روزهای ناخوش محیط زیست در یزد:

انتشار مجدد بوی کبریت نیم سوخته در شهر یزد

کوره های آجر پزی دستی و صنعتی فاقد سوخت گاز و فیلتر منشأ تولید این بو ی کبریت نیم سوخته در شهر یزدهستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزدی نیوزرئیس اداره نظارت و پایش اداره کل محیط زیست یزد با بیان اینکه انتشار بوی سوختگی در شهر ناشی از فعالیت کوره های دستی و کوره های فاقد فیلتر و سوخت گاز است، اظهار داشت : در حال حاضر ۱۴۵ واحد کوره صنعتی و ۲۹۰ کوره دستی در استان وجود دارد که نیمی از آنها به دلیل مشکلات اقتصادی و کاهش تقاضا تعطیل شده است.

دامون سلیمانی افزود: در ۲ سال گذشته، اقدامات زیادی برای کنترل آلودگی کوره های آجرپزی یا گازسوز کردن آنها و نصب فیلترهای مخصوص،انجام شده است، به طوریکه می توان گفت این اقدامات، به اندازه اقداماتی است که در ۲۰ سال گذشته برای مدیریت این منابع ثابت آلودگی هوا در استان انجام شده است.

وی با بیان اینکه کوره های آجرپزی،واحدهای تولید کاشی و سرامیک و کارخانه های فولادی به ترتیب اصلی ترین منابع آلودگی هوای استان به شمار می روند، می گوید: به تازگی اقداماتی برای شناسایی تمام کوره های آجرپزی استان انجام شده است.

این مسئول با اشاره به اینکه کوره های آجرپزی شهر یزد در مناطق اکرم آباد، اکرمیه، عسکریه و مشیر و دیگر کوره های استان در فهرج،علی آباد و دیگر شهرستان ها فعالیت می کنند،می افزاید: تاکنون ۳۰ کوره صنعتی استان به فیلتر تجهیز شده که آلودگی کوره های صنعتی را به طرز چشمگیری کاهش داده است.

وی افزود: متاسفانه امکان نصب فیلتر روی کوره های دستی میسر نیست؛از این رو مسئولان استان  تدابیری اندیشیده اند که این کوره ها تا سال ۹۷ به طور کامل جمع اوری شوند چرا که کنترل آلودگی این واحدها دشوار است.

رئیس اداره نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان گفت : در صورت همکاری صنف فخار و واحدهای تولیدی صنعتی آجر می توانیم تا پایان سال ۸۰ درصد کوره های صنعتی را به فیلتر مجهز کنیم.

سلیمانی با تاکید بر اینکه جلوگیری از فعالیت کوره های دستی به عهده شهرداری هاست، می گوید: این کوره ها برای فعالیت هیچ گونه مجوزی از اداره کل محیط زیست دریافت نکرده اند و شهرداری بر اساس بند ۲۰ ماده ۵۵ قانون شهرداری ها می تواند این واحدها را پلمپ کند.قدس

بخش نظردهی بسته شده است..