مراسم “شاه حسن، شاه حسین” میبد ثبت ملی شد

no-thumbs

مراسم "شاه حسن، شاه حسین" شهرستان میبد که در دهه اول ایام محرم برگزار می‌شود، در فهرست ملی میراث فرهنگی ناملموس کشور به ثبت ملی رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزدی نیوز"محسن ذاکری‌نیا" معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد در این باره اظهار کرد:  به دنبال تشکیل کمیته تخصصی ثبت میراث فرهنگی ناملموس جمعاً ۱۹ اثر ناملموس به ثبت رسید که از این تعداد سه اثر متعلق به استان یزد است.

وی افزود: مراسم "شاه حسن و شاه حسین" شهرستان میبد در گروه عادت‌ها و رسم‌های اجتماعی، آیین‌ها و جشن‌ها به عنوان سنتی ترین مراسمی که در دهه اول محرم در هسته تاریخی شهر کهن میبد (محدوده داخل حصار) برگزار می‌شود، به ثبت رسید.

ذاکری‌نیا در توضیح بیشتر این مراسم با بیان این که در برگزاری این مراسم، سادات محل حضور فعال و اولویت ویژه‌ای دارند، عنوان کرد: این مراسم در گذشته محدود به اهالی محلات بالا و پایین و کوچک و در قرون اخیر محله بشنیغان نیز به آن پیوسته است ولی اکنون چند سالی است که با پدیدآمدن محلات جدید، هم تغییراتی در آن رخ داده و هم با مشارکت سایر اهالی و علاقمندان شهر برگزار می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: این مراسم همزمان از محلات مختلف آغاز و همه در میدان یا حسینیه "سیدقنبر" به هم می‌پیوندند.

به گفته وی، هیات قدیمی میبد به هیات شاه حسن، شاه حسین معروف است که از قدمت و اصالت بالایی برخوردار است و هنوز به همان سبک سنتی این مراسم را اجرا می‌کند به نحوی که دو روز مانده به آغاز ماه محرم جمع کثیری از زنان محله میبد بالا و محله پایین و دیگر محلات با همکاری تعدادی از مردان اقدام به آب و جارو کردن کوچه‌های مسیر این مراسم از مهدیه میبد(دروازه جنوبی) تا امامزاده سید صدرالدین قنبر (دروازه شمالی) می‌کنند.

این مقام مسئول تصریح کرد: هر چند اجرای این مراسم هنوز نیز هر ساله در دهه اول محرم به صورت زنده برپا می‌شود، ولیکن با پیر شدن افراد مسن و فوت آنها اصالت مراسم و تداوم آن تهدید می‌شود و برخی جزئیات آن از حافظه تاریخی مردم در حال فراموشی است که برهمین اساس لازم به نظر می رسید که این آیین مذهبی به ثبت برسد.

ذاکری‌نیا، حرکت آئینی ـ مذهبی دسته جمعی مردم، اشعار و شیوه ادای آن در طول مراسم و سابقه تاریخی و کهن بودن مراسم و تداوم آن در طول تاریخ را از ارزش‌های شاخص یا منحصر به فرد این مراسم دانست و عنوان کرد: با شناسایی و حمایت از این مراسم، تشویق نسل جدید و روی آوردن برای اجرای این مراسم معنوی، ارزش نهادن به این مراسم توسط مراجع که هدف به نوعی آموزش معنوی جوانان جامعه اسلامی است، می‌توان از فراموش شدن این آیین و مراسم زیبای معنوی جلوگیری کرد.

گفتنی است؛ مراسم مذکور فقط در دهه اول محرم و در طول این ۱۰ شب اجرا می‌شود و طبق گفته بزرگان اشعار شب عاشورا و اشعار هیات "شاه حسن، شاه حسین"، متعلق به محتشم کاشانی است.

بخش نظردهی بسته شده است..