حمله رامبد جوان به امپراتوری عادل فردوسی‌پور

no-thumbs

میزان مشارکت در مسابقه پیامکی و نظرسنجی یک برنامه، راه مناسبی برای تخمین میزان محبوبیت آن برنامه است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزدی نیوزهفته نامه تماشاگران امروز نوشت: به بررسی میزان محبوبیت دو برنامه پرطرفدار این روزهای تلویزیون پرداخته ایم؛ نود با سابقه ای ۱۷ساله و خندوانه ای که به تازگی جای خود را در دل مردم باز کرده است.سال های مدیدی است که «نود» صدرنشین پیامک های دریافتی سیماست و کسی نتوانسته حتی به دامنه های این قله نزدیک شود. در این چند سال هر گاه صحبت از پربیننده ترین برنامه تلویزیون شده، همه ذهن ها به سمت برنامه دوشنبه شب های عادل فردوسی پور رفته است. اما چند ماهی است که یک مدعی جدی دارد سایه به سایه نود حرکت می کند و گاه از این رقیب قدر پیشی می گیرد. مقایسه تعداد پیامک های نود و رای دهندگان خندوانه بسیاری از حقایق را روشن می کند. در برنامه دو هفته پیش نود (۹شهریور) یک میلیون و ۸۶۵هزار نفر در مسابقه پیامکی شرکت کردند و به مهدی طارمی به عنوان «برترین بازیکن ماه لیگ برتر» رای دادند. در برنامه قبلی تعداد شرکت کنندگان دو میلیون و ۲هزار نفر بود. تعداد پیامک های نود در شب های معمولی اش در همین حوالی است. نود رکورد ۶میلیون و ۴۰۰هزار پیامک را هم در کارنامه دارد که به مراسم قرعه کشی جام جهانی مربوط می شود. موضوع برکناری علی دایی از سرمربی گری تیم ملی هم حدود سه میلیون پیامک را به سبد نود سرازیر کرد. نود رکوردهای اینچنینی زیاد داشته است اما آمار مشارکت کنندگانش در حدود همان دو میلیون نفر است. اما برای خندوانه در شبکه نسیم تا لحظه نگارش این گزارش در مسابقه خنداننده برتر، شقایق دهقان حدود یک میلیون و ۱۵هزار رای آورده و شفیعی جم صاحب ۵۱۹هزار رای شده است با اصل این که در این شیوه رای گیری (بر خط  USSD)، تنها شماره های منحصر بفرد قادر به رای دادن هستند و آرای تکراری (مثل برنامه نود) وجود ندارد، یعنی یک میلیون و ۵۳۵هزار نفر برای یکی از قسمت های برنامه اظهار نظر کرده اند این در حالی است که هنوز دو روز تا پایان رای گیری فرصت باقی است. در شب کم ستاره تر ولی پررای تر امیرمهدی ژوله و هومن حاجی عبداللهی در مقابل هم صف آرایی کرده اند که ژوله یک میلیون و ۸۸هزار رای کسب کرده و هومن به مرز ۶۹۸هزار رای رسیده است. یعنی یک میلیون و ۷۶۸هزار رای. رقمی که فاصله اش با تعداد طرفداران «نود» چندان زیاد نیست. البته خندوانه به عکس نود، برای هر برنامه اش یک هفته زمان دارد تا مخاطبان رای بدهند و ۹۰فقط ۵ ساعت زمان دارد.

 

محدودیت های «خندوانه» ای و فرصت های «نود» ی

 

اگر معیار پرمخاطب بودن را میزان تعامل مخاطبان با برنامه هم در نظر بگیریم، متوجه خواهیم شد که خندوانه دارد آرام آرام جای نود را اشغال می کند. آمار و ارقام حکایت از این دارد که فردوسی پور باید تکانی به برنامه اش بدهد تا از قافله عقب نماند. برنامه خندوانه در حالی به آمار نود نزدیک شده که بسیاری از فرصت های فردوسی پور را در اختیار نداشته است. فرصت هایی مثل ۱۷سال سابقه ای که نود دارد در حالی که خندوانه به تازگی یک سالگیش را جشن گرفته است. از طرفی هم نود وارد حوزه های پرطرفدارتر و چالش برانگیزتری می شود. دو تیم استقلال و پرسپولیس هر کدام میلیون طرفدار در سراسر کشور دارند که حاضرند به گل برتر ماه یا بازیکن شان حتی در بدترین شرایط رای بدهند و کمپین راه بیاندازند. فرصت سوم نود نسبت به خندوانه این است که شبکه نسیم را فقط و فقط افرادی می توانند دریافت کنند که تلویزیون شان مجهز به گیرنده دیجیتال باشد، در حالی که نود از شبکه سه که یک شبکه سراسری است پخش می شود. فرصت آخر هم این است که کسانی که به نود پیامک می زنند الزاما عاشق و شیفته این برنامه نیستند. تعدادی از آنها انگیزه مالی هم دارند و امیدوارند یکی از برندگان خوش شانس این برنامه باشند. نود هر هفته به تعدادی از شرکت کنندگانش جوایز نقدی اهدا می کند و عادل فردوسی پور با پخش مراسم قرعه کشی و خواندن نام برندگان شور اشتیاق افراد را برای شرکت در مسابقه پیامکی این برنامه بیشتر می کند.

 

اگر این آیتم ها را کنار هم بگذاریم، به این نتیجه مهم می رسیم که پایه های حکومت ده ها ساله نود به عنوان پربیننده ترین و پرمشارکت ترین برنامه تلویزیون ما، در حال لرزش است و چیزی نمانده که برنامه خوشحال رامبد جوان، این عنوان را به دست آورد.

بخش نظردهی بسته شده است..