیدمحمد میرمحمدی  پیش از ترک یزد به مقصد مجارستان در تشریح برنامه‌های این سفر با اشاره به خواهرخواندگی یزد و یاسپرین مجارستان، افزود: پس از اعلام خواهرخواندگی دو شهر یزد و یاسپرین رفت‌وآمد هیئت‌های تجاری، اقتصادی و فرهنگی بسیاری صورت گرفت که در ادامه به نصب نماد بادگیر در شهر یاسپرین مجارستان و شیپور در شهر یزد انجامید و زمینه همکاری‌های فی‌مابین استان یزد و کشور مجارستان موردتوجه قرار گرفت.

وی بابیان اینکه در آبان ماه سال۹۳ نائب رئیس مجلس و سفیر مجارستان در ایران وارد مذاکره برای همکاری‌های فی‌مابین و توسعه مناسبات دو کشور و به ویژه استان یزد شدند، تأکید کرد: در جلساتی که به این منظور تشکیل‌شده بود بحث توسعه و همکاری با استان یزد مطرح و تصمیم گرفته شد تا بخش خصوصی دو کشور نسبت به افزایش زمینه‌های همکاری اقدام کنند.

میرمحمدی تصریح کرد: در آن جلسه مطرح شد تا طرفین نسبت به معرفی شرکت‌های تولیدی و واحدهای صنعتی منطقه خود به یکدیگر اقدام کنند و مقرر شد تا نفراتی از استان یزد در قالب هیئت‌های تجاری و صنعتی به همراهی استاندار در سفر به مجارستان موارد را پیگیری کنند.

استاندار یزد با اشاره به اینکه زمینه همکاری‌های دوجانبه در کارگروه های تخصصی بررسی‌شده است، خاطرنشان ساخت: فرصت‌هایی که استان یزد می‌تواند از طریق آن مناسبات خود را با مجارستان تقویت کند، تعیین شده است و در این سفر پیگیری و به امید خدا به نتیجه می‌رسد.

عالی‌ترین مقام اجرایی استان یزد تصریح کرد: درصورتی‌که تفاهمی صورت بگیرد به‌صورت رسمی تفاهم‌نامه آن در سفر منعقد و برنامه‌های آن به مرور عملیاتی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در این سفر مباحثی چون تسریع در برنامه گردشگری دوجانبه مطرح است، افزود: باتوجه به اینکه گردشگران کشورهای مختلف جهان ازجمله اروپا به وسیله "قطار لوکس عقاب طلایی دانوب" به دفعات به کشورمان سفرکرده اند و یکی از مقاصد گردشگری آن استان یزد بوده است، به نظر می‌آید در زمینه گردشگری فرصت‌های خوبی برای دو کشور متصور باشد.


میرمحمدی در ادامه ابراز امیدواری کرد: در ارتباط با توسعه مناسبات اقتصادی، گردشگری، فرهنگی، آموزشی و تحقیقاتی بتوانیم نتایج مطلوبی را پس‌ازاین سفر اخذ کنیم و همکاری‌های فی‌مابین سبب شود نیازهای طرفین در بعضی از زمینه‌ها مرتفع شود.

سیدمحمد میرمحمدی از صنعت ساختمان به‌عنوان یکی از مباحث موردتوجه در این سفر یادکرد و گفت: با توجه به ظرفیت‌های استان یزد در صنایع ساختمانی از قبیل کاشی، سرامیک، سنگ‌های تزئینی و مصالح ساختمانی، امیدواریم در این زمینه به روابط تجاری مطلوبی بین دو کشور دست‌یابیم.

وی با اشاره به ظرفیت‌های موجود بخش کشاورزی استان، تأکید کرد: کشاورزان استان یزد محصولاتی کشت و برداشت می کنند که کشور مجارستان فاقد این امکان است که این مقوله زمینه صادرات اقلامی چون پسته، زعفران و انار را محیا می‌کند.

میرمحمدی همچنین از مشارکت و سرمایه‌گذاری در طرح‌های تولیدی و اقتصادی استان از سوی تجار مجارستان خبر داد و افزود: سرمایه‌گذاری درزمینه بسته‌بندی برخی کالاها و محصولات تکمیلی و نیمه ساخته ایرانی یکی دیگر از ظرفیت‌هایی است که در این سفر با مسئولین امر بررسی می‌شود.
وی افزود: در نظر داریم با سرمایه‌گذاری مشترک و دوجانبه درزمینه صنایع بسته‌بندی پسته، خشکبار، زعفران و گیاهان دارویی به منظور صادرات به کشورهای منطقه با مجارستان همکاری کنیم.


استاندار با اشاره به گسترش همکاری‌های علمی و آموزشی بین دانشگاه‌های دو کشور، خاطرنشان کرد: تبادل استاد و دانشجو و فعالیت‌های تحقیقاتی در زمینه‌های گوناگون،گسترش همکاری‌های فرهنگی و اجتماعی بین دو کشور و به‌ویژه استان یزد، تبادل تیم‌های ورزشی و برگزاری روزهای ملی دو کشور از دیگر برنامه‌های موردبحث و بررسی در این سفر است.

میرمحمدی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تاریخ پرفرازونشیب کشور مجارستان، نژاد مردم کشور مجارستان را آسیایی دانست و افزود: بسیاری از مردم کشورهای آسیایی برای کشاورزی و دامداری به کشور مجارستان مهاجرت کردند و جامعه مجاری را تشکیل دادند.

استاندار یزد افزود: با این پیشینه از مردم شهر یاسپرین به‌عنوان مهاجرینی یاد می‌شود که از یزد به مجارستان مهاجرت کرده‌اند و در آنجا ساکن شده‌اند.
وی در پایان محورهای کلی همکاری‌های دوجانبه را توسعه مبادلات تجاری از طریق پذیرش و اعزام تورهای تجاری مشترک ترغیب و تشویق فعالان اقتصادی به شرکت در نمایشگاه‌های تجاری دو طرف و گسترش همکاری های لازم در صنعت گردشگری عنوان کرد.

گفتنی است استاندار یزد در رأس هیئتی تجاری به کشور مجارستان سفرکرده است که در طول این سفر با مقامات، تجار، هیئت‌های اقتصادی و مسئولین کشور مجارستان و شهر یاسپرین دیدار و گفتگو خواهد کرد.

حبرآنلاین

بخش نظردهی بسته شده است..