واردات از چین، از سنگ پا تا شن و ماسه!

no-thumbs

خبرگزاری ایسنا: معضل قبضه بازار توسط اجناس چینی تنها دغدغه ایران نیست بلکه در حال حاضر بسیاری از کشورها با آن دست به گریبانند، اما در بازار ایران، چین به عنوان بزرگترین کشور طرف معامله برای واردات از اتاق‌های عمل و دندانپزشکی‌ها گرفته تا صنعت و کشاورزی محصولاتی برای عرضه دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزدی نیوز استفاده از وسایل پزشکی چینی در کنار لباس و کفش و عینک ساخت چین به امری عادی تبدیل شده است، اما همچنان واردات برخی کالاها از این کشور و حجم واردات آن می‌تواند شگفت‌آور باشد.

فهرست اقلام وارداتی گمرک در پنج‌ماهه نخست امسال از چین نشان می‌دهد که در این مدت در زمینه مواد خوراکی چین از ماهی گرفته تا موز و آناناس و بادام زمینی به ایران صادر کرده است.

به این ترتیب در مدت مذکور مجموعا نزدیک به ۳۵۰۰ تن ماهی با ارزش بیش از ۱۴ میلیون دلار، ۳۱ هزار و ۵۰۰ تن موز با ارزش کمتر از ۲۵ میلیون دلار، ۱۸ تن آناناس با ارزش ۱۸ هزار دلار و حدود هزار تن بادام زمینی با ارزش بیش از یک میلیون دلار به کشور وارد شده است.

در کنار خوراکی‌هایی که از چین به کشور وارد می‌شود این کشور به ایران اجناس مصرفی دیگری نیز می فروشد.

برای مثال در پنج ماهه نخست امسال ۶۳۰ تن شن و ماسه طبیعی و مصنوعی با ارزش ۳۷۰ میلیون تومان، ۶.۵ تن سنگ پا با ارزش ۳۶ میلیون تومان و ۷۷۵ تن از انواع کودها با ارزش دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان از چین به ایران وارد شده است.

اما این دست اقلام وارداتی در لیست واردات از چین چندان کمیاب نیست، تا جایی که در مدت مذکور ایران ۱۸۰ تن بیلچه با ارزش ۱۵۵ هزار دلار، ۱۷۰ تن کلنگ با ارزش متراز ۱۰۰ هزار دلار و همچنین ۱۱ تن چوب رخت آویز با ارزش بیش از ۳۰ هزار دلار یا ۵ تن دفتر مشق با ارزش ۱۲ هزار دلار از این کشور خریده است.

فهرست اقلام وارداتی گمرک نشان می‌دهد که در پنج ماه نخست امسال، ۱۳۰ تن کاغذ سیگار و کمتر از یک تن ریش ، ابرو، مژه مصنوعی و کلاه گیس نیز از چین وارد ایران شده است که هر کدام به ترتیب به اندازه یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون و ۱۰ میلیون تومان ارزبری داشته است.

البته چین در برخی از صنایع که ایران در آن حرف اول را می زند نیز وارد شده و حتی محصولاتش را به خود ایران نیز می فروشد مانند فرش و کف پوش بافته شده که در مدت مذکور نزدیک به ۷۱ تن از آن با ارزش ۲۰۰ میلیون تومان به ایران صادر شده است.

کل واردات از کشور چین در سال گذشته به بیش از ۵ هزار تن و با ارزش ۱۲.۵ میلیارد دلار می رسید، این حجم در سال قبل از آن ۴.۵ هزار تن و با ارزش کمتر از ۱۰ میلیارد دلار می‌رسید.

اما در پنج ماه نخست میزان واردات از چین به نیمی از حجم واردات در سال۱۳۹۲ رسید، به این ترتیب که دراین مدت ۲ هزار تن کالا در این مدت با ارزش بیش از ۴ میلیارد دلار از چین به ایران وارد شده است.

بخش نظردهی بسته شده است..