رییس انجمن فعالان محیط زیست:

مرگ در کمین حیات وحش پارک ملی سیاهکوه اردکان

رییس انجمن فعالان محیط زیست اردکان از خطر مرگ گونه‌های متعدد جانوری پارک ملی سیاهکوه در این شهرستان به دنبال خشکسالی و کمبود شدید منابع غذایی خبر داد.‌

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزدی نیوز "محمد سپهری"با اشاره به خشکسالی‌های اخیر و کمبود غذای حیات وحش در منطقه، تصریح کرد: زمانی که میانگین بارش‌های سالانه از حد نرمال خود کمتر شود، در اصطلاح خشکسالی اتفاق افتاده است و متاسفانه منطقه حفاظت شده پارک ملی سیاهکوه اردکان نیز به طور جدی دچار خشکسالی شده که از اثرات آن کمبود علوفه برای حیوانات منطقه همچون کل و بز، قوچ و میش و جبیر و غیره در این منطقه کوهستانی بوده است.

وی افزود: البته اداره محیط زیست شهرستان اردکان از طریق برخی از صنایع و خیرین تاکنون توانسته تا نسبت به تامین بخشی از این غذای مورد نیاز حیات وحش اقدام کند ولی در عین حال این میزان نیز جوابگوی گونه‌های متعدد جانوری در منطقه نیست.

سپهری با بیان این که برخی از حیوانات منطقه قادر به ترک محل زندگی خود نیستند و قائدتاً به دنبال این کمبود غذایی بر اثر گرسنگی و بیماری تلف خواهند شد، خاطرنشان کرد: البته بیشتر حیوانات منطقه نیز به علت کمبود غذا، این منطقه حفاظت شده را ترک کرده و مهاجرت می‌کنند.

وی ادامه داد: این بخش از حیوانات که مهاجرت می‌کنند نیز معمولاً در دام سه مشکل اساسی در منطقه از جمله معادن، جاده‌های موجود در منطقه مانند جاده چوپانان و یا شکارچیان غیرمجاز خواهند افتاد و نهایتاً تلف خواهند شد.

رییس انجمن فعالان محیط زیست اردکان معتقد است؛ با توجه به این که تامین علوفه‌ی غذایی برای حیات وحش منطقه حداکثر تا اسفندماه باید تداوم داشته باشد، باید خیرین و مسئولان به میدان بیایند و با حمایت از محیط زیست این دستگاه اجرایی را در تامین علوفه مورد نیاز یاری کنند و اجازه ندهند حیات وحش از منطقه‌ی حفاظت شده‌ی خود خارج شوند.

سپهری در پایان با اشاره به فعالیت این انجمن در راستای بهبود اوضاع محیط زیست، انجمن فعالان محیط زیست شهرستان اردکان را پل ارتباطی میان مسئولان محیط زیست و مردم خواند و از آمادگی این انجمن برای دریافت کمک‌های مردم و خیرین برای حفظ حیات وحش شهرستان خبر داد.

منبع: ایسنا

بخش نظردهی بسته شده است..