تعاونی‌های فعال استان یزد تقویت می‌شوند

no-thumbs

مدیرکل تعاون روستایی استان یزد گفت: باید ظرفیت بخش خصوصی در توسعه تعاونی‌های روستایی بهاباد افزایش یابد و در این راستا تعاونی‌های فعال استان یزد تقویت می‌شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزدی نیوزعلی جهازی در مراسم معارفه مدیر جدید تعاون روستایی بهاباد، سالروز شهادت شهدای ۱۷ شهریور در میدان ژاله تهران را گرامی‌داشت و به نقش تعاونی‌های روستائی اشاره کرد و اظهار داشت: تعاونی‌ها در توسعه پایدار کشاورزی و توسعه روستایی می‌توانند نقش فراوانی داشته باشند.

مدیرکل تعاون روستائی استان یزد با اشاره به برخی از آیات و روایات در رابطه با تعاون و همکاری افزود: در قرآن کریم درباره کمک به هم‌نوع، انفاق و تعاون صحبت زیاد است و معروف‌ترین آیه قرآن در باره تعاون همان آیه "تعاونوا علی‌البر و التقوی" است.

وی به کشاورزی بودن منطقه بهاباد اشاره کرد و گفت: کشاورزی یکی از فرصت‌های توسعه مورد بحث در این شهرستان است و مدیران این بخش باید در پایان سال آینده خروجی قابل قبولی را ارایه دهند.

مدیرکل سازمان تعاون روستایی استان با بیان اینکه مدیران تعاون روستایی در شهرستان‌ها باید اثرگذاری فعالیت‌های خویش را در نزدیکی به کشاورزان و روستاییان بیشتر کنند، گفت: به منظور مشارکت مردم در تعاونی‌ها، فعالیت و عملکرد این واحدها باید به مردم گزارش و تفهیم شود تا اعضا از وضعیت تعاونی‌های خود مطلع شوند.

این مقام مسئول در رابطه با توانمندسازی تشکل‌های روستایی گفت: در راستای توانمند‌سازی تشکل‌ها، کمیته‌ای در استان تشکیل شده تا فعالیت تشکل‌ها در هر شهرستان با کمک جهاد کشاورزی و فرمانداری بررسی تا منحل شدن تشکل‌های غیرفعال و بدون بازدهی و توانمندسازی تشکل‌های فعال و پویا در دستور کار تعاون روستایی قرار گیرد.

وی  با اشاره به اهداف راه‌اندازی تعاونی‌های روستایی بیان کرد: تعاونی‌های روستایی با هدف بهبود شرایط فروش محصولات کشاورزی و ایجاد یک زنجیره سالم در توزیع نهاده‌های کشاورزی از یک سو و خرید محصولات کشاورزی از سوی دیگر فعالیت خود را آغاز کردند.

جهازی افزود: شهرستان بهاباد دارای ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بالقوه‌ای در زمینه کشاورزی است که در جهت بالفعل شدن آن باید گام‌های اساسی برداشته شود و این مهم نیازمند توجه ویژه همه مسئولین است.

وی ادامه داد: فعال‌سازی ساکنان روستاها علاوه بر بهبود وضعیت اقتصادی می‌تواند کمک شایان توجهی به تأمین امنیت اجتماعی کند و باعث کاهش حجم زیاد ناملایمات اجتماعی ناشی از پدیده مهاجرت روستا به شهر شود.

وی به ویژگی‌های  تعاون روستائی در بهبود وضعیت معیشت مردم  اشاره کرد و گفت: از جمله عواملی که می‌تواند در بهبود وضعیت معیشت مردم روستایی و فقیر اثرگذار باشد، تعاونی‌ها هستند که از طریق ایجاد انگیزه و ترغیب روستاییان به مشارکت در فعالیت‌های تعاونی، موجب توانمندسازی آنان می‌شوند.تسنیم

بخش نظردهی بسته شده است..