وضعیت امدادرسانی به زائران ایرانی مکه

no-thumbs

خبرگزاری ایسنا: رئیس جمعیت هلال احمر ضمن تشریح آخرین وضعیت امدادرسانی به زائرین ایرانی در پی فاجعه روز گذشته منا، گفت: سعی می‌شود در اولین پرواز بازگشت، به صورت ویژه جان باختگان ایرانی در حادثه منا و همچنین مجروحینی که نیاز به انتقال به کشور دارند، منتقل شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزدی نیوز دکتر امیرمحسن ضیایی درباره آخرین وضعیت امدادرسانی به مجروحین حادثه روز گذشته منا افزود: براساس اطلاعاتی که حدود یک ساعت پیش از سوی مرکز پزشکی حج وابسته به هلال‌احمر وابسته به جمهوری اسلامی ایران دریافت کردیم، در حال حاضر در بیمارستان جمعیت هلال‌احمر در مکه مکرمه ۴۷ نفر ایرانی بستری داریم که تعدادی از آنها مجروح و تعدادی بیمارعادی هستند.

وی با بیان اینکه در مجموع حدود ۶۰ نفر از مجروحین ما در بیمارستان‌های سعودی و بیمارستان‌های هلال‌احمر در مکه بستری هستند، گفت: وضعیت بسیاری از آنها خوب است و آماده ترخیص هستند ؛ البته ۷ نفر از مجروحان ایرانی وضعیت خوبی ندارند و باید بیشتر در بیمارستان بستری بمانند تا درمان بیشتری دریافت کنند.

ضیایی افزود: از صبح امروز جمعه نیز اجازه ویزیت و ملاقات با مجروحان داده شده و همکاران ما در حال حاضر در بیمارستان‌های سعودی به امور مجروحان ایرانی رسیدگی می‌کنند. بنابراین با این شرایط کارها در حال انجام است و مشکل خاصی وجود ندارد.

وی با بیان اینکه تاکنون درخواستی برای اعزام مجروحین به داخل کشور نداشتیم، گفت: با این وجود هیات پزشکی حج در حال پیگیری مساله است تا اگر لازم باشد کسی برای درمان به داخل کشور منتقل شود این اتفاق بیفتد؛ البته به نظر می‌رسد که آمار مجروحین ما از این بالاتر نخواهد رفت و در حال حاضر مجروحان در حال کم شدن هستند زیرا آنها به تدریج درمان و ترخیص می‌شوند و به کاروان‌های خود بازمی‌گردند.

آغاز انتقال اجساد جان باختگان حادثه منا طی دو روز آینده

ضیایی درباره روال بازگشت اجساد کشته شدگان ایرانی حادثه منا گفت: اگر بتوانند پرواز ویژه‌ای را برای این کار اختصاص دهند این انتقال صورت می‌گیرد؛ اما به هر حال سعی می‌شود در اولین پرواز بازگشت، به صورت ویژه این اجساد و همچنین مجروحینی که نیاز به انتقال به کشور دارند، به کشور منتقل شوند. بنابراین داریم این کار را بررسی می‌کنیم تا آن را انجام دهیم.

وی افزود: قاعدتاً اولین پروازها بعد از یک الی دو روز آینده آغاز می‌شود چراکه عملاً اعمال حج دو روز دیگر تمام شده و اولین پروازها وارد کشور می‌شود.

اعلام آمدگی وزارت بهداشت برای پذیرش مجروحین غیر ایرانی

وی در ادامه از اعلام آمادگی وزارت بهداشت جهت پذیرش مجروحین ایرانی و مجروحین سایر کشورهای اسلامی در صورت نیاز خبر داد و گفت: هیات پزشکی حج نیز آمادگی خود را برای کمک به امر درمان مجروحین کشورهای اسلامی و زائرین بیت‌الله الحرام اعلام کرده و با تمامی امکانات در خدمت زائران چه ایرانی و چه غیر ایرانی است و اعلام کرده که هر خدمتی را که لازم باشد در این راستا ارائه می‌کند.

ضیایی همچنین گفت: ما یک تیم مجرب و باسابقه در حج داریم و پزشکان، پرستاران و امدادگران باسابقه داریم که می‌توانند بسیار کمک کنند. همچنین تیم‌های پزشکی و پرستاری ما در کشور اعلام آمادگی کردند تا در صورت نیاز به حج اعزام شده و خدمت‌رسانی کنند. بنده یا دبیرکل جمعیت هلال‌احمر نیز سعی می‌کنیم به مکه مکرمه عزیمت کنیم تا از نزدیک مسائل را بررسی و هدایت کنیم.

بخش نظردهی بسته شده است..