ثبت ملی یک خانه قجری متفاوت در میبد

no-thumbs

خانه قاجاری "بمان عباس قمی" در شهرستان میبد که دارای تنها بادگیر با پلکان در استان است، به شماره 31247 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزدی نیوزمحسن ذاکری‌نیا، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد درباره این بنای تاریخی تصریح کرد: با توجه به سبک معماری، قدمت این بنا به دوران قاجار باز می‌گردد و نام آن متاثر از نام مالک قبلی بنا است که به اصرار مالک جدید برای حفظ و ماندگاری نام صاحب قبلی به روی بنا باقی مانده است.

 

وی افزود: این بنا دارای حیاط مرکزی و دارای دو ورودی در جهت‌های شرق و غرب است. ورودی بنا در جهت غرب و با یک راهروی کوتاه به ورودی دیگر می‌رسد که راه دسترسی به حیاط خانه است و در داخل این راهرو نیز پستویی وجود دارد که سقف آن دارای گوشه‌بندی‌های بسیار زیبایی است. وجه تمایز بادگیر این خانه با خانه‌های دیگر، داشتن پلکانی در داخل بادگیر است.

 

به گفته ذاکری‌نیا، قسمت اصلی خانه، ایوان آن است که در ضلع شمالی واقع شده و روی آن یک بادگیر بزرگ یک طرفه قرار گرفته است.

 

این مسئول با اشاره به اینکه ایوان این بنا دارای پوشش سقف هلالی با کاه‌گل است، افزود: داخل ایوان دارای دو ورودی است که به اتاق‌های اطراف آن می‌رسد. ورودی یکی از اتاق‌ها مسدود شده و در انتهای ایوان نیز فضای زیر بادگیر مشاهده می‌شود و داخل دیوارها هم دو طاقچه ایجاد شده است. در ضلع غربی بنا، اتاق‌هایی است که در چوبی دارد و در دست مرمت است. همچنین در قسمت شرق نیز اتاق و یک راهرو در کنار آن است که تنوری برای پخت غذا در آن قرار گرفته است.

 

معاون اداره کل میراث فرهنگی استان با بیان اینکه پوشش داخلی همه این اتاق‌ها از کاهگل است و سقف‌ها نیز به صورت ضربی ساخته شده است، اظهار کرد: با توجه به اینکه بنا در داخل بافت تاریخی میبد قرار دارد از ضوابط حریم بافت ثبتی میبد تبعیت می‌کند.

بخش نظردهی بسته شده است..