کف سود روزشمار بانک‌ ها ۲۰ درصد شد

no-thumbs

شورای پول و اعتبار هشتم اردیبهشت ماه سال جاری به انتظار فعالان اقتصادی و بانکی‌ها پایان داد و به تصمیم گیری در خصوص نرخ سود بانکی پرداخت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزدی نیوز ،براساس  تصمیم شورای پول و اعتبار، نرخ سود سپرده‌های کوتاه‌مدت حداکثر ۲۰ درصد و نرخ سود تسهیلات مبادله‌ای نیز حداکثر ۲۱ درصد تعیین شد.البته شورا در آن مقطع تصمیم گیری برای تعیین سپرده های کمتر از یکسال را به بانک ها واگذار کرد.


برهمین اساس و بعد از توافق بانکی ها، بنا شد که نرخ سود سپرده روزشمار کمتر از سه ماه حداکثر ۱۰ درصد، نرخ سود سپرده روزشمار ۳ ماه تا ۶ ماه ۱۴ درصد، نرخ سود سپرده روزشمار ۶ ماه تا ۹ ماه ۱۶ درصد، نرخ سود سپرده روزشمار ۹ ماه تا ۱۲ ماه ۱۸ درصد باشد.

به گزارش تسنیم، پیش از این نرخ سود سپرده‌های سرمایه گذاری مدت‌دار یک‌ساله ۲۲ درصد، نرخ سود سپرده‌های سرمایه گذاری مدت‌دار ۹ ماه تا یک سال ۲۰ درصد، نرخ سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت‌دار ۶ ماه تا نه ماه ۱۸ درصد، نرخ سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت‌دار سه ماه تا شش ماه  14 درصد و نرخ سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت عادی ۱۰ درصد بود.

بنابراین بانک ها مکلف هستند که نرخ سود روزشمار را کمتر از ۲۰ درصد تعیین کنند ولی از همان روزهای نخست بعد از اعلام جدیدترین تصمیم سودی شورای پول و اعتبار خبر آمد که رقابت بانک ها بر سر سپرده های کوتاه مدت کمتر از یکسال به اوج رسیده است.

اما حال و بعد از گذشت ۶ ماه از سال ۹۴ مراجعه به شعب بانک های دولتی و خصوصی نشان میدهد که کماکان بانک ها با اعلام سودهای جذاب برای سپرده های روزشمار در تلاش برای جذب مشتری بیشتر هستند.

اعلام سودهای ۲۰ درصد و بالاتر از آن برای سپرده های کوتاه مدت و روزشمار درحالی در نظام بانکی شدت گرفته که بانک های پیشتاز تلاش می کنند این سودهای رنگی را در قالب طرح های ویژه به مشتریان خود بپردازند.

یکی از بانک های خصوصی رسماً در اطلاعیه ای که روی درب شعب خود نصب کرده، از پرداخت سود ماهانه ۲۴ درصد در این بانک خبر می دهد و از این طریق جذب مشتری می کند.

بانک دیگری که بین بانک های اصل چهل و چهاری جای دارد با تعیین کف و سقف مشخص به پرداخت نرخ سود روزشمار می پردازد؛ در این بانک برای سپرده های زیر ۲۰ میلیون تومان سود ۱۰ درصد، بین ۲۰ تا ۵۰ میلیون سود ۱۸ درصد و سپرده های یک میلیارد سود ۲۰ درصد بعنوان روزشمار پرداخت می شود.

همچنین در یکی از بزرگترین بانک های دولتی نیز رقابت برای پرداخت سود روزشمار بالا به چشم می خورد در این بانک برای سپرده های بالای ۱۰۰ میلیون تومان روزشمار ۲۰ درصد پرداخت می شود.

یکی از بانک های خصوصی اما روش دیگری را انتخاب کرده و برای سپرده های روزشمار با کف ۵ میلیون تومان سود ۱۹.۵ درصد، کف ۱۰ میلیون تومان سود ۲۰ درصد و ۳۰ میلیون تومان سود ۲۲ درصد پرداخت می کند.

سود روزشمار ۲۰ درصد در تعدادی از بانک های خصوصی مرسوم شده و راه رقابت انها در این مسیر تعیین کف و سقف برای سپرده گذاری است، بگونه ای که یکی از بانک های خصوصی با اعلام سود روشمار ۲۰ درصد به مشتریان خود اعلام می کند برای سپرده های کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان سود ۲۲ درصد و بیشتر از ۱۰۰ میلیون تومان سود ۲۴ درصد می پردازد.

یکی دیگر از بانک ها اما گوی سبقت را در این میان از سایر رقبای خود در بخش خصوصی گرفته و در قالب طرحی ویژه به مشتریان خود سود روزشمار ۲۵ درصد پرداخت می کند، البته این بانک تأکید دارد این سود هر سه ماه یک بار به حساب مشتریان واریز می شود.

این تخلفات در حالی زیر سایه نظارت بانک مرکزی ادامه دارد که ساکنان برج میرداماد قبلاً به دفعات اعلام کرده بودند که مانع از تخلفات سودی بانک ها می شوند و در صورت مشاهده هر گونه تخلفی پرونده بانک مربوطه را به هیئت انتظامی بانک ها ارجاع خواهند داد.

البته رئیس کل بانک مرکزی چندین بار از ارجاع پرونده چند بانک به این هیئت خبر داده ولی در پاسخ به اینکه سرانجام این پرونده ها چه شده و بانک های متخلف مشمول چه جرایمی شدند تا کنون توضیحی داده نشده است.

هر چند اکبر کمیجانی قائم مقام بانک مرکزی در ارتباط با تخلفات سودی بانک ها به تازگی اعلام کرده که گزارشی در همین ارتباط تهیه شده و به شورای پول و اعتبار ارائه خواهد شد.

تخلف بانک ها در رعایت نرخ های سود مصوب شورای پول و اعتبار البته مورد جدیدی نیست و هر چند وقت یکبار و البته مدتی بعد از اعلام تازه ترین سیاست های مقام پولی در این حوزه، اخبار تخلف بانکی ها در این حوزه مطرح می شود ولی اینبار هم باید منتظر ماند و دید که مقام ناظر چه اقدامی برای برخورد با این تخلفات انجام خواهد داد.

منبع: تسنیم

بخش نظردهی بسته شده است..