بررسی آمار ازدواج استان یزد در 14 سال اخیر:

بهترین رتبه سال ۸۰؛ بیشترین ازدواج سال ۸۷ +جدول

همزمان با کاهش نرخ ازدواج در کشور از سال 1387 تا 1393، این شاخص نیز در استان یزد روند کاهشی در پیش گرفته و جایگاه یزد را از 17 به 25 طی این سال ها تقلیل داده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزدی نیوز به نقل از  خبرآنلاین ، درحالی که نرخ ازدواج کشور ۱۰ درصد است، این رقم در استان یزد ۸.۵ درصد برآورد شده و استان یزد در سال جاری در جایگاه ۲۳ کشور قرار گرفته است.


بنابر آمار اعلام شده، از ابتدای سال جاری تا پایان مرداد ماه، ۳هزار و ۷۲۶ مورد ازدواج در استان به ثبت رسیده، درحالیکه سال گذشته شاهد ثبت ۸ هزار و ۹۲۹ ازدواج بودیم.
وی افزود: بیشترین نرخ ازدواج در سال گذشته متعلق به شهرستان خاتم با نرخ ۱۶ در هزار نفر و کمترین نرخ برای شهرستان اشکذر با نرخ ۶ در هزار نفر بوده است.


مدیر کل ثبت احوال استان در این رابطه، متوسط سن ازدواج استان را برای مردان ۲۷ سال و برای زنان ۲۲.۴ سال ذکر کرد و افزود: ۸۲ درصد پسر‌ها و ۹۱ درصد دخترهائی که در سال گذشته متاهل شده‌اند کمتر از سی سال سن داشتند.


طباطبائی با اشاره به وضعیت سنی زوجین در هنگام ازدواج اعلام کرد: بیشترین تعداد ازدواج معادل ۱۱.۵ درصد ازدواج‌های ثبت شده در سال ۹۳ مربوط به زوجینی بوده که هم سن هستند. در ۴۵ درصد ازدواج‌ها نیز زوج نسبت به زوجه بین ۱ تا ۵ سال بزرگ‌تر است.


مدیر کل ثبت احوال استان یزد با ارائه آمار مقایسه‌ای ازدواج استان با کشور از سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۳ گفت: بهترین رتبه استان یزد در رویداد ازدواج مربوط به سال ۸۰ بوده که این استان رتبه ۱۳ کشور را داشته اما پایین‌ترین رتبه استان در سال ۹۳ رقم خورده که جایگاهی بهتر از ۲۵ کشور نداشته‌ایم.


سید محمد طباطبائی افزود: در سال ۱۳۸۷ با وقوع ۱۲ هزار و ۹۲ مورد ازدواج بیشترین تعداد ازدواج استان در ۱۳ سال گذشته به ثبت رسیده است.

بخش نظردهی بسته شده است..