به ریاست فرماندار یزد؛

جلسه شورای حفاظت از منابع آب یزد برگزار شد

دومین جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان یزد برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزدی نیوز، دومین جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان یزد با حضور فرماندار و دستگاه های عضو این شورا در محل شرکت آب منطقه ای استان برگزار شد.

" محمود شاکری شمسی " در این جلسه با بیان اینکه تأمین و بهره برداری مناسب از منابع آبی که در اختیار داریم از ضروریات است اظهار داشت: در بحث تأمین و استفاده بهینه از منابع آب نیازمند تعامل و همراهی مردم و دستگاه های اجرایی مرتبط هستیم.
وی با اشاره به نقش زنان به عنوان مدیر مؤثر در یک خانواده در مدیریت بهینه مصرف آب گفت: در یک سال گذشته دو همایش با موضوع نقش زنان در مدیریت بهینه مصرف آب با محوریت فرمانداری و همکاری دستگاه های اجرایی مرتبط برگزار شده است.
فرماندار یزد با اعلام اینکه بیش از ۹۰ درصد منابع آب شیرین موجود در کشور در بخش کشاورزی صرف می شود افزود: متأسفانه به علت عدم استفاده از شیوه های نوین آبیاری بخش قابل توجهی از منابع آب در بخش کشاورزی صرف می شود. 
عالی ترین مقام اجرایی شهرستان تصریح کرد: استفاده ناصحیح از آب و نشت آب از طریق شبکه های فرسوده و قدیمی در مناطق شهری و روستایی از دیگر مواردی است که می توان با اصلاح آن از هدر رفت بالای آب جلوگیری نمود.
" شاکری شمسی " در بخشی دیگر از مطالب خود با بیان اینکه میزان بارندگی در ایران یک سوم متوسط بارندگی در جهان است خاطرنشان ساخت: بنابر آمارهای ارائه شده میزان بارندگی در شهر یزد نیز کمتر از ۶۰ میلی متر در سال می باشد.
وی اظهار داشت: مقدار تبخیر در ایران نیز سه برابر متوسط جهانی است که این نیز خود باعث شده تا به مشکلات کم آبی کشور بیفزاید.
فرماندار یزد مدیریت مصرف صحیح آب توسط مردم را مهم و ضروری دانست و افزود: با توجه به تاثیر کاهش بارندگی ها بر منابع آبی و در راستای مدیریت مصرف درست آب، نصب کنتورهای هوشمند در چاههای آب کشاورزی ضروری است.
" شاکری شمسی" در پایان خواستار نظر سنجی از بهره برداران به منظور شناسایی نقاط قوت و ضعف کنتورهای هوشمند شد.
اعطاء وام به کشاورزان (از طریق بانک) برای نصب کنتور هوشمند،شناسایی چاه های غیرمجاز در مراکز صنعتی و برخورد جدی با متخلفین در این زمینه ، پر و مسلوب المنفعه نمودن چاه غیر مجاز،اعمال قانون در ارتباط با حفار متخلف و توقیف دستگاه حفاری از مهمترین مصوبات این جلسه بود.
در این جلسه بر نصب کنتورهای هوشمند توسط شرکتهای آب و برق تأکید شد.
 

بخش نظردهی بسته شده است..