وجود ۳ میلیون زوج نابارور در کشور

no-thumbs

رئیس اداره باروری سالم با اشاره به وجود 3 میلیون خانواده نابارور در کشور از تولید انبوه مواد آموزشی برای پیشگیری از این مشکل خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزدی نیوزمحمد اسلامی در گفت‌وگو با فارس، اظهار داشت: اولویت‌های ما در دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس اولویت اجرای سیاست اجرایی جمعیت است و همچون سایر دستگاه‌ها بنابر این سیاست برنامه‌های خود را در دستور کار قرار می‌دهیم.

 
وی با اشاره به اینکه شاخص ناباروری کشور براساس سرشماری سال ۹۰، ۱۵ تا ۲۰ درصد است، گفت: بر همین اساس ۲ میلیون و ۲۵۰ تا ۳ میلیون خانواده نابارور در کشور وجود دارند بر همین اساس برای درمان ناباروری اقدام و پیشگیری از این مساله را در اولویت خود قرار داده‌ایم.
 
رئیس اداره باروری سالم ادامه داد: از جمله برنامه‌های پیشگیرانه در موضوع ناباروری فرهنگ‌ سازی برای شیوه زندگی سالم در همه اقشار جامعه بوده و امروزه به دلیل اینکه زنان برای تحصیلات  ازدواج خود را به تعویق می‌اندازند سن باروری نیز تغییر کرده و به دلیل افزایش سن فرد برای ازدواج و باردار شدن در معرض ناباروری قرار گرفتن فرد افزایش یافته.
 
اسلامی تغذیه نامناسب، استفاده از موبایل و ورزش‌های سنگین همچون بدنسازی را به دلیل اینکه فرد از مکمل ورزشی استفاده کرده و تعادل هورمونی آن به هم می‌خورد فرد را در معرض ناباروری قرار می دهد.
 
وی قراردادن لپ‌تاپ روی پاها و پوشیدن لباس تنگ را از دیگر عوامل نازایی در مردان برشمرد و گفت: براساس علل ناباروری در کشور تولید انبوه مواد آموزشی را آغاز کرده‌ایم و به صورت مکتوب تکثیر و آن را از طریق کانال‌های مختلف توزیع می‌کنیم.
 
معاون فنی دفتر سلامت خانواده بیان داشت: کانال توزیع مواد آموزشی به خانواده‌ها و زوجین تنها مراکز بهداشتی درمانی نبوده و از طریق داروخانه‌ها و محل‌های مختلفی توزیع انجام می‌گیرد.
 
اسلامی به موضوع آموزش‌های پیش از زندگی اشاره کرد و گفت: زوجین با شرکت در کلاس زمانی که معرفی‌نامه می‌گیرند و قرار است عقد کنند از آموزش‌های مناسب و به روز شده بهره‌مند می‌شوند.
 
وی با بیان اینکه سلامت جنسی یکی از موضوعاتی است که مورد توجه اداره باروری سالم قرار دارد گفت: موضوع جنسی مساله فطری است و یکی از انگیزه‌های ازدواج به شمار می‌رود بنابراین باید به آن پرداخته شود و ما آموزش‌های بروز شده‌ای را در این رابطه به زوجینی که قرار است زندگی مشترک را آغاز کنند ارائه می‌دهیم.
 
رئیس اداره باروری سالم ادامه داد: علاوه بر آموزش‌های ۲ ساعته به زوجین مسایل کمک‌آموزشی به صورت مجازی، فیلم و کتاب نیز پیش بینی کرده‌ایم و این مساله از حدود ۸ ماه پیش آغاز شده و با استقبال جوانان مواجه بوده است.
 
اسلامی با اشاره به اینکه آموزش‌های قانونی و کلاسی برای آغاز زندگی مشترک در کشور نداریم اظهار داشت: ما به این مساله توجه کرده و همه زوج‌ها را تحت پوشش این آموزش‌ها قرار می‌دهیم به طوری که می‌توان گفت بیش از ۶۰۰ هزار نفر در ۵ ماهه امسال از این آموزش‌ها بهره‌مند شده‌اند.

 

بخش نظردهی بسته شده است..