هما روستا در روز تولدش درگذشت

no-thumbs

«هما روستا» بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون، پس از ناکامی معالجه بیماری سرطان خود در کشور ایالات متحده روز چهارم مهرماه همزمان با سالروز تولدش دار فانی را وداع گفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزدی نیوزقرار است پیکر این هنرمند فقید به ایران منتقل شود، اما از آنجا که او در آمریکا فوت کرده، فرایند قانونی و اجرایی این انتقال چند روزی زمان می‌برد.
 

در ساعات ابتدایی یکشنبه پنجم مهرماه ابتدا بهاره رهنما، بازیگر سینما و تئاتر در صفحه شخصی خود در اینستاگرام از درگذشت هما روستا خبر داده بود که پیگیری‌های رسانه ای از صحت این خبر حکایت دارد. یکی از کسانی که این خبر را تایید کرد محمد حسن معجونی از هنرمندان تئاتر و یکی از دوستان نزدیک هما روستا بود.
 
 
 

هما روستا، ۴ مهرماه ۱۳۲۳ متولد شد. او که بازیگری و کارگردانی تئاترهای مختلفی را در کارنامه‌اش داشت همسر مرحوم حمید سمندریان، کارگردان نامدار تئاتر ایران بود که در سال ۱۳۹۱ از دنیا رفت.

 
 
او در سال ۱۳۴۹ پس از فارغ التحصیلی در دانشکده هنرهای دراماتیک از بخارست به خاطر فوت پدرش از رومانی به ایران بازگشت و شروع فعالیت وی در سینما با بازی در فیلم «دیوار شیشه‌ای» ساموئل خاچیکیان در سال ۱۳۵۰ ثبت شده است.
 
 
این هنرمند فقید درباره بازگشت خود به ایران چنین گفته بود: «بعد از فارغ التحصیلی به آلمان بازگشتم، خانواده ام بعد از فوت پدر در برلین زندگی می کردند و قرار بود من هم در برلین کارم را شروع کنم ولی چون لهجه داشتم، می خواستند مرا به شهر دیگری بفرستند تا ضمن یکی دو سالی کار کردن، لهجه ام بهتر شود اما من تصمیم گرفتم تا به ایران بازگردم. نمی دانم چرا؟ واقعا هنوز هم نتوانستم دلیل خاصی برای این تصمیم پیدا کنم. شاید دلیلش همان کشش درونی به ایران بود. به هر حال آمدم ایران و ماندم.»

هما روستا در کارنامه هنری خود ایفای نقش در نمایش‌هایی همچون "باغ آلبالو" و "ازدواج آقای می‌سی‌سی‌پی" و همچنین بازی در فیلم‌هایی نظیر «پرنده کوچک خو‌شبختی»، «از کرخه تا راین» و سریال «خاک سرخ» ابراهیم حاتمی کیا را ثبت کرده بود. وی آخرین تجربه بازیگرى تئاتر را در سال ٩٢ و با حضور در نمایش «باغ آلبالو» به کارگردانى حسن معجونى تجربه کرد.
 
 
در سال ۱۳۶۶ در فیلم «پرنده کوچک خوشبختی» ساخته پوران درخشنده بازی کرد و نامزد دریافت لوح زرین بهترین بازیگر نقش اول زن از ششمین دوره جشنواره بین المللی فیلم فجر در همان سال شد.
در سال ۱۳۹۲ وقتی در سی و دومین دوره جشنواره بین المللی فیلم فجر بزرگداشت این هنرمند سینما برگزار شد وی در یادداشت کوتاهی نوشت: «من باید تشکر کنم از مردمی که در کوچه و خیابان با لبخند پرمهرشان به من نیروی زندگی می‌بخشند. پس بزرگداشت می‌تواند زیبا باشد، اگر پایان راه نباشد.»

 

بخش نظردهی بسته شده است..