توصیه‌های بهداشتی ذبح دام در عید قربان

no-thumbs

معاون فنی بهداشت محیط مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در خصوص تهیه دام برای ذبح در عید قربان تاکید کردکه دام از مراکز زیر نظر سازمان دامپزشکی خریداری شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزدی نیوز محسن فرهادی در توصیه‌های بهداشتی برای ذبح دام در عید قربان گفت: ذبح دام در خارج از محیط کشتارگاه و در کوچه و خیابان از نظر بهداشتی درست نیست، زیرا آلودگی‌های محیطی به راحتی به گوشت منتقل می‌شوند و بهداشت عمومی را به مخاطره می‌اندازد.


وی افزود: خرید دام نیز حتما از مراکز معتبر عرضه دام بهداشتی که زیر نظر سازمان دامپزشکی کشور است، صورت گیرد و ذبح دام نیز در کشتارگاه‌هایی که سازمان دامپزشکی معرفی می‌کند، انجام شود.

فرهادی همچنین به کسانی که تمایل دارند ذبح را درمنزل انجام دهند، توصیه کرد: اگر هموطنان بخواهند در منزل ذبح دام را انجام دهند باید نکات و توصیه‌های بهداشتی را رعایت کنند؛ به طوری که توصیه می‌شود ذبح دام روی زمینی که آسفالت یا سنگ فرش است انجام شود تا شرایط شستشوی آن راحت‌تر شود. اگر زمین سنگفرش یا آسفالت نبود، حتما باید یک کیسه نایلونی زیر دام قرار داده‌ شود و سپس روی آن ذبح انجام دهند.

فرهادی ادامه داد: فضولات و ضایعات دام نیز بعد از ذبح باید در چاه فاضلاب یا در عمق خاک دفن شود؛ به نحوی که حداقل نیم متر خاک روی ضایعات امعاء و احشاء ریخته شود تا از دسترس حیوانات و جوندگان دور باشد و باعث آلودگی محیط نشود.

معاون فنی بهداشت محیط مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت یادآوری کرد: همانند هرسال، در صورت درخواست سازمان دامپزشکی، بازرسان بهداشت محیط در سراسر کشور این آمادگی را دارند که در قالب اکیپ‌های مشترک، نسبت به نظارت محیطی در روز عید قربان اقدام کنند. بهورزان در مناطق روستایی نیز با سازمان دامپزشکی همکاری لازم را خواهند داشت.

منبع: ایسنا

بخش نظردهی بسته شده است..