خاطره ای جالب:

مقنی‌های یزد چگونه اهواز را از شر اشغال بعثی‌ها نجات دادند

حجت الاسلام و المسلمین "کاظم راشد یزدی" که در زمان هشت سال دفاع مقدس ریاست بنیاد شهید و امور ایثارگران استان یزد را به عهده داشته است، نقش آفرینی مقنی‌های یزد را در حفظ اهواز از شر اشغال بعثی‌های عراق بیان می‌کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزدی نیوزبه نقل از کتاب "شیران الغدیر و یادمان‌های جنوب" تألیف "محمد رضا کلانتری سرچشمه"، حجت الاسلام راشد یزدی در این مورد می‌گوید: "از همان اوایل جنگ ارتباط صمیمی و تنگاتنگی بین آیت الله شهید صدوقی(ره) و شهید چمران برقرار بود و شهید صدوقی(ره) کمک‌های زیادی به ستاد جنگ‌های نامنظم دکتر چمران می‌کردند. در همان اوایل با تشویق شهید آیت الله صدوقی به جبهه جنوب رفتم و در محضر دکتر چمران بودم."

وی ادامه می‌دهد: " در آن زمان رهبر معظم انقلاب اسلامی، آیت الله العظمی خامنه‌ای(مدظله العالی) رییس ستاد شورای عالی دفاع بودند و آقای لشکر سلیمی(فرمانده سابق ارتش) و رییس دفتر ایشان بودند.  یک روز در حضور دکتر چمران، دوربین به دست گرفته و تانک‌های عراقی را شمردند و گفتند: عراق با ۶۰ تانک می‌خواهد به سوسنگرد حمله کند و وضعیت جبهه مخاطره‌انگیز است."

حجت‌الاسلام راشد یزدی اضافه می‌کند: "دکتر چمران نیروهایش را جمع و برای آنها صحبت کرد و در حین سخنرانی ایشان، بارش باران شروع شد. دکتر چمران در صحبت‌هایش گفت: ما باید همه نیروهایی را که داریم، به کار ببندیم و جلو حرکت این تانک‌ها را بگیریم چون اگر این تانک‌ها به سوسنگرد برسند، اهواز نیز از دست می‌رود و با از دست رفتن اهواز، استان فارس هم در معرض خظر قرار می‌گیرد و …"

وی می‌گوید: "بعد از این سخنرانی دکتر چمران به من گفتند: ما باید کاری بکنیم که آب رودخانه به سمت عراقی‌ها جاری شود تا منطقه باتلاقی شود و تانک‌ها قدرت مانور نداشته باشند. شما اگر بتوانید با حضرت آیت الله صدوقی(ره) تماس بگیرید تا برای ما مقنی بفرستند، موفقیت بزرگی است!"

وی عنوان می‌کند: "من بلافاصله با شهید حضرت آیت الله صدوقی(ره) تماس گرفتم و گفتم نظر آقای چمران این است که حداقل ۲۰ مقنی برای دفاع از سوسنگرد لازم داریم. شهید صدوقی(ره) فرمودند: من فردا این افراد را برای شما می‌فرستم و کمتر از دو روز یک گروه مقنی با دو مینی‌بوس، همراه با پول زیادی از طرف شهید صدوقی(ه) به جبهه آمدند. پول‌ها را به دکتر چمران دادند و با عوض کردن مسیر رودخانه، آب‌ها را به منطقه تجمع تانک‌های عراقی هدایت کردند. همچنین نیروهای دکتر چمران، طی یک شبیخون، ۶۰ تانک عراقی را سالم به غنیمت گرفته و یا منهدم  نمودند و سوسنگرد و اهواز از شر اشغال عراقی‌ها محفوظ ماند."

حجت الاسلام راشد یزدی خاطرنشان می‌کند: "در آن زمان هر روز صبح، آقای چمران به اتاق جنگ می‌رفتند، وقتی بیرون می‌آمدند، می‌پرسیدم: آقای چمران می‌خواهم به آیت‌الله صدوقی خبر بدهم تا خوشحال شوند. اوضاع جنگ چه طور است؟ ایشان می‌گفتند: بدتر از دیروز نیست. و من هم به آیت الله صدوقی(ره) خبر می‌دادم."ایسنا

بخش نظردهی بسته شده است..