خاک‌نسوز در رکود بازار کاشی سوخت!

no-thumbs

رکود ساخت‌وساز نه تنها مصرف کاشی و سرامیک را در کشور به شدت کاهش داد بلکه معادن تولید خاک‌نسوز را نیز با چالش جدی مواجه کرد؛ به گونه‌ای که 30 درصد بازار خود را از دست دادند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزدی نیوزمهدی ارغوان  عضو هیات مدیره خانه معدن فارس در مورد شرایط تولید‌کنندگان خاک‌نسوز با اشاره به این‌که وضعیت اقتصادی و رکود ساخت‌وساز در معادن مربوطه این بخش نیز تاثیر گذاشته است، اظهار کرد: در گذشته سالانه ۴۵۰ میلیون مترمربع کاشی و سرامیک تولید می‌شد که برای این امر نیاز به ۹ میلیون تن خاک صنعتی بود و از طریق ۱۹۰ معدن فعال کشور تامین می‌شد.

 

 

وی با اشاره به رکود شدید حاکم در صنعت کاشی و سرامیک که از اواسط سال ۱۳۹۳ آغاز شده بود، گفت: این امر موجب کاهش ۳۰ درصدی تولید کاشی و سرامیک شد؛ بنابراین با توجه به نیاز هر مترمربع به ۱۲ تا ۱۸ کیلوگرم ماده اولیه، مصرف خاک‌ صنعتی نیز حدود ۳۰ درصد و به عبارت دیگر دو میلیون و ۷۰۰ هزار تن کاهش یافت.

 

عضو کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی با اشاره به این‌که بخش عمده‌ای صادرات کاشی و سرامیک به کشور عراق صورت می‌گرفت، یادآور شد: در سال‌های گذشته پس از جنگ داعش ایران تقریبا بازار عراق را از دست داد لذا برخی کارخانه‌ها برای حل مشکل به فکر کاهش تولید یا دگرگون‌سازی استراتژی تولید افتادند و برخی با این فکر از خاک ارزان‌تر در تولید کاشی و سرامیک استفاده کردند که در پی آن در دراز‌مدت کاشی‌ها ترک می‌خورد و در نهایت مصرف‌کننده متضرر می‌شود.

 

ارغوان اظهار کرد: برخی کارخانه‌ها نیز تلاش کردند از خاک با کیفیت‌تر و از خاک سفیدبر به جای خاک قرمز استفاده کنند اما در این حوزه با چالش کمبود خاک سفیدبر مواجه هستیم. از سوی دیگر کارخانه‌ها نیز زیرساخت مناسب تغییر خط تولید را ندارند بنابراین با چالش مواجه شده‌اند.

 

وی با اشاره به افزایش چشمگیر حقوق دولتی در سال گذشته نیز به عنوان یک چالش بزرگ برای معادن خاک خاطر نشان کرد: حقوق دولتی در اوایل سال گذشته از ۱۵۰۰ تومان به ۶۰۰۰ تومان رسید؛ بنابراین معادن به سراغ قسط بندی رفتند. در نهایت با توجه به مشکلات نقدینگی برخی معادن مجبور شدند باطله برداری را که هزینه‌های زیادی دارند را کاهش دهند و این مساله باعث کاهش طول عمر معدن می‌شود، چراکه در صورت عدم باطله برداری عملیات معدن‌کاری در دراز‌مدت به سختی صورت می‌گیرد.

 

 

عضو هیات مدیره خانه معدن فارس همچنین با اشاره به کاهش اضافه‌کاری‌های پرسنل معادن به عنوان یکی‌دیگر از راهکارها در راستای تحمل دوران رکود گفت: انجمن‌ها در مجموع به این نتیجه رسیده‌اند که محصولات قسطی داده شود تا زمانی که بازار از رکود خارج شود.

 

 

ارغوان با اشاره به این‌که شاید لازم باشد دولت در بخش مسکن طرح ویژه‌ای در نظر گیرد که جایگزین مسکن مهر شود، گفت: با خروج ساختمان‌سازی از رکود، وضعیت معادن بهبود بخشیده می‌شود.

 

 

وی در مورد صادرات خاک‌ نسوز نیز یادآور شد: حجم صادرات چشم‌گیر نیست و در ارقام کم صورت می‌گیرد، در حالی که به طور معقول می‌توان ۳۰ تا ۴۰ درصد تولید معدن را صادر کرد.

 

 

عضو هیات مدیره خانه معدن فارس در مورد احتمال بهبود بازار خاک نسوز در پساتحریم نیز تصریح کرد: در صورتی که مشکل ساختمان‌سازی در داخل حل شود یا گشایشی در بازار‌های خارجی کاشی و سرامیک ایجاد شود، می‌تواند تاثیر مثبت در بازار خاک نسوز بگذارد.

 

 

ارغوان با اشاره به این‌که در سال ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ سرانه مصرف کاشی و سرامیک به پنج مترمربع رسیده بود و کاشی‌کاران مصرف ۳۵۰ میلیون مترمربع کاشی در کشور را تجربه کردند، اما اکنون میزان مصرف به ۱۷۰ میلیون مترمربع تا ۲۰۰ میلیون مترمربع رسیده است.

منبع: ایسنا

بخش نظردهی بسته شده است..