معاون فنی و امور عمرانی فرماندار یزد اعلام کرد:

پایان فعالیت کوره های آجر پزی دستی در یزد

معاون فنی و امور عمرانی فرماندار یزد در جمع خبرنگاران گفت: در پایان سال 93 و با همفکری صاحبان کوره تفاهم نامه ای امضاء شد که براساس آن فعالیت کوره های دستی تا پایان سال 1397 در شهرستان یزد پایان خواهد یافت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزدی نیوز، " امیر شاکری "‌در نشست خبری فرماندار یزد با اصحاب رسانه به مناسبت هفته دولت با بیان اینکه حوزه معاونت فنی و امور عمرانی فرمانداری یزد در ۱۳ محور در حال فعالیت است افزود: توزیع اعتبارات عمرانی شهرستان، رسیدگی به وضعیت ترافیک، محیط زیست، مدیریت بحران از جمله مهمترین مواردی است که در این معاونت مورد پیگیری قرار گرفته است.

معاون فنی و امور عمرانی فرماندار یزد با اشاره به آمار بالای تلفات جانی استان و به ویژه شهر یزد به علت تصادفات اظهار داشت: متأسفانه در سال گذشته یزد جزء رتبه های برتر به حیث افزایش آمار در آمار تلفات جانی تصادفات بوده است.

وی با بیان اینکه جلسات شورای ترافیک شهرستان یزد از ابتدای سال ۹۴ به صورت ویژه برگزار و مصوبات آن پیگیری شده است تصریح کرد: کمیته فنی در قالب اتاق فکر در فرمانداری تشکیل و نظرات صاحب نظران و مشاورین در مورد حوادث ترافیکی اخذ شده که خوشبختانه بنابر آمارهای پلیس راهور شهرستان روند صعودی به سیر نزولی تبدیل شده است.

معاون فنی و امور عمرانی فرماندار یزد اضافه کرد: کنترل عبور و مرور خودروهای سنگین، اصلاح نقاط حادثه خیز و همچنین نصب تابلوها و اعلام هشدار دهنده راهنمایی و رانندگی از مهمترین مواردی بود که در جلسات شورای ترافیک مطرح و بررسی شد.

" شاکری " با اشاره به اجرای طرح توسعه راه آهن و ایجاد خط دوم آن در یزد گفت: خط دوم راه آهن از شهرهای یزد، شاهدیه و برخی از روستاهای بخش مرکزی عبور خواهد نمود که در این رابطه به مشاور و پیمانکار اعلام کرده ایم که هر تغییری باید براساس طرح تفصیلی شهرهای شاهدیه و یزد و همچنین طرح هادی روستاهای در مسیر باید باشد.

معاون فنی و امور عمرانی فرماندار یزد از انعقاد تفاهم نامه فی ما بین پیمانکار با شهرداری و همچنین ایجاد دو پل ۲۴ متری در روستاهای حسین آباد و خویدک خبر داد.

وی در ادامه مطالب خود به پروژه خیابان مسجد جامع اشاره کرد و افزود: این پروژه برای شهر علاوه بر اینکه یک پروژه عمرانی است به عنوان یک پروژه راهبردی شناخته می شود، زیرا هدف از آن تغییر فرهنگ شهرنشینی است.

" شاکری " اظهار داشت: در این پروژه سعی داریم تا برای اولین بار رویکرد مدیریت شهری را از ماشین محور به انسان محور تغییر دهیم و شهروندان به جای استفاده از وسایل نقلیه موتوری از پیاده راه ها و دوچرخه برای عبور و مرور خود استفاده نمایند.

معاون فنی و امور عمرانی فرماندار یزد در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: در حال حاضر ۳۸۰ کوره در شهرستان یزد در حال فعالیت هستند که از این تعداد ۲۹۵ کوره دستی و ۸۵ کوره فشاری می باشد.

" شاکری " به سیر مراحل طی شده در بحث ساماندهی کوره های شهرستان یزد اشاره کرد و افزود: در سال ۹۲ به دستور استاندار وقت کارگروه ساماندهی کوره های آجر پزی با محوریت فرمانداری و با عضویت سازمان صنعت، معدن و تجارت، شرکت گاز و نفت و سازمان محیط زیست تشکیل شده که پس از برگزاری جلسات، نهایتاً در پایان سال ۹۲ نتوانست به نتایج مطلوبی دست پیدا کند.

معاون فنی و امور عمرانی فرماندار یزد تصریح کرد: در سال ۹۳ با تفویض اختیار کامل استانداری به فرمانداری و تغییر مدیریت در سطح شهرستان جلسات هم اندیشی در این زمینه به صورت جدی برگزار شد.

وی با بیان اینکه در بحث ساماندهی کورها به دو موضوع آلودگی ها زیست محیطی و هم چنین امرار معاش برخی از افراد جامعه از این طریق توجه داشتیم خاطرنشان کرد: در پایان سال ۹۳ و با همفکری صاحبان کوره تفاهم نامه ای امضاء شد که براساس آن فعالیت کوره های دستی تا پایان سال ۱۳۹۷ در شهرستان یزد پایان خواهد یافت.

" شاکری " با اعلام اینکه تا کنون ۳۸ کوره فشاری در شهرستان یزد اقدام به نصب فیلتر نموده اند افزود: نظارت بر کوره های فشاری نیز توسط دستگاه های اجرایی مرتبط به صورت شبانه روز در حال انجام است و امیدواریم تا پایان سال جاری کلیه این کوره ها به فیلتر مجهز شوند.

معاون فنی و امور عمرانی فرماندار یزد با بیان اینکه مجوز ایجاد شبکه گاز برای استفاده کوره ها توسط فرمانداری صادر شده است اظهار داشت: این مجوز به شرط این خواهد بود، که خطوط لوله با توجه به تغییر کاربری های که در آینده در آن منطقه صورت خواهد گرفت، طراحی و اجرا شود.

وی با اعلام اینکه در سال هشتاد و نه، ۱۲۱ میلیون لیتر نفت برای تولید آجر استفاده شده است اظهار داشت: با تمهیدات در نظر گرفته شده در سال ۹۳ میزان نفت کوره مصرف شده توسط کوره به ۲۸ میلیون لیتر رسیده است.

معاون فنی و امور عمرانی فرماندار یزد در پایان با بیان اینکه در ۴ ماهه سال جاری ۲ میلیون لیتر نفت کوره برای سوخت کوره های آجر پزی شهرستان یزد مصرف شده است گفت:‌امیدواریم با کاهش مصرف لیتر کوره میزان آلایندگی این واحدها نیز کاهش یابد.

بخش نظردهی بسته شده است..