روایت معاون وزیر بهداشت از دردهای مزمن سلامت

no-thumbs

قائم مقام وزیر بهداشت ضمن تشریح وضعیت گروه‌های مختلف پزشکی در کشور از نبود حتی یک پزشک به ازای هر 1000 نفر جمعیت خبر داده و در عین حال معضل کمبود تخت بیمارستانی در کشور را بسیار شدید خواند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزدی نیوزدکتر ایرج حریرچی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در تشریح میزان کمبود تخت بیمارستانی در کشور، آماری را ارائه و اظهار کرد: فاجعه‌ای که در این زمینه با آن مواجه هستیم، این است که طبق آمار سازمان بهداشت جهانی در کشور به ازای هر ۱۰۰۰ نفر جمعیت ۱.۷ تخت داریم، این درحالیست که در کشوری مانند آلمان به ازای هر ۱۰۰۰ نفر جمعیت ۸.۵ تخت وجود دارد و در اروپا این میزان بطور متوسط به بالای چهار تخت می‌رسد.

 

کمبود تخت بیمارستانی در کشور شدید است/بیمار سکته قلبی روی صندلی!

وی با بیان اینکه ما در کشور از نظر کمبود تخت بیمارستانی شدیدا دچار مشکل هستیم، افزود: از این تعداد تخت کمی هم که در کشور وجود دارد، ۵۳ هزار تخت دولتی، یعنی حدود ۶۰ درصد تخت‌ها فرسوده‌اند. وضعیت به گونه‌ای است که در شهری مانند کرج به عنوان یکی از کلان‌شهرها بیماری که سکته قلبی کرده گاهی روی صندلی می‌ماند؛ چراکه تخت کافی در بیمارستان نیست و به همین دلیل اورژانس‌ها هم خالی نمی‌شوند. اکثر بیمارستان‌های بالای چند صد تخت ما که ارجاعی هستند، اشغال تخت‌شان بالای ۸۵ درصد است.

وی با تاکید بر شدید بودن کمبود تخت در کشور، به گفته‌های برخی افراد اشاره و اظهار کرد: در پاسخ به دوستانی که بی‌محابا می‌گویند در دنیا تعداد تخت در حال کم شدن است، باید گفت که بله کشوری مانند آلمان می‌خواهد آمار ۸.۵ تخت خود را به ۷.۵ تخت به ازای هزار نفر کاهش دهد، اما این نسخه را نمی‌توان برای یک کشور با ۱.۷ تخت به ازای هزار نفر آن هم با تعداد تخت فرسوده بالا تجویز کرد.

 

تعداد پزشکان کشور به یک نفر به ازای ۱۰۰۰ نفر جمعیت هم نمی‌رسد

وی در ادامه به تشریح میزان کمبود نیرو در گروه‌های مختلف پزشکی پرداخت و گفت: در قریب به اتفاق گروه‌های بهداشتی و درمانی با کمبود نیرو مواجه هستیم. اکنون به ازای ۱۰۰۰ نفر جمعیت ۰.۸۹ نفر پزشک داریم؛ یعنی تعداد پزشک ما به یک نفر به ازای هر ۱۰۰۰ نفر نرسیده است و در این زمینه در بین کشورهای منطقه جزو رتبه‌های آخر محسوب می‌شویم.

حریرچی ادامه داد: متاثر از همین کمبود نیرو، پزشکان متخصص ما ۱.۷ برابر نیروی تمام وقت کار می‌کنند؛ یعنی ۷۰ درصد بیشتر از یک نفر تمام وقت. پزشکان عمومی نیز ۱.۳ برابر نیروی تمام وقت کار می‌کنند. بنابراین ما در میزان پزشک کمبود داریم. در پرستاری هم وضعیت به همین شکل است.

 

پرستاران ماهانه تقریبا ۸۰ ساعت اضافه کار می‌کنند

وی افزود: پرستاران ما در بخش دولتی که مهم‌ترین ارائه‌کننده خدمات هستند، به طور متوسط در ماه ۸۰ ساعت اضافه کار می‌کنند. میزان پرستار ما به ازای هر ۱۰۰۰ نفر جمعیت در کشور ۱.۴ است. اما جوی ایجاد شده و عنوان می‌کنند که در کشور مازاد پزشک و پرستار داریم.

بخش نظردهی بسته شده است..